בדיקות במהלך ההריון

בדיקת VDRL לאיתור עגבת (סיפיליס)

(VDRL - Syphilis)

בדיקת ה-VDRL (ראשי תיבות של Venereal Disease Research Laboratory) היא בדיקת דם פשוטה שאינה מחייבת צום או כל הכנה אחרת. נהוג לבצע את הבדיקה לפני הכניסה להריון או בתחילתו. הבדיקה נועדה לאתר נשים הסובלות ממחלת עגבת (סיפיליס). אם תוצאת הבדיקה שלילית, הרי שהכל תקין.

ומה משמעות תשובת VDRL חיובית?

מחלת עגבת (סיפיליס) פעילה אצל אישה בהריון עלולה לגרום לפגיעה בעובר.

תשובה חיובית מחייבת המשך בירור. במקרים רבים (ובמיוחד במדינות בהן שיעור הנשים הסובלות ממחלת עגבת הוא נמוך, כמו בישראל) מדובר בתשובה חיובית מוטעית (המינוח המקצועי הוא False Positive).

תשובה חיובית עלולה להתקבל סתם כך, או במקרים של זיהומים מסוגים שונים, מחלות רקמת חיבור, מחלות אוטואימוניות (בהן הגוף מפתח נוגדנים כנגד עצמו) ועוד.

לכן, בכדי להיות משוכנעים כי אכן מדובר במחלת עגבת (שהיא אגב ניתנת לריפוי מלא), כאשר מתקבלת תשובת VDRL חיובית, על הרופא לשלוח את האישה לבדיקות ספציפיות יותר, הייחודיות למחלת עגבת.

מהי מחלת עגבת (סיפיליס)

עגבת (סיפיליס - Syphilis) היא מחלה המועברת על ידי יחסי מין ללא הגנה עם בן/בת זוג חולה. המחלה נגרמת על ידי החיידק ספירוכטה טרפונמה (Treponema Pallidum).

התסמין הראשון המאפיין עגבת הוא כיב לא כואב (כיב עגבת) בנקודת המגע של יחסי המין (איברי המין, הפה או פי הטבעת). הכיב נוצר 2-4 שבועות לאחר החשיפה למחלה. כשבועיים לאחר מכן נוצרת הגדלה של קשרי לימפה סמוכים לאזור הכיב. טיפול אנטיביוטי בשלב זה יעיל ביותר.

ללא טיפול, המחלה מתקדמת לשלבים הבאים, בהם התסמינים כוללים חום, חולשה, הגדלה כללית של קשרי לימפה, פריחה, או כתמים לבנים בפה.

אחרי חודשים רבים, או אפילו שנים, המחלה נכנסת לשלב השלישי, בו עלולות להתפתח מחלות קשות העלולות לגרום חוסר שליטה בשרירים, שיתוק, עיוורון, פגיעה בלב ועוד.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות