מהלך הלידה

קבלה בחדר לידה

רישום, בדיקה וקבלה

במהלך שהותך בחדר לידה, יכולים להתרחש מספר אירועים, חלקם הן מהלך טבעי של הלידה ואחרים נתונים לשיקול דעתך ולשיקול דעת הצוות הרפואי ונועדו לוודא את בריאותך ובריאותו של העובר, לוודא כי הלידה מתקדמת ו/או לקדם את הלידה במידת הצורך, להקל על כאבי הצירים ובכדי להתמודד עם סיבוכים שיכולים להתרחש תוך כדי הלידה.


רישום

כמו בכל פניה לבית החולים השלב הראשון הוא בירוקרטי, לשם פתיחת גיליון רפואי – כל זה נעשה במסגרת מיון יולדות. כבר בשלב זה רצוי שיהיו ברשותך תעודת זהות, מכתב הפנייה ומסמכי מעקב ההריון.  חשוב לזכור כי אם הגעת בשל סיבה דחופה או מדאיגה, פני קודם כל לצוות הרפואי, בכדי לוודא שיש זמן להליך הבירוקרטי המסודר, ושלא נדרשת התערבות רפואית דחופה ומהירה.


בדיקה ראשונית במיון

לאחר הליך הרישום, תתקבלי לבדיקה ראשונית על ידי מיילדת/אחות במיון היולדות. בדיקה ראשונית זו כוללת בד"כ מדידות של לחץ דם, דופק, חום וחלבון בשתן (עם בדיקות אפשרויות נוספות על פי הצורך הרפואי) ורישום של גובה ומשקל, ואחר מכן תחוברי למוניטור עוברי , אשר רושם את הצירים ואת הדופק של העובר. פעמים רבות, אם אכן ישנם צירים סדירים וכואבים תעברי כבר בשלב בדיקה נרתיקית זה על ידי המיילדת, בכדי לזרז את כניסתך לחדר לידה במידה ואת אכן בלידה פעילה. במידה ואין צירים או שהגעת מסיבות הדורשות הערכת רופא, תופני ותמתיני לבדיקת רופא במיון – בדיקה זו כולל שאלון רפואי מפורט למצבך הרפואי והמיילדותי, בדיקה גופנית כללית, בדיקה נרתיקית ובדיקת אולטרה-סאונד. לאחר הבדיקה הרפואית, הרופא שיבדוק אותך יחליט האם ניתן לשחררך לביתך, לערוך בדיקות נוספות במסגרת המיון, לאשפז אותך להמשך השגחה, ברור וטיפול או להכניסך לחדר לידה.


קבלה לחדר לידה

לאחר הרישום והבדיקה הראשונית במיון, במידה ויתברר כי את אכן בלידה פעילה, אז תוכלי להיכנס לחדר לידה ולפגוש במיילדת שלך, שהיא תהיה זו שתיילד אותך (אלא אם כן תהיה החלפת משמרות במהלך שהותך בחדר לידה).
לאחר שתכנסי לחדר לידה המיילדת ו/או הרופא האחראי בחדר לידה, יתשאלו אותך לגבי ההיסטוריה הרפואית והמיילדותית שלך, רגישות לתרופות ועוד פרטים רפואיים חשובים, שייתכן שכבר מסרת אותם בשלבים קודמים יותר, אך חשוב לוודא ולהשלים את כל הפרטים הרפואיים. לאחר מכן היא תחבר אותך למוניטור ובמידת הצורך תבדוק אותך שוב.
בשלב זה, את והמיילדת תתכוננו על ידי מספר פעולות פשוטות להמשך הלידה ולשהותך בחדר לידה. חשוב להבין כי כל הפעולות הללו, הם תמיד לשיקול דעתך, תלויים ברצונך ובהסכמתך, אך נובעים מתוך צורך רפואי אמיתי - הם חשובים ומומלצים אך אינם כורח המציאות, אלא כאשר מדובר בהכרח רפואי או בעת מצב חירום.

  • לבוש - הלבוש בחדר לידה הוא חלוק רפואי מקובל (כזה הנפתח מאחור והוא רחב, נטול גזרה), ללא תחתונים בד"כ וללא תכשיטים.

  • עירוי - במידה ולא הוכנס לך עירוי קודם לכן, הוא יוכנס כעת. מטרת העירוי היא לאפשר מתן נוזלים ו/או תרופות שונות, במידה ואלו נדרשת, תוך כדי תהליך הלידה. למשל, נוזלים טרם ביצוע אפידורל, אנטיביוטיקה במידת הצורך, פיטוצין לזירוז הלידה ועוד.

  • חוקן - במידה ותרצי, חוקו יכול לסייע בריקון של תכולת המעי בכדי למנוע יציאת צואה בהמשך יחד עם צירי הלחץ. אמנם, זהו הליך פשוט שמומלץ ברוב בתי החולים אך ממש אין בו הכרח.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות