הריון

לפני ההריון

לקראת הריון - מחלות שכיחות

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


סוכרת טרום הריונית

סוכרת טרום הריונית - Type 1 Diabetes Mellitus או Type 2 - יכולה להוביל לסיבוכים משמעותיים לאימא, לעובר וליילוד הן בטווח הקצר והן בטוח הארוך. שיעור וחומרת הסיבוכים הם בקשר ישיר למידת איזון הסוכר, טרם ההריון ובמהלכו. כיום ברור כי הגורם החשוב ביותר להצלחת הריון בקרב נשים סוכרתיות היא מידת האיזון, ולשם כך חיוני כי ההריון יהיה מתוכנן מראש.

כיצד משפיע ההריון על הסוכרת? הריון הוא מצב פרו-סכרתי, כלומר, לאורך ההריון יש עלייה בתנגודת לאינסולין ועלייה בערכי הסוכר ככל שההיריון מתקדם. לפיכך, נשים יכולות להיות מאובחנות לראשונה עם סוכרת הריון במהלך ההריון. בקרב נשים עם סוכרת טרם ההריון, ייתכן קושי רב יותר בשמירה על איזון הסוכר, תוך כדי עלייה במינון ותדירות האינסולין הנדרש להגיע לאיזון.

כיצד משפיעה הסוכרת על ההריון? כאשר אישה הסובלת מסוכרת טרום הריונית נכנסת להריון, יש חשיבות קריטית לאיזון הסוכרת טרם ההריון ובמהלך השבועות הראשונים להריון, זאת משום שרמת סוכר גבוהה בשליש הראשון להריון מעלה את הסיכון לסיבוכים שונים, בראש ובראשונה, הפלות ספונטניות ומומים מולדים. גם בהמשך ההריון, בטרימסטר שני ושלישי, רמות סוכר גבוהות מעלות את הסיכון לסיבוכים מיילדותיים נוספים כגון: עובר גדול (מקרוזומיה), רעלת הריון, לידה מוקדמת, כליאת כתפיים וכתוצאה מאלו שיעור גבוה יותר של ניתוחים קיסריים ולידות מכשירניות. היילוד לאימא סוכרתית מושפע אף הוא לרעה מערכי סוכר גבוהים עם סיבוכים הכוללים בין יתר: ירידת רמת הסוכר (היפוגליקמיה), צהבת, עיכוב בבשלות הראות ועוד.

 • הפלות ספונטניות, מומים מולדים - סיבוכים אלו קשורים בעיקר לרמות הסוכר טרם ההריון ובתחילתו. כיוון שכך, ישנה חשיבות רבה לתכנון ההריון והשגת איזון מיטבי של רמות הסוכר עוד טרם ההריון. זאת מהסיבה הפשוטה שכאשר מתגלה כבר ההריון, ייתכן שההשפעה המזיקה כבר התרחשה ואיזון הסוכר בשלב זה כבר לא יעזור למניעת הסיבוכים הללו.
 • מקרוזומיה - זהו המונח הרפואי לעובר גדול, אשר מוגדר כעובר אשר משקלו הוא מעל 4 ק"ג בלידה. מקרוזומיה עוברית היא הסיבוך המשמעותי ביותר הקשור לרמות סוכר מוגברות אצל האם. מקרוזומיה עלולה להוביל מצידה לבעיות נוספות כגון: לידה בניתוח קיסרי או לידה מכשירנית, דימום מוגבר לאחר הלידה, קרעים בתעלת הלידה, כליאת כתפיים ועוד.
 • ריבוי מי שפיר - ריבוי מי שפיר מופיע משום שרמות סוכר גבוהות מובילות להשתנה מרובה של העובר ברחם. ריבוי מי שפיר עלול להוביל במצב קיצוני ללידה מוקדמת ולקשיי נשימה אצל האם.
 • היפוגליקמיה אצל היילוד - זהו המונח הרפואי לירידה ברמות הסוכר, שעלולה להופיע אצל היילוד בשעות הראשונות לאחר הלידה.
 • רעלת הריון, לידה מוקדמת - אלו סיבוכי הריון נוספים, בעיקר בטרימסטר שני ושלישי, ששכיחותם עולה בקרב נשים סוכרתיות וקורלציה למידת איזון הסוכר.
 • בשלות ראתית אצל היילוד - לתינוקות הנולדים לאימא סוכרתית, יש האטה בהבשלת הריאות התוך רחמית, מה שעלול לגרום לקוצר נשימה ביילוד, צורך בסיוע נשימתי על ידי חמצן ועד כדי הנשמה.

כיצד מטפלים בסוכרת בהריון? כאמור, המטרה היא איזון מיטבי של רמות הסוכר, שיש להשיגו עוד לפני ההריון ולשמור עליו לכל אורכו. יחד עם זאת, מחצית עד שני שלישים מכלל הנשים הסוכרתיות נכנסות להריון באופן לא מתוכנן, וכתוצאה מכך אינן זוכות לטיפול טרום-הריוני נאות, מה שחושף אותן לסיבוכי הריון, בעיקר לסיבוכים המוקדמים של מומים עובריים והפלות.  

  • הכנה להריון - מחקרים רבים מלמדים כי הכנה טרום הריונית טובה ומעקב צמוד במהלך ההריון מסייעים במניעת הפלות ומומים מולדים בטרימסטר הראשון ובמניעת סיבוכים נוספים במחצית השנייה של ההריון ואחרי הלידה.
  • מעקב הריון - מעקב ההריון באישה סוכרתית כולל טיפול על ידי צוות רב תחומי במרפאת הריון בסיכון המתמחה בסוכרת. צוות זה כולל רופא מומחה להריון בסיכון, אנדוקרינולוג, דיאטנית, אחיות ובמידת הצורך גם עובדת סוציאלית ופסיכולוגית. יחד איתך, הצוות בונה תוכנית מסודרת לאופן המעקב והטיפול בסוכרת טרם ההריון ובמהלכו, בהתאם למצבך ולצרכייך האישיים.
 • בדיקות לאימא: בכדי להעריך את איזון הסוכרת ולאתר בזמן סיבוכים אשר עלולים להשפיע על ההריון, חשוב לבצע מספר בדיקות כגון: המוגלובין מסוכרר (HbA1C ), תפקודי כליות, חלבון בשתן, תפקודי בלוטת התריס, בדיקת עיניים ועוד.
 • בדיקות לעובר: למעט כל בדיקות המעקב השגרתיות בכל הריון, יש לבצע גם אקו לב עובר ומעקב גדילה תכוף, בכדי לשלול מומים וסיבוכים שיכולים להופיע בשל הסוכרת.
 • אורח חיים - שמירה על אורח חיים המשלב דיאטה מוקפדת (תכנון זמני ותוכן הארוחות בשילוב ספירת פחמימות), פעילות גופנית, מעקב סוכר והזרקת אינסולין הוא המפתח החשוב ביותר להשגת האיזון.
 • תזונה: חשוב להיוועץ עם דיאטנית לצורך התאמה של כמות הפחמימות שאותה את יכולה לצרוך. הקפדה על תזונה מאוזנת, למרות הקושי הרב בזמן ההריון, הכרחית וחיונית.
 • פעילות גופנית: מסייעת לאיזון הסוכר ולהצלחת ההריון, ולכן מומלץ להקפיד ולבצע פעילות גופנית, המתאימה להריון ותחת פיקוח, גם בזמן ההריון.

 

 • ניטור סוכר - במהלך ההכנה להריון ולכל אורכו נדרש ניטור קפדני של רמות הסוכר. ניתן לנטר את הסוכר על ידי מד סוכר עצמי (גלוקומטר) ולבצע עד 6-7 מדידות עצמיות ביום או על ידי מד סוכר רציף (סנסור). מטרת הטיפול היא להגיע לערכים של HbA1C מתחת 6-6.5% ולערכי סוכר מתחת 90 בצום או מתחת 120 שעתיים אחרי האוכל ( 140 שעה אחרי האוכל), כל זאת תוך הימנעות מהיפוגליקמיה, שהינה ירידת ערכי הסוכר מתחת 60 .
 • אינסולין - זו התרופה החשובה ביותר לאיזון הסוכר. נכון שקיימות גם תרופות לטיפול פומי, אך רובן לא מאושרות לשימוש בהריון ו/או במהלך טרימסטר ראשון. לכן כל הנשים עם סוכרת טרום הריונית, נדרשות לטיפול על ידי אינסולין, בין אם על ידי זריקות יומיות ובין אם על ידי משאבת אינסולין.
 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

 • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה