הריון

פוריות

תסמונת אשרמן

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


תסמונת אשרמן (Ashermam’s Syndrome)

תסמונת אשרמן מתארת מצב של הופעת הדבקויות וצלקות בתוך חלל הרחם, המתרחשות לרוב לאחר גרידה. התסמונת נקראת על שמו של הגניקולוג הישראלי יוסף אשרמן, שהיה מנהל בית יולדות הקריה בתל אביב. הביטויים של התסמונת כוללים בין היתר שיבושים במחזור הווסת, הפלות וקושי בכניסה להריון.

מהן הסיבות להופעת התסמונת?הסיבה המרכזית והשכיחה ביותר כגורם של תסמונת אשרמן זו גרידה של חלל רחם לאחר לידה או הפלה, אשר פוגעת ברירית הרחם ומובילה להדבקויות של דפנות הרחם זו לזו. התסמונת יכולה גם להופיע מסיבות נוספות, אולם הן נדירות ביותר כגורם האחראי להדבקויות בחלל הרחם. סיבות אלו יכולות לכלול בין היתר: זיהום בחלל הרחם ובאגן, ניתוחים או אמבוליזציה ברחם ועוד מחלות זיהומיות נדירות.

למה התסמונת גורמת?הביטוי הקליני של תסמונת אשרמן כולל שילוב של מספר סימנים וסימפטומים, כאשר ייתכן כמובן שכולם, חלקם או רק אחד מהם יופיע במי שסובבת מן התסמונת.

  • שיבושים במחזור הווסת - בדרגות חומרה שונות, הן בסדירות הווסת והן בכמות הדימום הווסתי, עד כדי אלווסת במקרים קיצוניים. המחזור החודשי המשובש, אם וכאשר מופיע, יכול להיות מלווה גם בכאבים. חשוב לציין כי לעיתים, למרות שיש הדבקויות בחלל הרחם, המחזור החודשי נותר סדיר הן בכמות והן בתדירות.
  • ירידה בפוריות - יכולה להופיע בשל פגיעה בעובי ובסדירות של רירית הרחם, משנית להדבקויות בתוך חלל רחם. כל זה מוביל ככל הנראה לפגיעה ביכולת ההשרשה של העובר ברירית הרחם.
  • הפלות - לרוב אלו הפחות מוקדמות בטרימסטר ראשון.
  • סיבוכי הריון - גם במידה והושג הריון, ולא התרחשה הפלה הרי שהרחם שיש בו צלקות והדבקויות מוביל ליותר סיבוכי הריון, בשלבים מתקדמים יותר ההריון, כגון: לידה מוקדמת, שלייה נעוצה ועיכוב גדילה תוך רחמי.

איך מאבחנים את התסמונת?במידה ויש חשד קליני, בשל נוכחות סימנים וסימפטומים מתאימים, כפי שתוארו, יש להתקדם באבחנה על ידי בדיקות הדמייה שיכולות לכלול:

  • צילום רחם - אמנם זו לא בדיקת הבחירה, אך ניתן בצילום רחם לזהות הדבקויות בחלל הרחם.
  • אולטרה-סאונד - זו לא בדיקת אולטרה-סאונד שגרתית אלא שילוב טכניקה של ביצוע אולטרה-סאונד תו"כ הזרקת נוזל אל תוך חלל הרחם. בדומה לצילום רחם, ניתן כך לזהות איזורים ברחם שיש בהם הדבקויות או צלקות.
  • היסטרוסקופיה – זו בדיקת הבחירה, למרות היותה בדיקה פולשנית (שניתן לבצע עם או בלי הרדמה). היסטרוסקופיה מאפשרת לא רק את אישור האבחנה אלא גם לבצע כבר את הטיפול בו זמנית. בבדיקה זו מכניסים מצלמה זעירה לתוך חלל הרחם אשר מדגימה היטב את חלל הרחם ואת כל ההדבקויות, קשות כקלות, גם כאלו שאינן נראות בצילום רחם או באולטרה-סאונד.

מהו הטיפול בתסמונת?כאמור, הטיפול נעשה על ידי היסטרוסקופיה שבה, לאחר הדגמת ההדבקויות במצלמה התוך רחמית, ניתן לבצע חיתוך ו/או צריבה והפרדה של ההדבקויות. לעיתים נדרש יותר מטיפול אחד בכדי לטפל בכל ההדבקויות, עד אשר מבטיחים כי חלל הרחם חוזר להיות תקין. לעיתים משלבים עם הטיפול גם אנטיביוטיקה ו/או טיפול הורמונלי כדי לבנות את רירית הרחם מחדש ולהבטיח כי לא יהיה זיהום משני שיגרור שוב הדבקויות.

מאמר זה מוגש באדיבות ד''ר ערן הדר

 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

  • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה