הריון

בריאות התינוק

כל מה שרציתם לדעת על גזים אצל תינוקות

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמןהתינוק שלכם בוכה במשך מספר שעות ביום באופן קבוע? הוא מאגרף את כפות ידיו, מתפתל ומאדים? יכול להיות שמדובר בתופעת הגזים, או בשמה הרפואי – קוליק. הבשורה הטובה: גזים אינם מסוכנים לתינוק וניתן להקל עליו בעזרת טיפול בייתי. הבשורה הטובה יותר: בתוך שלושה עד ארבעה חודשים הגזים עוברים מעצמם, כלא היו

כשבועיים לאחר הלידה זה מתחיל: התינוק הופך לחסר מנוחה, בוכה לעיתים קרובות ולפעמים פשוט אי אפשר להרגיע אותו. לרוב, הבכי מופיע בעיקר בשעות הערב ומלווה גם בהתכווצויות והתפתלויות של הגוף. כשליש מהתינוקות יסבלו בחודשי החיים הראשונים מגזים, כשהגורמים לתופעה עדיין אינם ברורים. מומחים מעריכים שמדובר בחוסר בשלות של מערכת העיכול שגורמת ללכידת בועות אוויר בקיבה ובמעי ושתקופת הגזים היא למעשה תהליך ההסתגלות של מערכת העיכול של התינוק למעבר בין הזנה מחבל הטבור להזנה דרך הפה.

איך בועות האוויר מגיעות לקיבת התינוק?

 • האכלה: האכלה מבקבוק או תנוחת הנקה לא נכונה עשויות לגרום לבועות אוויר קטנות לחדור אל מערכת העיכול ולגרום לכאבים.
 • בכי: בעת בכי התינוק נושם דרך הפה ואוויר חודר למערכת העיכול.
 • תגובה למזון: תינוקות שניזונים בעיקר מתמ"ל עשויים לייצר גזים במערכת העיכול, בדומה לתגובה של קיבת מבוגר לשתיית חלב. ההבדל הוא שמבוגרים יודעים לשחרר גזים באופן עצמאי, ואילו תינוקות זקוקים לעזרה.

איך מזהים כאבי גזים?
לפי ההגדרה הרפואית, תופעת הגזים גורמת לבכי חזק במשך שלוש שעות ביום, יותר משלוש פעמים בשבוע למשך יותר משלושה שבועות . לרוב הבכי יופיע בשעות קבועות ביום, ויהיה מלווה בהתכווצויות של התינוק כלפי פנימה, למעין כדור קטן. יחד עם זאת, הורים רבים מדווחים על בכי כתוצאה מגזים גם בשעות היום או בשעות משתנות.

איך מקלים על כאבי הגזים?

 • ערסול: איחזו את התינוק בתנוחת הערסול, כשעורפו מונח על אמה אחת והאמה השנייה מתחת לברכיו. תנוחה זו משחררת את שרירי הבטן ומסייעת לשחרור הגזים. שלבו את תנוחת הערסול עם ניעות ברכיים קלות, קיפצו בעדינות על כדור הפיזיו או צאו לצעידה קלה. התנועה מסייעת להרגעת התינוק ולהרפיית גופו.
 • עיסוי: השכיבו את התינוק על גבו והניעו את רגליו לכיוון הבטן. סובבו בעדינות את רגליו עם כיוון השעון או עסו את הבטן בעדינות בתנועות מעגליות. שימו לב: אם התינוק אינו נרגע או מתנגד לעיסוי, יש להפסיק באופן מידי.
 • אמבטיה: השהייה במים נעימים וחמימים מסייעת לשחרור הגוף ולהרגעת התינוק ולכן עשויה לסייע גם לשחרור הגזים. לחילופין ניתן לחמם את גוף התינוק עם שמיכה.

ממה כדאי להיזהר?
קיימים היום בשוק תכשירים טבעיים שונים לטיפול בגזים אצל תינוקות, כמו חליטות תה או תוספי תזונה, אך חשוב לשים לב להשתמש רק בתכשירים שקיבלו את אישור אגף הרוקחות במשרד הבריאות. תכשירים ללא אישור של אגף הרוקחות לא עמדו במבחנים קליניים ואינם נדרשים לעמוד בדרישות המחמירות של המוסדות הרפואיים. כמו כן, תכשירים טבעיים שאינם עברו אישור של אגף הרוקחות, עשויים להכיל חומרים שאינם בריאים לתינוקות, כמו אלכוהול וסוכר. במקרה שאינכם בטוחים לגבי האישור שקיבל תכשיר מסוים, התייעצו עם רופא הילדים.

מתי ללכת לרופא?
תופעת הגזים, כאמור, הינה תופעה טבעית ונפוצה ואינה מסוכנת לתינוק או גורמת לירידה במשקל. יחד עם זאת, אם מופיע אחד מהסימנים הבאים מומלץ לגשת לבדיקה רפואית:

 • חום
 • הקאות חוזרות
 • הופעת דם בשתן או בצואה
 • נפיחות או רגישות באזור המפשעה או שק האשכים
 • עצירות ממושכת
 • כאב בזמן הטלת שתן
 • ירידה בתיאבון לאורך זמן


הכתבה באדיבות חברת כצט, יצרנית טיפטיפות סימיקול

 

 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

 • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה