שינה של תינוק בן 4 וחצי חודשים - הריון ולידה

היי לך , נראה שממש עניין אותך משהו שעדיין נמצא בעיצוב הישן שלנו, אז מה דעתך, אומנם אהבנו אותו והוא שירת אותנו נאמנה הרבה שנים אבל השתדרגנו ואנחנו גם ממש מאוהבות בעיצוב החדש של האתר.
מקוות שתהני מהפוסט , זה אותו המוצר רק באריזתו הישנה.
אל תשכחי לבקר גם באתר החדש שלנו כדי להנות מהכלים הרבים שלנו, תוכלי להירשם שם לעדכון שבועי על התפתחות הפיצי שבבטן, לשמוע על הכנסים החודשיים שלנו (שווה ביותר, יש שם גם הגרלות מטורפות), להירשם לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו כדי לפגוש חברות למסע או להתייעץ בלייב עם אנשי מקצוע ועוד הרבה הרבה דברים שצריך במסע המטורף הזה של הריון והורות..
הפורומים הישנים סגורים, על מנת לכתוב פוסטים צריך לעבור לפורום החדש
  • ילד ראשון בן 4.5 חודשים עם הרגלי שינה גרועים ביותר.
    אחרי תקופת גזים קשה מאוד בה התרגל להירדם בידיים בקפיצה על כדור בלילה ובנדנוד בטרמפולינה במהלך היום, מנסים להרגיל לישון במיטה שלו ולהירדם בשיטה של טפיחות ולחישות ובשאיפה בגיל 5 חודשים להתחיל להתקדם להרדמות עצמאית.
    מנסים כבר כמעט שבועיים... הימים הראשונים היו נוראיים אבל אז היה שיפור. בשלושה ארבעה ימים אחרונים אני מרגישה שחזרנו כמעט לנקודת ההתחלה. הרדמות מאוד ארוכות לשנת לילה, קימה לינוק בלילה והרדמה קשה לרוב (אלא אם נרדם תוך כדי ההנקה).
    במהלך היום ישן אולי שעתיים במצטבר ונורא עייף. קשה מאוד להרדים וכשנרדם ישן 20 דקות-חצי שעה ומתעורר שוב. במהלך היום ישן עדיין בטרמפולינה.
    בלילה לפעמים יש רצף שינה ראשון סביר של כ- 5 שעות אבל אחרי זה קם כל שעתיים-שלוש ומתעורר סופית בין 5 ל- 6 (סיוט בפני עצמו).
    בערב עושים לו מקלחת סביבות 6 וחצי, הנקה ומתחילים להרדים סביבות 7 ורבע.
    אני חושדת שיש לו קצת טונוס גבוה ממה שקראתי, אבל אני לא יודעת איך לדעת בוודאות... הוא לא מניח ראש על הבטן ולפעמים בשכיבה (בעיקר בהרדמות) מקשית את הגב.
    בכללי השינה שלו נראית יחסית לא נינוחה.
    אני ממש אבודה... אין לי לילה ואין לי יום. הכל סובב סביב השינה שלו כל הזמן.
    אני אובדת עיצות ממש.
4 תגובות
עמוד 1
  • הי שירה,

טונוס שרירי גבוה יכול בהחלט להשפיע על יכולת התינוק להירגע ולהתמסר לשינה. אם את חושדת בכך אז רצוי שתקחי למלווה התפתחותית שתסתכל על בנך ובמידת הצורך תיתן לכם תרגילים שיכולים מאוד לעזור לו להירגע, להרפות וגם לישון טוב יותר...
    אם תרצי אוכל לשלוח לך טיפים להרפייה, ערסול והנחת ראש. מוזמנת לפנות אליי למייל.

חשוב לדעת ששינה טובה ביום משפיעה על שנת הלילה, ייתכן ובהחלט לא ישן מספיק ביום ולכן מתעורר כל שעתיים-שלוש.
    רצוי לתת לו את כל התנאים למען שינה טובה במהלך היום.
    למה הוא ישן על הטרמפולינה? למה את לא מרדימה אותו במיטה שלו?
    אם החלטת להתחיל להרגיל אותו לישון במיטה שלו אז תעשי זאת גם במהלך היום... השכבות לשנות יום הן תמיד יותר קשות אבל חשוב להקפיד עד כמה שניתן על יצירת תנאים לשינה אופטימלית והם:
    השכבה בהתאם לסימני עייפות. בגיל 4.5 חודשים זמן הערות הממוצע הוא בערך שעה, שעה וחצי בין שנות היום.

לאחר שאת רואה שהתינוק עייף התחילי בהורדת הילוך, צמצמי גירויים, אל תרימי אותו מיד והתחילי בהרדמה.. מעברים חדים בין פעילות לשינה לא תורמים להשכבות רגועות ולשינה איכותית... אספי צעצועים שיש סביבו, הרימי אותו אליך , חבקי, הרגיעי אותו מגירוייים שיש סביבו.
    חשוב לוודא ששבע.
    כנסי לחדר השינה ובצעי רוטינה שחוזרת על עצמה לפני כל הרדמה כדי שיידע מה הדבר הבא שעומד להתרחש, לדוגמא: שיר תוך כדי סגירת תריסים הדרגתית והחלפת חיתול ואז הנחה במיטה והרדמה עם נוכחות ומגע (כל הכבוד שהתחלת להרגילו להירדם במיטה! זו לא הירדמות עצמאית אבל צריך להתחיל ממשהו :) לאט לאט תוכלי להרגיל אותו להירדם בכוחות עצמו... )
    הקפידי להשכיבו לישון בחדר שינה חשוך ושקט.

בערבים הקפידי להרדימו גם בהתאם לסימני עייפות. לרוב מדובר על זמן ערות של גג שעה וחצי משנת היום האחרונה, הקפידי על הורדת הילוך לפני המקלחת והקפידי על עיסוי נעים ומפנק למען הרפיית השרירים.

הרדמה שלא בעייפות יתר לאחר טקס הכנה לשינה קבוע צריכה לעזור לו להירדם בצורה רגועה יותר וכאמור לישון טוב יותר בלילה.

אגב, יקיצה באזור 5, 6 היא לגמרי הגיונית לגילו.

שיהיה בהצלחה,

דנה
  • תודה רבה על המענה.
    שלחתי לך מייל כדי שתוכלי לשלוח לי תרגילי הרפיה ואבדוק את נושא יועצת ההתפתחות בהקדם.

ישן בטרמפולינה במהלך היום פשוט כי אני לא מצליחה להרדים אותו בשום דרך אחרת. גם כשמרדימה אותו על הידיים, מתעורר ברגע שאני מניחה אותו.

בלילות האחרונים הוא מתעורר באמצע הלילה ונשאר ער לכמה שעות, ממש מסרב לחזור לישון לא משנה מה אני עושה. שוכב במיטה ומשחק עם עצמו עד שמתחיל לבכות מעייפות.

אם חלונות הערות שלו במהלך היום הם בין שעה לשעה וחצי אז כמה פעמים ביום הוא אמור לישון? כי אני הבנתי שבגיל הזה הם ישנים 3 שנות יום וזה לא ממש מסתדר עם עירות של שעה - שעה וחצי בין לבין.

לגבי טקסי השינה - האם מקלחת בערב נחשבת לחלק מטקס השינה?
    כי נכון לעכשיו אנחנו מקלחים אותו ואז אני מניקה אותו בחדר שינה שלו שכבר הוחשך מראש (או שהוא מקבל בקבוק שאוב) ואז מכניסה למיטה ומתחילה להרדים עם טפיחות ולחישות. לוקח הרבה זמן.
    באותו הקשר, איזה טקס שינה ניתן לעשות ביום? האם מה שכתבת מבחינת שירה וסגירת תריס זה מספיק?
  • תודה רבה על המענה.
    שלחתי לך מייל כדי שתוכלי לשלוח לי תרגילי הרפיה ואבדוק את נושא יועצת ההתפתחות בהקדם.

ישן בטרמפולינה במהלך היום פשוט כי אני לא מצליחה להרדים אותו בשום דרך אחרת. גם כשמרדימה אותו על הידיים, מתעורר ברגע שאני מניחה אותו.

בלילות האחרונים הוא מתעורר באמצע הלילה ונשאר ער לכמה שעות, ממש מסרב לחזור לישון לא משנה מה אני עושה. שוכב במיטה ומשחק עם עצמו עד שמתחיל לבכות מעייפות.

אם חלונות הערות שלו במהלך היום הם בין שעה לשעה וחצי אז כמה פעמים ביום הוא אמור לישון? כי אני הבנתי שבגיל הזה הם ישנים 3 שנות יום וזה לא ממש מסתדר עם עירות של שעה - שעה וחצי בין לבין.

לגבי טקסי השינה - האם מקלחת בערב נחשבת לחלק מטקס השינה?
    כי נכון לעכשיו אנחנו מקלחים אותו ואז אני מניקה אותו בחדר שינה שלו שכבר הוחשך מראש (או שהוא מקבל בקבוק שאוב) ואז מכניסה למיטה ומתחילה להרדים עם טפיחות ולחישות. לוקח הרבה זמן.
    באותו הקשר, איזה טקס שינה ניתן לעשות ביום? האם מה שכתבת מבחינת שירה וסגירת תריס זה מספיק?
    היי, שלחתי לך למייל את הטיפים שביקשת.

בערב רצוי להקפיד על משפך קבוע של מקלחת והרדמה אבל המקלחת היא לא חלק בלתי נפרד "מהטקס"... הטקס זה מה שקורה בחדר השינה, מהרגע שמתחילים להתארגן לשינה ועד שהתינוק נכנס למיטה.
    זה פשוט הרבה יותר כיף ללכת לישון אחרי מקלחת:)

טקסון בשנות היום- סגירת תריסים ושיר יכולות להיות פעולות מספקות בהחלט! העיקר שיחזרו על עצמן ויסמנו לתינוק שעכשיו הגיע הזמן לישון....

בין גיל 3-5 חודשים התינוק בדרכ מקיץ מ 4 תנומות במהלך היום כאשר בדר"כ זמן הערות הוא שעה, שעה וחצי גג שעתיים בין לבין כדי לא להגיע למצב של עייפות יתר שמשפיעה לרעה על ההרדמה ועל איכות וזמן השינה לאחר מכן.

חלונות העירות שציינת שמתרחשים בלילה יכולים לנבוע מאיזו ציפייה לעזרה שתגיע... ראשית נסי לחשוב האם אתם ניגשים אליו בגלל שבוכה או רק בגלל שהבנתם שהתעורר? פעמים רבות הגעת ההורים לא באמת הכרחית ומוציאה את התינוק מהשינה...
    בכל מקרה - חשוב להרגיע ולהחזיר לישון! לשמור על אווירת לילה!! לא להדליק אור, לא להוציא מהמיטה, לא להוציא מהחדר, להמעיט בדיבורים... כמה שפחות התעסקויות ואינטרקציות.

במהלך היום הוא נרדם בטרמפולינה? איך ?
  • היי, שלחתי לך למייל את הטיפים שביקשת.

בערב רצוי להקפיד על משפך קבוע של מקלחת והרדמה אבל המקלחת היא לא חלק בלתי נפרד "מהטקס"... הטקס זה מה שקורה בחדר השינה, מהרגע שמתחילים להתארגן לשינה ועד שהתינוק נכנס למיטה.
    זה פשוט הרבה יותר כיף ללכת לישון אחרי מקלחת:)

טקסון בשנות היום- סגירת תריסים ושיר יכולות להיות פעולות מספקות בהחלט! העיקר שיחזרו על עצמן ויסמנו לתינוק שעכשיו הגיע הזמן לישון....

בין גיל 3-5 חודשים התינוק בדרכ מקיץ מ 4 תנומות במהלך היום כאשר בדר"כ זמן הערות הוא שעה, שעה וחצי גג שעתיים בין לבין כדי לא להגיע למצב של עייפות יתר שמשפיעה לרעה על ההרדמה ועל איכות וזמן השינה לאחר מכן.

חלונות העירות שציינת שמתרחשים בלילה יכולים לנבוע מאיזו ציפייה לעזרה שתגיע... ראשית נסי לחשוב האם אתם ניגשים אליו בגלל שבוכה או רק בגלל שהבנתם שהתעורר? פעמים רבות הגעת ההורים לא באמת הכרחית ומוציאה את התינוק מהשינה...
    בכל מקרה - חשוב להרגיע ולהחזיר לישון! לשמור על אווירת לילה!! לא להדליק אור, לא להוציא מהמיטה, לא להוציא מהחדר, להמעיט בדיבורים... כמה שפחות התעסקויות ואינטרקציות.

במהלך היום הוא נרדם בטרמפולינה? איך ?
    הוא היה נרדם בטרמפולינה בנדנוד, אבל לאחר מכן ישן טוב בלי "התערבות" שלנו שעה וחצי, שעתיים. אבל האמת שכבר כשלושה ימים הפסקנו עם הטרמפולינה ומרדימים רק במיטה. כל הרדמה היא דיי מלחמה וגם כשנרדם מתעורר אחרי כ- 40 דקות. ניסיתי את השיטה של לשבת לידו וסביב ה- 40 דקות ללטף ולעזור לישון. חלק מהפעמים עבד וחלק פחות.

אשמח אם תוכלי להמליץ על אפשרויות לטקס לילה, כי כרגע אנחנו מקלחים אותו ואז אני מניקה אותו ומשכיבה לישון.

בנוסף, אני לא מסתדרת כ"כ עם השעות של סדר יום.
    אם הוא מתעורר סביב חמש וחצי-שש בבוקר, איך פחות או יותר אני אמורה לסדר לו את היום?
    אגב, יש משהו שניתן לעשות עם שעת ההשקמה המוקדמת הזו? הייתי שמחה אם הייתי מצליחה להרגיל אותו לקום לפחות בשבע.
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה