הריון

שימור דם טבורי

בנק דם טבורי: תא לחיים, קריוסל, טבורית, ביוקורד
במספר בתי חולים בארץ הוקם בנק דם טבורי. השתלות מח-עצם שמקורן במנת דם טבורי, מבוצעות מזה מספר שנים במרכזים רפואיים מובילים בארץ ובעולם.

בישראל פועלים בשנים האחרונות מספר בנקים המבצעים שימור דם טבורי, הממוקמים במוסדות הבאים:

  • בית החולים הדסה עין כרם - שרות "תא לחיים"
  • בית חולים תל השומר
  • מגן דוד אדום - בנק דם טבורי ציבורי מתרומות
  • בנקים נוספים: קריוסל, ביוקורד, טבורית, עובריא

טיפול בשיתוק מוחין באמצעות תאי גזע מדם טבורי בילדה מישראל

לדברי פרופסור ראובן אור מנהל מחלקת השתלות מח עצם בבי"ח הדסה עין כרם, מחקרים רבים הוכיחו שתפקוד תאי הגזע יעיל יותר ככל שהם צעירים יותר, כלומר ככל שגיל התורם צעיר יותר. "תא גזע של ילוד יעיל יותר מעשרה תאי גזע של מבוגר", קובע פרופסור ראובן אור. "ניתן להשתמש בכמות פחותה יחסית של תאים כשמקורם בדם טבורי, וללמד אותם יותר בקלות להפוך למשהו אחר. כשאנחנו עושים השתלת מוח עצם ממבוגר, חייבים להקפיד שהתורם והמושתל יהיו בעלי סיווג רקמות זהה. אם לא כך, סכנת הדחייה של מוח העצם המושתל גדלה. לעומת זאת, בהשתלה שמקורה בדם טבורי אפשר להסתפק בשיעורי התאמה נמוכים בהרבה, כי התאים סתגלנים ו'גמישים' יותר". מהסיבה הזו הוקמו בארץ בנקים לדם טבורי. הדם הטבורי, מסביר פרופסור ראובן אור, נאסף ישירות מחבל הטבור מיד אחרי צאת התינוק לאוויר העולם, או אחרי צאתו, מהשליה. ההליך לא מסכן כלל את הילוד והיולדת. כמות הדם הנדרשת: שליש עד חצי כוס. מפרסומים במגזינים רפואיים בעת האחרונה עולה כי למעלה מ-20000 השתלות ממקור דם טבורי בוצעו עד היום ברחבי העולם.

קישור לאתר אינטרנט, המרכז מידע מרחבי העולם בנושא בנקי דם חבל טבור:
http://www.parentsguidecordblood.com

איסוף תאי גזע מחבל הטבור חשוב במיוחד במקרים שבהם נתגלו בעיות גנטיות במשפחה, מהסוג הניתן לטיפול באמצעות השתלת מח-עצם. ככלל, רצוי שכל אישה, המקבלת ייעוץ גנטי מסיבה כלשהי, אפילו שאינו קשור בנושאי הריון, תתייעץ בתקופה שבטרם הלידה באשר לאפשרות ביצוע איסוף דם חבל טבור בזמן הלידה.

לקבלת מידע נוסף בנושא מנציגי שירות תא לחיים - בנק הדם הטבורי בהדסה- 1-700-700-577 או באתר האינטרנט www.talachaim.co.il

בנקים נוספים: קריוסל, ביוקורד, טבורית

המידע סופק באמצעות שירות תא לחיים מפעיל בנק הדם הטבורי בהדסה
 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

  • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.