הריון

לקראת הריון

לקראת הריון - בדיקות דם

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן
לקראת הריון - בדיקות דם

במסגרת פגישת ההכנה טרם ההריון, הרופא שלך יפנה אותך למספר בדיקות דם, חלקן בדיקות דם רגילות ושגרתיות הנעשות לכלל הנשים לפני הריון ואחרות הן בדיקות דם המותאמות אישית לך, על פי ההיסטוריה הרפואית שלך. חשוב לציין כי מספר וסוג הבדיקות יכול להשתנות בין רופא לרופא, על פי הנחיות משרד הבריאות וקופת החולים אליה את שייכת וכמובן על פי ההיסטוריה הרפואית שלך ובדיקות דם קודמות.

 1. ספירת דם
 2. סוכר בצום
 3. בלוטת תריס
 4. סוג דם וסקר נוגדנים
 5. סרולוגיה: CMV, Toxoplasma, Rubella, Varicella, Syphilis, HIV, HepatitisB, HepatitisC
 6. ויטמינים: VitaminB12, Folic Acid, VitaminD
 7. בדיקת שתן

ספירת דם:

ספירת דם בודקת מספר מרכיבים בדם כגון המוגלובין, טסיות, תאי הדם הלבנים לסוגיהם ועוד.

 1. המוגלובין (Hemoglobin, Hb או Hg) - בדיקת ההמוגלובין חשובה בכדי לוודא שאינך סובלת מאנמיה, כלומר המוגלובין נמוך (מתחת 12 טרם ההריון ומתחת 11 במהלכו). במידה ויש אנמיה המטרה היא קודם כל לברר מהו הגורם לה וכך לבחור את הטיפול המתאים (על ידי ברזל, חומצה פולית, ויטמנים ועוד).
 2. טסיות (Platelets, Thrombocytes או PLT) - מרכיב חשוב בדם שאחראי בין היתר למניעת דימום ולקרישת הדם. ירידת ברמת הטסיות לאורך ההריון יכולה להיות ירידה טבעית המתרחשת בכל הריון, אך יכולה להיות קשורה לסיבוכי הריון שונים (כגון רעלת הריון), מחלות כרוניות שונות (כגון ITP או APLA). משום כך חשוב המעקב אחרי רמת הסטיות התקינה במהלך ההריון, כאשר רמה נמוכה של טסיות יכולה למנוע ביצוע של אפידורל בלידה (בד"כ הסף הוא 100,000 ומטה).
 3. תלסמיה (Thallasemia) - באמצעות ספירת הדם ניתן לחשוד בקיומה של מחלה תורשתית הנקראת תלסמיה, שאף היא גורמת לאנמיה וסיבוכים נוספים. במידה ואכן יש חשד לתלסמיה, ניתן לבדוק את בן הזוג ובכך לוודא כי מחלת התלסמיה לא תעבור לעובר.

סוכר בצום:

מטרת בדיקת הסוכר (שחשוב לעשותה לאחר צום של 8 שעות) היא לזהות סוכרת או מצב טרום סכרתי. כפי שהוזכר, סוכרת לא מאוזנת היא גורם משמעותי למומים עובריים ואיזון סוכרת הוא חשוב מאוד לפני הכניסה להריון.

בלוטת תריס:

איזון של בלוטת התריס הוא חשוב בשלבים המוקדמים של ההריון ורצוי עוד קודם לכן. משום כך בדיקת תפקוד הבלוטה וטיפול מתאים במידה ונמצאת שאינה מאוזנת, הינם חשובים לבריאות היילוד ומניעת סיבוכי הריון.בקרב נשים אשר סובלות מיתר פעילות או מתת פעילות של בלוטת התריס, איזון התפקוד של הבלוטה ובחירת המינון המתאימים הם חשובים מאוד טרם הכנסה להריון וכמובן לכל משך ההריון.

סוג דם וסקר נוגדנים:

לפני ההריון, ובמיוחד בתחילת ההריון חשוב לבדוק את סוג הדם שלך ונוכחות של נוגדנים. אמנם סוג הדם לא משתנה, אבל גם נשים שכבר נבדקו בעבר צריכות לעבור את הבדיקה לקראת כל הריון, על מנת לוודא כי לא פיתחו נוגדנים.

 1. סוג דם (Blood Type) - סוג הדם הוא מידע חשוב עבור כל אישה בהריון. רצוי לשאת עימך תעוד כתוב ורשמי של סוג הדם שלך במהלך כל ההריון. הנקודה החשובה ביותר היא לזהות את סוג הדם RH מינוס, משום שאז את צריכה לקבל חיסון AntiD במהלך ההריון ואחרי הלידה כדי למנוע הופעת נוגדנים שעלולה לסכן את העובר בהריון הבא.
 2. סקר נוגדנים (Coombs) - בדיקה זו בודקת קיומם של נוגדנים העלולים לפגוע בעובר. במידה והתוצאה היא שלילית ואין נוגדנים, כפי ששכיח אצל רוב הנשים בישראל, הרי שאין לכך כל משמעות וחשיבות בהריון. במידה וסקר הנוגדנים הוא חיובי ומזוהה נוגדן, זהו מצב שמצריך מעקב אינטנסיבי יותר במסגרת הריון בסיכון גבוה, משום שהנוגדנים עלולים לגרום לאנמיה, אי ספיקת לב ובצקת בעובר.

סרולוגיה:

זהו שם כולל לבדיקת הדם אשר נועדה לבדוק את מצב המחלות הזיהומיות אצלך, לאילו נחשפת בעבר, לאילו חוסנת בעבר והאם יש – חלילה - מחלות זיהומיות פעילות. כמובן שלא נבדקות כאן כלל המחלות הזיהומיות הידועות, אלא הדגש הוא על המחלות השכיחות, אשר יש להן משמעות העלולה לסכן את האימא ו/או את העובר במהלך ההריון.

במידה ומזהים מחלה זיהומית שלא חוסנת אליה בעבר, ושקיים עבורה חיסון, ההמלצה תהיה להתחסן עוד לפני ההריון. במידה ומזהים מחלה זיהומית, שלא נחשפת עליה בעבר, אך שאין עבורה חיסון הרפא יסביר על לך פעולות המניעה המתאימות בכדי שלא להדבק ממחלה זו במהלך ההריון, משום שעלולה לסכן את העובר.

 1. CMV - וירוס שכיח בילדים הגורם למחלת הנשיקה, לרוב משפיע בצורה קלה, אם בכלל, על ילדים ומבוגרים החולים בוירוס. אולם, כאשר מחלה זו מתרחשת לראשונה בזמן הריון, יכולות להיות לה השפעות קשות מאוד על העובר. אמנם, אין חיסון לוירוס זה, אך במידה ומזהים בבדיקות הדם שלא חלית בוירוס בעבר ניתן לנקוט אמצעי זהירות ומעקב בכדי להבטיח כי לא תבדקי בו בזמן ההריון.
 2. Toxoplasma (טוקסופלזמה) - זהו טפיל המועבר בעיקר על ידי חתולים (בצואה של חתולים), בשר לא מבושל ועוד. המחלה הנגרמת בילדים ומובגרים היא קלה, אך כאשר המחלה מופיעה לראשונה בזמן הריון יכולה להיות השפעה קשה על העובר. גם עבור טוקסופלזמה לא קיים חיסון, אך במידה ומזהים כי לא חלית בעבר, ניתן לנקוט אמצעי זהירות ומעקב בכדי לוודא שלא תחלי בזמן ההריון.
 3. Rubella (אדמת) - הודות למדיניות החיסונים בישראל, מחלת האדמת נדירה מאוד בישראל. במידה ומסתבר כי לא חוסנת בעבר, חשוב לדאוג להשלמת חיסון עוד לפני ההריון, כיוון שלא ניתן לקבלו במהלך ההריון ועד חודש לפני הריון. אשה החולה באדמת בזמן היריון עלולה להפיל את העובר. בנוסף קיים סיכון שהתינוק יוולד עם מומים קשים כתוצאה מהמחלה כולל מומי לב, עיניים ומוח.
 4. Varicella (אבעבועות רוח) - מחלת אבעבועות רוחב בנשים בהריון יכולה להשפיע לרעה על האימא בהריון ולגרום לסיבוכים ומחלה קשה יותר מזו הקיימת בילדים, בעיקר דלת ראות משמעותית. גם כאן, חשיפה לוירוס האבעבועות לראשונה בזמן הריון יכולה לגרום למומים קשים בעובר. במידה ולא חוסנת או חלית בעבר, מומלץ להשלים חיסון מתאים טרם ההריון. גם חיסון האבעבועות רוח, בדומה לחיסון האדמת, הינו חיסון חי מוחלש שלא ניתן לקבו בהריון ועד חודש לפני הריון.
 5. VDRL (עגבת) - מחלה נדירה בישראל, אך יכולה לגרום למומים קשים בעובר. חשוב לבדוק זאת עוד טרם ההריון משום שטיפול יחסית פשוט מוביל להחלמה מלאה ומונע בכך נזק אפשרי לעובר.
 6. HIV (איידס) - זו אינה בדיקה שגרתית המומלצת לכלל הנשים, אלא בעיקר על פי גורמי סיכון.
 7. Hepatitis B – צהבת כבד נגיפית מסוג B הפעילה באימא, אמנם אינה גורמת למומים ופגיעה בעובר, אך אפשר שתתרחש הדבקה של התינוק בזמן הלידה. טיפול באימא ומניעה בתינוק הם חשובים לעתידו ולכן חשוב לזהותה גם במהלך ההריון
 8. Hepatitis C – צהבת גבד נגיפית מסוג C הפעילה באימא, אמנם אינה גורמת למומים ופגיעה עובר, אך אפשר שתתחרש הדבקה של התינוק בזמן הלידה. טיפול באימא ומניעה בתינוק הם חשובים לעתידו ולכן חשוב לזהותה גם במהלך ההריון

ויטמינים:

נטילת חומצה פולית וברזל במהלך ההריון היא מומלצת באופן שגרתי לכלל הנשים, גם ללא קשר לרמות הויטמנים הללו בדם. יחד עם זאת, ניתן על פי הצורך (ולא באופן שגרתי לכל הנשים) לבדוק רמתם בדם, בעיקר אם יש חשש לחוסר – במידה ויש חוסר ניתן לטפל ולהשלים חוסרים.

 1. VitaminB12
 2. Folic Acid.
 3. VitaminD
 4. Iron

בדיקת שתן:

טרם ההריון ובמהלכו חשוב לשלול דלקות שתן וחלבון בשתן וזאת על ידי בדיקת שתן כללית הבודקת בין היתר נוכחות של חלבון בשתן ועל ידי תרבית שתן, המזהה דלקות בדרכי השתן שיכולות להיות, בעיקר בהריון, ללא כל סימנים וסימפטומים.

מאמר זה נבדק ואושר ע"י דר' בועז ווייס, מומחה למיילדות וגניקולוגיה.
דר' בועז ווייס הוא רופא בכיר מן המרכז הרפואי שיבא, תל-השומר.
 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

 • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה