הריון

לפני ההריון

לקראת הריון - מחלות שכיחות

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


השמנת יתר

השמנת־יתר הגיעה בימינו למימדים של מגפה, בעיקר בעולם המערבי, כאשר שליש מהנשים בגיל הפוריות סובלות מהשמנת יתר (Obesity ) ועוד כרבע ממשקל עודף (Overweight ). השמנת יתר מקשה על הכניסה להריון ומגבירה את הסיכון לסיבוכי הריון ותורמת גם להתפתחות מחלות נלוות כגון: סוכרת, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, מחלות לב, דום נשימה בשינה, כאבי גב ופרקים והפרעה ניכרת באיכות החיים.

חשוב להכיר את המדד להערכת משקל שנקרא Body Mass Index (BMI) , שמחושב על ידי חלוקת המשקל בקילוגרמים לגובה במטרים בריבוע - BMI>25 מוגדר כעודף משקל ו BMI>30 מוגדר כהשמנת יתר.

איך ההריון משפיע על השמנת יתר? ההריון משרה בלבול וחוסר ביטחון בהיבט המשקל, משום שקיימת לכאורה לגיטימציה לאכול יותר ("בשביל שניים"). השמנה בהריון מתקבלת בסלחנות ונתפסת כחלק בלתי נפרד מההיריון, פעמים רבות שלא בצדק מבחינה רפואית.

איך השמנת יתר משפיעה על ההריון? משקל עודף והשמנת יתר קשורים למספר סיכונים לסיבוכים שונים במהלך ההריון, הסיבוכים הללו יכולים להשפיע לרעה הן על האימא והן על העובר.

 • ירידה בפוריות - ככל שה - BMI גבוה יותר, כך הסיכוי להרות יורד, סביב 10-35% , בקורלציה להשמנה.
 • לידה מוקדמת - הסיכון ללידה מוקדמת עולה ככל שדרגת ההשמנה עולה, בשיעור 15-35%.
 • הפלות ותמותה עוברית - בתחילת ההריון, השמנה היא גורם סיכון להפלות, ובשלבים מתקדמים יותר של ההריון ההשמנה מעלה סיכון (עד פי 2 ) לתמותה עוברית תוך רחמית.
 • יתר לחץ דם ורעלת הריון - לנשים שמנות יש תוספת סיכון ליתר לחץ דם הריוני ולרעלת הריון
 • סוכרת - השמנת יתר ומשקל עודף מעלה את הסיכון (עד פי 5 ) להתפתחות של סוכרת הריונית.
 • מקרוזומיה - משקל יתר של האם, ובוודאי בשילוב עם סוכרת הריון, מוביל למשקל יתר ואחוז שומן גבוה אצל העובר. מקרוזומיה יכולה להוביל גם לסיבוכים בלידה, כגון: שיעור גבוה יותר של ניתוחים קיסרים ולידות מכשירניות, תמותה ותחלואה של העובר בלידה ולאחריה. חלק מן הסיבוכים הם לטווח הרחוק עם עלייה בשכיחות ההשמנה והסוכרת אצל היילודים גם שנים לאחר הלידה.
 • ניתוחים קיסריים - ככל שמשקל האם עולה, יחד עם מקרוזומיה עוברית, זה מוביל ללידה ממושכת ושיעור גבוה יותר של ניתוחים קיסריים ולידות מכשירניות.
 • קרישיות יתר – קיים סיכון מוגבר להופעת קרישי דם בשל המשקל הגבוה ובשל ירידה בניידות.
 • סיבוכי הרדמה.
 • זיהומים - יש שיעור גבוה יותר של דלקות בדרכי השתן, זיהומים ברחם ובפצע הניתוח.
 • מומים מולדים - השמנת יתר מעלה את הסיכון למומים מסוג NTDs (Neural Tube Defects , מומים בעמוד השדרה והמוח), מומי לב ועוד. כמו כן, קיים קושי לאבחן את המומים הללו בשל הרזולוציה הנמוכה יותר של סקירות המערכות, נוכח רקמת השומן הרבה בבטן של האימא, המקשה על ביצוע האולטרה-סאונד בצורה מיטבית.


כיצד מטפלים בהשמנת יתר בהריון? יש מגוון רב של המלצות ליעדי המשקל טרם הריון למידת עליית המשקל בזמן ההריון ולדרכים לשמור על שני אלו.

 1. כמה מומלץ לעלות במשקל בזמן ההריון? מידת עליית המשקל בהריון, נגזרת מהמשקל טרם ההריון
  • BMI>20 (תת משקל) – תוספת המשקל המומלצת בהריון היא 12.5-18 ק"ג
  • BMI 20-25 (משקל תקין) – תוספת המשקל המומלצת בהריון היא 11.5-16 ק"ג
  • BMI>BMI 25-30 (משקל עודף – תוספת המשקל המומלצת בהריון היא 7-11.5 ק"ג
  • >30 (השמנת יתר) – תוספת המשקל המומלצת בהריון היא עד 6 ק"ג
 2. איך שומרים על עליית משקל תקינה בהריון? לשם השגת משקל תקין טרם ההריון ושמירה על עליית משקל תקינה במהלכו, נדרשים – בראש ובראשונה – שינוי אורח החיים על ידי אימוץ דיאטה מתאימה, פעילות גופנית ושילוב של מומחי תזונה ודיאטה לשם כך.
 3. מה עושים במעקב ההריון? הניהול האופטימלי של נשים הסובלות מהשמנת־יתר צריך לכלול ייעוץ אישי להפחתת משקל אצל דיאטנית (טרם ההריון), שמירה על המשקל הרצוי (במהלך ההריון) ובדיקות לשלילת סיבוכים הקשורים להשמנת יתר במהלך ההריון.
  • מעקב משקל אימהי - במהלך ההריון יש לערוך בקרה על העלייה במשקל
  • בדיקות סקר - במסגרת מעקב ההריון, לבצע את כל בדיקות הסקר הנדרשות לזיהוי סיבוכים הריון בכלל ופרט אלו הקשורים להשמנת יתר, כגון לידה מוקדמת, רעלת הריון ומיקב גדילה של העובר.

 

איך שומרים על עליית משקל תקינה בהריון? לשם השגת משקל תקין טרם ההריון ושמירה על עליית משקל תקינה במהלכו, נדרשים – בראש ובראשונה – שינוי אורח החיים על ידי אימוץ דיאטה מתאימה, פעילות גופנית ושילוב של מומחי תזונה ודיאטה לשם כך.
  • מה עושים במעקב ההריון? הניהול האופטימלי של נשים הסובלות מהשמנת־יתר צריך לכלול ייעוץ אישי להפחתת משקל אצל דיאטנית (טרם ההריון), שמירה על המשקל הרצוי (במהלך ההריון) ובדיקות לשלילת סיבוכים הקשורים להשמנת יתר במהלך ההריון.
 • מעקב משקל אימהי - במהלך ההריון יש לערוך  בקרה על העלייה במשקל
 • בדיקות סקר - במסגרת מעקב ההריון, לבצע את כל בדיקות הסקר הנדרשות לזיהוי סיבוכים הריון בכלל ופרט אלו הקשורים להשמנת יתר, כגון לידה מוקדמת, רעלת הריון ומיקב גדילה של העובר.
 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

 • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה