בדיקות במהלך ההריון

NIPT וריפיי – למי מתאימה הבדיקה?

אמהות תמיד דואגות לילדיהן והדאגה מתחילה עוד בהריון. הריון הוא דאגה כפולה, מכיוון שהוא גם נוגע לעובר ולהתפתחותו התקינה, וגם לשלומה של האם ההריונית.

באשר לאם, המעקב הרפואי מתוזמן, מדיד ולפי לוחות זמנים קבועים. דוגמאות לכך הן בדיקת דם המתבצעת אחת לתקופה, לבחינת מדדים חשובים, כגון ברזל, רמות ערכי הסוכר בדם ועוד, ניטור של לחץ הדם והעמסת סוכר לשלילת סוכרת הריון.

הדרך להבטיח עובר בריא ותקין מתחילה עוד לפני ההיריון עצמו. האפשרויות לאיתור נשאות למחלות שונות שעלולות לעבור בתורשה לעובר רבות, והטכנולוגיה מאפשרת לאבחן ולאמוד את ההסתברות להורשה של פגמים גנטיים גם מהאם וגם מהאב. המהפכה הגנטית לא נפסקת כאן. גם במהלך ההיריון ואף בשלביו המוקדמים אפשר לבצע בדיקות גנטיות חשובות לאיתור תסמונות כרומוזומליות שונות.

מהפכה בבדיקת נשאות תסמונות כרומוזומליות שכיחות

עד לפני זמן לא רב, ובאופן כמעט אוטומטי, כל אישה בהריון בגיל 35 ומעלה הייתה נשלחת לעבור בדיקת דיקור מי שפיר בשבועות 16-22 כדי לאשש או לשלול תסמונות קשות של העובר ביניהן תסמונות דאון. כיום גם נשלחות לעבור את הבדיקה, נשים אשר נמצאו אצל עוברן סימנים מחשידים בבדיקות הקודמות (אולטרה-סאונד, חלבון עוברי וכו). תפקיד בדיקת דיקור מי השפיר הוא לאשש או לשלול סימנים אלה, כאשר תוצאת בדיקת מי השפיר נחשבת אמינה ומדויקת מאד. לכל אלה מתווספות נשים אשר החליטו לעבור את הבדיקה רק כדי להיות רגועות ושקטות לאורך ההיריון. יחד עם זאת, ולמרות דיוקה של הבדיקה, הרי שדיקור מי שפיר הוא כשלעצמו חוויה שרבות חוששות ממנה, ולא פחות מכך, היא גם בדיקה הכרוכה בסיכון מסוים. כתוצאה מהדיקור עצמו, יכולה להתרחש הפלה, שהינה מאורע נדיר אך מצער ביותר. תוצאות הבדיקה מגיעות כשלושה שבועות לאחר ביצועה. מדובר בשלב מתקדם של ההריון ובמקרים בהם נמצא ממצא פתולוגי ומעוניינים לסיים את ההיריון, הרי שהפרוצדורה מצריכה 'לידה שקטה'.

לפני זמן לא רב נכנסה טכנולוגיה נוספת לשימוש וכבר, אלפי נשים בוחרות בה. הכירו את בדיקת ה- NIPT (בדיקה טרום לידתית ולא פולשנית) בדיקת דם שבודקת את ה - DNA של העובר. בדיקת ה- NIPT המבוצעת ביותר בישראל היא בדיקת וריפיי , המתבצעת במרכזים רפואיים רבים ואותה אף ניתן לבצע החל משבוע 10 להיריון ולקבל תשובות תוך 10 ימים עד שבועיים בלבד. האפשרות לקבל מידע חשוב שכזה אודות העובר כבר בסוף הטרימסטר הראשון, מאפשרת שקט נפשי וביטחון להמשך ההיריון. בדיקת וריפיי נמצאה במחקרים בעלת רמת דיוק של 99.9% באיתור תסמונת דאון ובכתב העת המדעי הנחשב ה-NEJM, הניו אינגלנד ז'ורנל אוף מדיסין, נמצא שהיא מפחיתה ב 89% את הצורך בבדיקת דיקור מי השפיר, במידה והיא מבוצעת כבדיקת סקר לכל אישה.

וריפיי בודקת את 7 התסמונות השכיחות ביניהן תסמונת דאון וקיימת אף בדיקת וריפיי פלוס שמרחיבה את כמות התסמונות הנבדקות.

למי מתאימה הבדיקה?

מכיוון שאין שום סיכון בבדיקת NIPT, שכן זוהי בדיקת דם פשוטה, הרי שכל מי שרוצה לעבור הריון בראש שקט, ולוודא שהעובר אינו סובל מהתסמונות השכיחות בשלבים מוקדמים של ההריון, יכולה לבחור בבדיקה זו, גם אם אינה בקבוצת סיכון לבעיה בעובר. בנוסף, נשים, אשר נמצא אצלן סיכון מוגבר להפרעות כרומוזומליות כמו תסמונת דאון בבדיקות סקר ביוכימי או בבדיקות אולטרסאונד, יכולות להתאים לאשש או לשלול בוריפיי תסמונות שכיחות. וריפיי מתאימה גם להריונות מתרומת ביצית, וגם למקרי הריון עם תאומים. חשוב להדגיש, שאם חלילה נמצא ממצא פתולוגי בבדיקת NIPT, יומלץ לאם לעבור בדיקת סיסי שיליה או דיקור מי שפיר כדי לאשש או לשלול את הממצאים באופן מוחלט. בנוסף, ישנם מצבים בהם חשוב לבצע דווקא דיקור (כגון מומים חמורים בעובר) על מנת לאפשר בדיקת שבב (צ'יפ) גנטי.

לסיכום, הדיוק, הפשטות, והאפשרות לדעת את מצב העובר כבר בשלב היריון מוקדם, הופכים את בדיקת ה-NIPT, לאחד הכלים הטובים ביותר שנשים בהריון בעידן הנוכחי יכולות להיעזר בהם.

ישנן קופות חולים אשר מכסות באופן חלקי את מימון בדיקות וריפיי באמצעות הביטוחים המשלימים. קיימים אף ביטוחים פרטיים אשר מממנים חלקית את הבדיקות.
מומלץ לברר באופן פרטני ולקבל מידע נוסף במוקד וריפיי.
ואו למלא את פרטייך כאן לקבלת מידע

 

נכתב בשיתוף וריפיי ומערכת פורטל יולדת

 

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות