שבועות ההריון

שבוע 18 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

משבוע לשבוע גדל התיאבון שלך, ועמו גדלים גם המימדים שלך. סביר להניח שבשלב הזה כבר אין לך ברירה אלא ללבוש בגדי הריון רפויים. רוב הנשים במצבך מתקשות להירדם בלילה ואינן מצליחות למצוא תנוחה שנוח להן לישון בה. כאשר את שוכבת על הגב, הרחם לוחץ על כלי דם, ובעיקר על ורידים המזרימים דם מהרגליים ללב. ייתכן שיהיה לך קל יותר לישון על הצד, ויהיה לך נוח יותר אם תרפדי את סביבתך בכריות. אם את מעוניינת בכך, ניתן לרכוש גם כריות הריון מיוחדות עם תמיכה לגב.

בשליש השני של ההיריון עולה נפח הדם שלך, אך גם כלי הדם מתרחבים. בתקופה זו יכול מאד להיות שלחץ הדם שלך נמוך יחסית, ולכן אולי את סובלת מסחרחורות לעתים קרובות. אם זהו המצב, השתדלי לקום באיטיות ממצב של שכיבה או ישיבה, וכל תוכלי להימנע מהסחרחורת.

מה קורה עם תינוקך:

אורכו של התינוק שלך הוא כרגע 14-15 ס"מ, ומשקלו קצת פחות מ-200 גרם. עצמותיו הרכות ממשיכות להתקשות, ושמיעתו משתפרת, כך שהוא יכול לשמוע את פעימות לבך ואת זרימת הדם בגופך. הוא יכול עתה גם לבלוע, ומנצל את היכולת הזו לשתיית מי השפיר.

בשלב זה העובר מזיז את ידיו ואת רגליו הרבה מאד, ואם עדיין לא הרגשת זאת- הגיוני שבקרוב תתחילי להרגיש את תזוזותיו. השבוע מתקדמת ההתפתחות של כפות הידיים והרגליים, ונוצרות טביעות האצבעות שיאפיינו את התינוק שלך! התפתחות חשובה נוספת שמתחילה השבוע היא היווצרות שכבת מגן בשם מיילין שעוטפת את תאי העצבים. שכבת מגן זו תמשיך להתפתח לכל אורך ההיריון וגם אחרי הלידה.

זה הזמן:

  • אם עדיין לא עשית זאת, עכשיו זה הזמן לבצע בדיקת סקר ביוכימי (חלבון עוברי) העוזרת באיתור סיכוי מוגבר לתסמונת דאון.
  • לעבור סופית לבגדי הריון- אם עוד לא עשית זאת.
  • להתחיל לשקול איפה תרצי ללדת, להתעניין לגבי רופאי ילדים, ואולי אפילו להתחיל לחשוב על שם לתינוק/ת: לא כדאי להשאיר את הכל לרגע האחרון.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

אכלי בננה לפני השינה. היא תסייע בהפחתת ההתכווצויות המופיעות באמצע הלילה בכפות הרגליים.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה