הריון

לפני ההריון

לקראת הריון - מחלות שכיחות

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


אפילפסיה

הרוב המוחלט של נשים עם אפילפסיה נכנסות להריון בקלות, חוות הריון תקין ויולדות ילדים בריאים, אך כדי להשיג את כל אלו חשוב להקפיד על מספר עקרונות מבחינת מעקב הריון והטיפול באפילפסיה.

כיצד משפיע ההריון על האפילפסיה? ההריון יכול להשפיע בצורות שונות על תדירות וחומרת ההתקפים - כלל השלישים הוא הקובע: שליש מן הנשים חוות עלייה בתדירות ההתקפים בהריון , שליש חוות ירידה ובשליש אין שינוי. ככלל, כאשר האפילפסיה מאוזנת טרם ההריון, כך קטן הסיכוי כי תחמיר במהלכו, ולהפך. יש חשיבות רבה להקפדה על הטיפול גם בזמן ההריון, לשמירה על רמות טיפוליות של התרופה בדם ולהמנעות מגורמים שונים אשר מעוררים התקף, על ידי שמירה על אורח חיים מתאים.

כיצד משפיעה האפילפסיה על ההריון? ישנו קשר בין אפילפסיה והטיפול התרופתי עבורה לבין סיבוכי הריון, אך חשוב להדגיש ולהרגיע כי לרוב המוחלט של נשים עם אפילסיה נולדים ילדים בריאים לחלוטין, ללא כל מומים או סיבוכים. ההשפעה על ההריון נובעת הן מעצם האפילפסיה, בעיקר בשל פרכוסים בזמן ההריון והן מעצם הטיפול התרופתי, אשר עלולים לפגוע בעובר. כלומר, עצם התרחשות פרכוסים במהלך הריון יכולים לגרום לשכיחות מעט יותר גבוהה של סיבוכי הריון ומומים עובריים, משום כך חשוב להפקיד על הטיפול התרופתי במהלך ההריו וזאת למרות שגם הטיפול התרופתי יכול לגרום לבעיות אלו. בחירת הטיפול הנכון, מעקב הריון מתאים ותוספת של חומצה פולית יכול להקטין ואף להעלים את הסיבוכים הללו, גם בעת נטילת תרופות נוגדות פרכוסים.

 • מומים עובריים - הסיכוי למומים בעובר בקרב נשים עם אפילפסיה (הן בגלל האפילפסיה והן בגלל התרופות) הוא פי 2 בהשוואה לאוכלוסייה הבריאה, ומגיע לכדי 4-6% לעומת 2-3% . המומים האופיינים והשכיחים יותר הם מומים מסוג NTDs (Neural Tube Defects או מומים בעמוד השדרה והמוח), מומי פנים ומומי לב.
 • סיבוכי הריון - ישנה שכיחות גבוהה יותר של סיבוכי הריון כגון עיכוב גדילה תוך רחמי, רעלת הריון ולידה מוקדמת, בקרב נשים עם אפילפסיה. תוספת הסיכון אינה גבוהה ועומדת על עד פי 2-3 בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.
 • תמותה עוברית - הסיכוי להפלה או ללידת עובר מת במהלך ההריון ברב נשים עם אפילפסיה עומד על 1.5% , שזה פי 3 לעומת האוכלוסיה הכללית.

כיצד לטפל באפילפסיה בהריון? כאמור, הריון אינו סיבה למנוע ו/או להפסיק טיפול, ההפך הוא נכון, יש להמשיך ולהפקיד על הטיפול, תוך שמירה על העקרונות שמטרתם לצמצם את הסיכונים ככל הניתן.

 • בחירת התרופה המתאימה - חלק מן התרופות לטיפול באפילפסיה עלולות להעלות את הסיכון להופעת מומים, ולכן כחלק מבחירת הטיפול המתאים וההגעה לאיזון טרם ההריון, יש לעשות זאת בהתייעצות עם הנוירולוג המטפל בכדי למצוא את התרופה המתאימה והבטוחה ביותר, מבחינת הסיכון לעובר.
 • איזון טרם ההריון - כאמור, יש קשר ברור בין תדירות וחומרת ההתקפים טרם ההריון לבין תדירות וחומרת ההתקפים במהלכו. ישנה חשיבות רבה להגיע לאיזון מיטבי טרם ההריון והמטרה היא להגיע לטיפול המתאים, הבטוח, במינון הנמוך ביותר ובמינימום של תרופות.
 • הענות לטיפול בהריון - גם במהלך ההריון, צריך להקפיד על נטילת התרופות במינון ובזמן הנכון ולא להפסיק או להפחית את הטיפול. יציאה מאיזון במהלך ההריון והופעת פרכוסים בהריון יכולים להשפיע לרעה על העובר ועל מהלך ההריון – לפיכך, ככל הניתן, לא מחליפים או מפסיקים טיפול בהריון.
 • אורח חיים מתאים - עייפות ושעות שינה לא מספקות הן טריגר מרכזי בהחמרה של אפילפסיה בכלל ובמהלך הריון בפרט. משום שבאופן טבעי בהריון ישנה ירידה באיכות ומשך השינה, וכיוןן שעייפות וחוסר שנה עלולים להיות טריגר להתקף, הרי ששמירה על שעות שינה מספקות היא חשובה במהלך ההריון.  בנוסף, רצוי להימנע מגורמים נוספים אשר יכולים להוביל להחמרה בפרכוסים כגון: צריכת קפאין ואלכוהול, לחץ נפשי, עישון, סמים ועוד.
 • רמת תרופה בדם - ההריון מוביל לשינויים הורמונליים, שינויים מטבולים ועלייה במשקל באופן טבעי. שינויים אלו יכולים לגרום לירידה של רמת התרופה בדם מתחת לסף הטיפולי שמונע פרכוסים.  משום כך, חשוב לעקוב אחרי הרמות בדם של התרופות נוגדות הפרכוסים לאורך ההריון, אחת לטרימסטר לפחות, ולשנות את מינון התרופה בהתאם לתוצאות.
 • נטילת חומצה פולית במינון גבוה - לנשים הסובלות מאפילפסיה מומלץ לקחת מינון גבוה של חומצה פולית ( 5mg ליום במקום 0.4mg המומלצים לכלל האוכלוסיה), משום שזה מסייע להפחית את תופעות הלוואי של התרופות ומוריד את שיעור המומים המולדים.
 • מעקב הריון - המטרה היא לזהות מוקדם ככל האפשר, את אותם מקרים נדירים של מומים בעובר ולכן חשוב להקפיד על מעקב הריון מלא על פי המלצות הרופא ועל ביצוע אקו לב עובר.
 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

 • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה