הריון

לידת בית

כללי

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


לידת בית

לידת בית היא לידה המתרחשת, על פי תכנון, מחוץ לבית חולים, בין אם בביתה של היולדת או בכל אתר לא רפואי אחר, לרוב בתמיכה של רופא, מיילדת או דולה ועם מינימום הכרחי של ציוד והתערבות במהלך הלידה.
אין ספק כאשר לידת בית עוברת בשלום ובהצלחה (ואכן רוב הסיכויים שכך יקרה) מדובר בחוויה מעצימה שתיזכר לחיים, אך כאשר לידת בית מסתבכת, הסיכונים והסיבוכים הופכים משמעותיים יותר וקשים יותר בשל חוסר היכולת להגיב במהירות וע"י צוות רפואי מיומן ומצויד (שיכול, למשל, לבצע ניתוח קיסרי בשל מצוקה עוברית, מה שלא ניתן בשום צורה ודרך לבצע בלידת בית).
אין ספק כי התעוררות לידות הבית בישראל, גם אם אינה מובילה נשים ללדת בביתן בסופו של דבר, כן מובילה את בתי החולים לספק תנאים הדומים ככל הניתן ללידת בית – מבחינת הסביבה, האווירה, הצוות וההתערבויות הרפואיות במלך הלידה - וכך לספק הן את הסביבה הרצויה יחד עם מעטפת הבטיחות הרפואית.

  • כמה מהלידות הן לידות בית?
  • מה הסיבות ללדת בבית?
  • האם לידת בית היא בטוחה?
  • מה עמדת משרד הבריאות?

כמה מהלידות הן לידות בית?
ככלל, שיעור לידות הבית בעולם המערבי ובישראל הוא נמוך מאוד, למעט בהולנד שנחשבת לשיאנית בלידות בית - שם כשליש מן הלידות הן לידות בית. בישראל, רובן המוחלט של הלידות בישראל מתרחש בית חולים. בישראל יש כ - 500 לידות בית בשנה, המספר הזה נמצא במגמת עלייה אך עדין מהווה פחות ממחצית אחוז הלידות בישראל.

 

מה הסיבות ללדת בבית?
הסיבות שמובילות לנשים ללדת בבית, כוללות בין היתר: אוירה ביתית ורגועה, שליטה מלאה על מהלך הלידה, תנועות ותנועתיות בלידה, הצוות המשתתף בה והמלווים הנוכחים במהלכה, כמו גם הרצון לחוות לידה טבעית במלואה, ללא משככי כאבים וללא התערבות רפואית.

 

האם לידת בית היא בטוחה?
מול יתרונותיה הרבים של לידות בית, עולה השאלה המשמעותית ביותר של מהי מידת הבטיחות של לידת בית. קיימים מחקרים רבים אשר בדקו את שאלת הבטיחות של לידות בית, ולא כל הממצאים הם חד משמעיים ו/או מובילים למסקנות ברורות באשר לבטיחות לידות הבית.
על בסיס כלל המחקרים הקיימים, ארגון הבריאות העולמי הסיק כבר לפני שנים רבות כי במקרים בהם מדובר בנשים בריאות, בהריון ראשון, כאשר ההריון איננו בסיכון ומהלך ההריון היה תקין ובליווי של מיילדת מוסמכת במהלך הלידה - לידת בית בטוחה כמו לידה בבית חולים. יתר על כן, כאשר עבור נשים שזו אינה הלידה הראשונה שלהן לידת בית עשויה אף להיות בטוחה יותר. גם מחקרי המשך תמכו במסקנה זו והראו כי תחת כל התנאים הללו, לידת בית הינה בטוחה כמו לידה בבית חולים, וכי אכן יש פחות התערבויות רפואיות בלידות בית.
אולם, חשוב לציין כי על פי אותם המחקרים 10-30% מן הנשים אשר תכננו ללדת בבית ואף החלו את תהליך הלידה בביתה, נזקקו בשלב מסוים להעברה לבית חולים. סיבות היכולות להוביל להפסקת לידת בית ולהמשכה בבית החולים כוללים גורמים כגון: צורך בזירוז, ניתוח קיסרי או בשל סיבוכים אחרים במהלך ולאחריה.
מבחינת התינוק הנולד בלידת בית, השאלה החשובה ביותר היא מידת התמותה והתחלואה העלולים להיגרם בעת לידת בית. גם כאן, יש מספר מחקרים המלמדים כי שיעורים של תמותת ותחלואת תינוקות היו דומים עבור לידות בית ולידות בית חולים. זהו נתון אשר חוזר על עצמו במחקרים נוספים, אם כי ברפואה כמו ברפואה - ישנם מחקרים המראים גם אחרת, ומצביעים על שיעורי תמותת תינוקות גבוהים פי 3-4 בלידות בית מול לידות בבית חולים, והשיעור הזה אף עולה כאשר אין ליווי של מיילדת מוסמכת וממשיך לעלות כאשר מדובר בהריונות בסיכון.

 

מהי עמדת משרד הבריאות?
למרות התנגדות יחסית של הממסד הרפואי, נוהלי משרד הבריאות מאפשרים לידת בית בישראל. אולם, החוק בישראל אינו מעודד זאת משום שהוא מתנה את קבלת מענק הלידה מביטוח לאומי בבדיקה של היילוד בבית החולים, גם לאחר לידת בית – וכך קושר כלכלית בין לידה בבית חולים לבין מענק הלידה.

חוזר מנכל משרד הבריאות ללידת בית

 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

  • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה