שימור דם טבורי

ביטוח להחזר כספי - דם טבורי

מדוע לשלם מעבר לשימור דגימת דם חבל הטבור גם על ביטוח להחזר כספי? מדוע לבטח פרוצדורה שאנו זכאים לה מתוקף היותנו אזרחים המשלמים מס בריאות כל חיינו? הרעיון בשימור תאי גזע מדם חבל הטבור הוא לשמור על חומר גנטי יקר ערך שיהווה עבור היקר לנו מכל – התינוק ובני משפחתו, אופציה טיפולית בעתיד למקרה בו יתגלה צורך רפואי ובכללו השתלת מוח עצם. בישראל בוצעו עד כה כ 70 השתלות מדם טבורי בבתי החולים שניידר, הדסה ותל השומר. כל ההשתלות, כפי הידוע, בוצעו על ידי הצוותים השונים המחלקות להשתלות מוח עצם ובמימון מלא של קופות החולים.

אם כך, חשוב לשמור את הדגימה ואולם מסתבר שמיותר לבטח את הפרוצדורה עצמה שממילא קיימת בסל הבריאות.

ההוצאה הכספית לשימור הדגימה הינה גדולה ומשמעותית ומיותר להוסיף לה עלויות נוספות המייקרות אותה ללא סיבה מוצדקת.

תאי גזע מדם חבל הטבור משמשים כיום לצרכי השתלת תאי גזע (מוח עצם) במקרים של מחלות סרטניות, מחלות תורשתיות ופגיעות שונות במערכת החיסון. כיום, ביצוע השתלת תאי הגזע הינו חלק מסל הבריאות והוא ממומן ע"י קופות החולים עפ"י תקנון קופות החולים. אזרח ישראלי שזקוק להשתלת תאי גזע, מכל מקור שהוא, זכאי למימון ההשתלה במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי

כידוע המחלקה להשתלת מוח עצם במרכז הרפואי האוניברסיטה העברית הדסה היא המרכז הלאומי להשתלות מוח עצם ואימונותרפיה של סרטן. לאחר בדיקה עם מנהלי המחלקה ובניהם פרופ' ראובן אור נמצא כי השתלות מוח עצם מהוות חלק מסל הבריאות כפי שנקבע בחוק ביטוח בריאות ממלכתי.

בסל הבריאות קיימות כל ההתוויות של השתלות מוח עצם למחלות השונות ובמסגרת זו כל ההשתלות מאושרות על ידי כל קופות החולים וכל המטופלים זוכים לטיפול במימון מלא של קופות החולים.

ברמה הכללית, השתלות מוח עצם מבוצעות במחלות ממאירות של מוח העצם ושל מערכת הלימפה(מערכת החיסון). כמו כן במחלות לא ממאירות של הדם ומערכת החיסון ובמחלות תורשתיות מורכבות. נכל המחלות הללו בכל סוגי ההשתלות מופיעים בסל הבריאות ומאושרים על ידי קופות החולים.

המינוח השתלות מוח עצם הוא הגדרה ידועה מזה שנים רבות ולאחרונה משתמשים בהגדרות יותר חדשות של השתלות תאי גזע או תאי אב ממוח עצם. כל המונחים הללו זהים לחלוטין ומתארים את אותם התאים המושתלים לצורך שיקום חולים אשר עוברים השתלות מוח עצם/ תאי גזע.

את תאי הגזע מהשתלות מוח עצם, מפיקים כיום ממספר מקורות:

  1. מעצמות האגן האחוריות בהרדמה אזורית ושאיבה באמצעות מזרקים (תהליך סטרילי בחדר ניתוח).
  2. איסוף תאי גזע או תאי אב מדם היקפי לאחר גיוס התאים לדם. תהליך שנעשה על ידי סינון הדם באמצעות חיבור לורידים בידיים.
  3. תאי גזע מדם חבל טבור.

במחלקות מוח עצם בבתי החולים ברחבי הארץ, מבצעים השתלות מוח עצם מכל שלושת המקורות הנ"ל בהתאם למצב המטופלים ותכנית ההשתלה לכל מטופל ומטופלת.


לקבלת מידע חייגי 072-3945454

לפרטים נוספים לחצי כאן

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות