חזרה לעבודה לאחר חל״ת- קורונה - הריון ולידה

היי לך , נראה שממש עניין אותך משהו שעדיין נמצא בעיצוב הישן שלנו, אז מה דעתך, אומנם אהבנו אותו והוא שירת אותנו נאמנה הרבה שנים אבל השתדרגנו ואנחנו גם ממש מאוהבות בעיצוב החדש של האתר.
מקוות שתהני מהפוסט , זה אותו המוצר רק באריזתו הישנה.
אל תשכחי לבקר גם באתר החדש שלנו כדי להנות מהכלים הרבים שלנו, תוכלי להירשם שם לעדכון שבועי על התפתחות הפיצי שבבטן, לשמוע על הכנסים החודשיים שלנו (שווה ביותר, יש שם גם הגרלות מטורפות), להירשם לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו כדי לפגוש חברות למסע או להתייעץ בלייב עם אנשי מקצוע ועוד הרבה הרבה דברים שצריך במסע המטורף הזה של הריון והורות..
הפורומים הישנים סגורים, על מנת לכתוב פוסטים צריך לעבור לפורום החדש
  • היי, אני נמצאת בחל״ת (לאחר חל״ד).
    לפני כשבוע הודעתי למעסיק שלי שאני מתכוונת לחזור לעבודה בתחילת מאי.
    כרגע קיבלתי הסכמה והכל בסדר.
    חצי ממקום העבודה יצא לחל״ת בעקבות משבר הקורונה והיד עוד נטויה.
    יש לי 2 שאלות:
    1. האם אני יכולה לבקש להקדים את החזרה שלי ולהתחיל לעבוד מהבית כמו שאר העובדים (וכמו המחליפה שלי שלא הוצאה לחל״ת עדיין והיא עובדת מהבית), והאם הם מחויבים להחזיר אותי מוקדם יותר?
    2. במידה ולא יחזירו אותי מוקדם יותר ואחזור במאי כפי שתוכנן, והמצב ימשיך להיות כך וירצו להוציא אותי לחל״ת, האם אני זכאית לדמי אבטלה? והאם מחויבים להחזיר אותה לעבודה לאחר שהמשבר יגמר או שיכולים לפטר אותי?

תודה רבה!!
8 תגובות
עמוד 1
  • רוני שלום,
    ראשית מזל טוב.

לשאלותייך:
    1. לבקש תמיד אפשר. המעסיק יכול להיענות לבקשתך, אך גם יכול לעכב את חזרתך למשך 4 שבועות.
    2. החל"ת שמזכה כיום בדמי אבטלה היא חל"ת למשך 30 יום רצופים לפחות. אם זה יהיה המצב, תוכלי לקבל דמי אבטלה בהתאם לזכאותך האישית. שימי לב שהמעסיק יצטרך לקבל היתר להוציא אותך לחל"ת.
    3. במסמכים שעל המעסיק למלא הוא נדרש לציין כי לאחר החל"ת העובד ישוב לעבודתו. כמובן שקיים החשש שלא יהיה באפשרותו להחזיר את כל העובדים ויהיה צורך לפטר. השאלה אם יצטרך לקבל היתר לפיטורייך או שהחל"ת תחפוף את התקופה המוגנת, היא שאלה שנכון לעכשיו אין עליה מענה כיוון שמדובר בשאלות שעולות לראשונה עקב המצב ואין עליהם תקדימים.
  • רוני שלום,
    ראשית מזל טוב.

לשאלותייך:
    1. לבקש תמיד אפשר. המעסיק יכול להיענות לבקשתך, אך גם יכול לעכב את חזרתך למשך 4 שבועות.
    2. החל"ת שמזכה כיום בדמי אבטלה היא חל"ת למשך 30 יום רצופים לפחות. אם זה יהיה המצב, תוכלי לקבל דמי אבטלה בהתאם לזכאותך האישית. שימי לב שהמעסיק יצטרך לקבל היתר להוציא אותך לחל"ת.
    3. במסמכים שעל המעסיק למלא הוא נדרש לציין כי לאחר החל"ת העובד ישוב לעבודתו. כמובן שקיים החשש שלא יהיה באפשרותו להחזיר את כל העובדים ויהיה צורך לפטר. השאלה אם יצטרך לקבל היתר לפיטורייך או שהחל"ת תחפוף את התקופה המוגנת, היא שאלה שנכון לעכשיו אין עליה מענה כיוון שמדובר בשאלות שעולות לראשונה עקב המצב ואין עליהם תקדימים.
    תודה רבה על המענה המהיר!
    אז למעשה אם המעסיק לא יחזיר אותי מוקדם יותר יש לו 4 שבועות ואז לא משנה מה חייב או להחזיר אותי או להוציא אותי לחל״ת אפילו אם זה יוצא שבועיים לפני תאריך החזרה המקורי ?

ולגבי דמי האבטלה, השאלה אם איזה שחזרה מחופשת לידה ומחופשה ללא תשלום זכאית לדמי אבטלה? הרצף התעסוקתי שלפני הלידה נשמר?

תודה !!!
  • נכון, בהנחה שאת מודיעה מחר על רצונך לחזור מוקדם יותר לעבודה, הוא יוכל להחזיר אותך בכל שלב ממחר ועד לעוד 4 שבועות. אם לא מחזיר ורוצה להוציא לחל"ת יצטרך לקבל היתר לכך.

לעניין האבטלה, אני לא בקיאה לעומק בנושאים שקשורים לביטוח הלאומי אבל למיטב ידיעתי חופשת הלידה שבתשלום נלקחת בחשבון לצורך תקופת ההכשרה.
    מה גם שלצורך קבלת דמי אבטלה בשל חל"ת קורונה קיצרו את תקופת ההכשרה כך שצריך 6 חודשי עבודה מתוך ה-18 שקדמו לחל"ת.

לגבי חישוב גובה דמי האבטלה, זו כבר סוגיה אחרת.
    תוכלי להיעזר במחשבון שנמצא באתר הביטוח הלאומי
  • נכון, בהנחה שאת מודיעה מחר על רצונך לחזור מוקדם יותר לעבודה, הוא יוכל להחזיר אותך בכל שלב ממחר ועד לעוד 4 שבועות. אם לא מחזיר ורוצה להוציא לחל"ת יצטרך לקבל היתר לכך.

לעניין האבטלה, אני לא בקיאה לעומק בנושאים שקשורים לביטוח הלאומי אבל למיטב ידיעתי חופשת הלידה שבתשלום נלקחת בחשבון לצורך תקופת ההכשרה.
    מה גם שלצורך קבלת דמי אבטלה בשל חל"ת קורונה קיצרו את תקופת ההכשרה כך שצריך 6 חודשי עבודה מתוך ה-18 שקדמו לחל"ת.

היי,
    אז אכן מוציאים אותי לחל״ת.
    גם ביקשו את הסכמתי וגם יבקשו את אישור משרד הכלכלה ועלי יהיה לחתום על טפסים.
    אני אוודא לאור מה שכתבת מעלה שיש סעיף שאומר שאני חוזרת לאחר החל״ת. מקווה שכך יהיה המצב באמת.
    האם יצאה הנחייה ברורה כבר לנשים לאחר חופשת לידה בהקשר לקורונה? תודה !
  • לא בטוחה לאיזו הנחייה את מתכוונת.

יש לי שאלה נוספת בהקשר הזה.
    למיטב הבנתי מאתמול המעסיקים שעומדים בקריטריונים כבר לא זקוקים לקבלת היתר ממשרד התמ"ת להוצאת עובדת לאחר לידה לחל"ת. השאלה היא מה קורה אם במקום העבודה המחליפה שלי עדיין נשארת-ובמקום להוציא אותה לחל"ת פשוט בוחרים שלא להחזיר אותי מהחל"ת לאחר חל"ד שלי.
    האם תקין ?
  • אם הבנתי נכון, את שואלת על מקרה שהמעסיק יפטר אותך וישאיר את המחליפה שלך?
    זה עשוי להיחשב כאפליה וכנראה שתקום לך עילת תביעה.
  • אצלי המקרה דומה, המחליפה שלי עדיין מועסקת (למעשה הועברה לתפקיד אחר שהיה צריך) ואותי הוציאו לחל״ת. נראה לי שזה תקין כי הם בעצם מעדיפים להשאיר מישהי שכבר מכירה את העבודה בתקופה המסובכת מאשר לעשות עכשיו חפיפות וכאלה. בכל מקרה לדעתי זה תקין אבל אין ספק שזה מבאס ולא יפה אבל זה כבר עניין שאם תקחי את זה אישי או לא (שלדעתי אל תקחי אישי כי אם תחשבי על הצד החיובי את נשארת בבית עם הבייבי ומקבלת 70% מהמשכורת שלך. עם כל הגנים וכולי זה כבר מתקזז :)
    מבחינת פיטורין זה מאוד תלוי האם ה-60 יום שאנחנו מוגנות מפני פיטורין יחשבו בזמן החל״ת. אם כן אנחנו בבעיה.... ואם יפטרו אז את תקבלי פיצויים בכל מקרה. אני לא עו״ד אז תקחי את מה שאני אומרת בעירבון מוגבל(אני פשוט באותו מצב). בהצלחה ואמן שהכל יעבור במהרה!!
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה