הריון

תנוחת העובר ברחם

כלליכאשר מתייחסים אל תנוחת עובר ברחם, מתייחסים לשני רכיבים - מנח העובר ומצג העובר. המטרה בהתייחסות למצבים אלו היא לצפות עד כמה קלה תהיה יציאתו של התינוק בדרכו מן הרחם דרך תעלת הלידה החוצה. מאחר והדבר תלוי בכך שהתינוק יציג את הקוטר הקטן ביותר האפשרי בעת המעבר, הרי שהתנוחה שלו ברחם חשובה מאד.

זיהוי מנח / מצג עובר

את מנח העובר ואת מצג העובר ניתן לזהות באמצעות מישוש חיצוני של הבטן. עם זאת, זיהוי זה אינו ודאי, ויש להשלימו בבדיקת אולטרה סאונד, או בדיקה פנימית כאשר יש כבר פתיחה של צוואר הרחם, בה תמשש המיילדת את החלק של התינוק הקרוב אל פתח תעלת הלידה.

המצב המיטבי

המצב המיטבי ללידה הוא מצב בו התינוק נמצא במצב מנח אורכי ובנוסף במצב מצג ראש, שילוב הקורה בקרוב ל-95% מן הלידות. אולם, ב-5% מהלידות יתכן מנח או מצג שונים (הנפוץ ביותר - מצג עכוז). במקרים אלו אפשר לשקול ביצוע היפוך על ידי רופא, ואם ההיפוך לא מצליח, אז יתכן כי יומלץ לך לבצע ניתוח קיסרי.

 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

  • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.