הריון

פעילות גופנית בזמן הריון

הנחיות לפעילות גופנית בהריון

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמןפעילות גופנית בהריון ע''פ המלצות הרופאים


פעילות גופנית בהריון היא מותרת, מומלצת ואין להימנע ממנה, אך הכל הוא שאלה של סוג, מינון ועוצמת הפעילות, ובכל מקרה יש להתאים את הפעילות הגופנית להיותך בהריון ולכושר הגופני הבסיסי שלך. כמובן, יש דגשים בטיחותיים חשובים להריון, כאשר ישנם מצבים וסיבוכי הריון שבהם - בבחינת היוצא מן הכלל – תתכן המלצה להימנע מפעילות גופנית.
פעילות גופנית מיועדת לנשים בריאות טרם ובמהלך ההריון, עם מעקב הריון תקין, וללא סיבוכי הריון קודמים. בכל מקרה, תמיד יש להתייעץ עם הרופא/ה שלך לפני התחלת פעילות גופנית בהריון.

מה היתרונות של פעילות גופנית בהריון? לפעילות גופנית בהריון יש יתרונות רבים, גופניים ונפשיים. פעילות גופנית תקל על ההתמודדות היומיומית עם השינויים שעובר גופך כגון: צמצום בצקות, יציבה נכונה, נשיאת משקל משופרת ויכולת נשימה טובה יותר וכמובן הרגשה כללית טובה יותר בהתמודדות עם השינויים שאת חווה במהלך השלבים השונים של ההריון. למעט השיפורים הללו, פעילות גופנית תכין אותך ואת גופך לשלבים המתקדמים של ההריון והלידה - מבחינת יציבה ונשיאת משקל, חיזוק שרירים וכושר אירובי. פעילות גופנית אף הוכחה כמסייעת במניעת סיבוכי הריון שונים, הכוללים בין היתר סוכרת, לחץ דם וכן לשמירה על עליית משקל תקינה וסבירה לאורך ההריון וחזרה למשקל בריא אחרי הלידה.
מול כל אלו ברור כי פעילות גופנית אינה מזיקה לעובר, ואף משפרת את מצבו משום שכאשר האימא בריאה יותר ומרגישה טוב יותר, כך גם מצבו של העובר טוב יותר.

איזו פעילות גופנית מותרת בהריון? הכלל הוא שהפעילות הגופנית והכושר הגופני שלך טרם ההריון, מכתיבים את מה שמותר לך לעשות בזמן ההריון. כך, מי שרגילה בפעילות גופנית יכולה להמשיך בה ללא שינוי ובאופן קבוע גם במהלך ההריון. יחד עם זאת, גם מי שלא הייתה פעילה טרם ההריון, יכולה ומותר לה להתחיל פעילות גופנית הדרגתית, לא מאומצת ומתאימה במהלך ההריון. בכל מקרה, בין אם את מאומנת או לא, חשוב להקשיב לגופך וכל  עוד מרגישה בטוב, ומהלך ההריון הוא תקין - תוכלי להתמיד בפעילות הגופנית.
ההמלצה המקובלת היא פעילות גופנית מתונה למשך 20-30  דקות ליום, למשך 3-5 פעמים בשבוע. אין הגבלה מבחינת שלבי ההריון לביצוע פעילות גופנית, אם כי זה הכי ישים וקל במהלך הטרימסטר השני.

 • הליכה, רכיבה על אופניים נייחות, ריצה קלה -  פעילויות טובות לשיפור כושר גופני ואירובי, אין מניעה כל עוד הפעילות מותאמת לכושר הגופני שלך ועסקת בכל טרם ההריון.
 • שחייה - שחייה מסייעת לנשיאת משקל, חיזוק שרירים ואין בה כמעט סיכון לנפילה או חבלה.   זו הזדמנות טובה להזכיר כי מניעה מללכת ליום ו/או לברכה בזמן הריון.
 • כפיפות בטן – אין מניעה, אך השפעתן ויעילותן בהריון היא שולית ולכן נחשבות פחות מומלצות.
 • יוגה ופילאטיס - משפרות יציבה ומחזקות שרירים.

  
מתי אסור לבצע פעילות גופנית? ישנם מספר מצבים רפואיים וסיבוכי הריון שונים שבהם מומלץ להימנע לחלוטין בפעילות גופנית. שימי לב, זו לא המלצה לשמירת הריון או הפסקת כל פעילות יומיומית אלא רק מפעילות גופנית. לעיתים הצורך להימנע מפעילות גופנית יהיה נכון לאורך כל ההריון ולעיתים זה יהיה לפרק זמן מוגבל יותר במהלכו, ויש לשקול כל עניין לגופו עם הרופא/ה שלך.

 • כאשר יש מחלות כרוניות עוד טרם ההריון - מחלות לב, ריאות וכליות כרוניות.
 • כאשר יש סיכון ללידה מוקדמת - קיצור צוואר הרחם, תפירת צוואר הרחם וצירים מוקדמים.
 • כאשר יש ירידת מים.
 • כאשר יש דימום, מכל סיבה שהיא.
 • כאשר יש שליית פתח או שלייה נמוכה
 • כאשר יש סיבוכי הריון כגון: יתר לחץ דם, רעלת הריון, עיכוב גדילה של העובר

מתי יש להגביל פעילות גופנית? יש מחלות שונות, שבהם פעילות גופנית מותרת, אך יש לבצעה תחת השגחה, באופן מותאם אישית ולאחר אישור רופא.

 • כאשר יש מחלות כרוניות קלות, כגון: אנמיה, אסטמה, יתר לחץ דם כרוני, אפילפסיה
 • כאשר את סובלת מעודף משקל קיצוני או תת משקל משמעותי
 • כאשר יש מצבים אורתופדיים שונים שיכולים להגביל ולהקשות על פעילות גופנית
 • כאשר את נושאת הריון של תאומים

מתי יש להפסיק פעילות גופנית? בכל אחד מן המצבים הללו יש להפסיק פעילות גופנית (אם התרחש תוך כדי האימון) ו/או לא לחדש פעילות גופנית עד להשלמת בדיקות וברור על ידי הרופא/ה שלך

 • דימום
 • קוצר נשימה
 • התעלפות, אובדן הכרה וסחרחורות
 • כאבים מכל סוג שהוא - בחזה, בבטן, גפיים וראש
 • חולשה ועייפות
 • ירידה בתנועות עובר
 • צירים
 • הפרשות או ירידת מים
 • טשטוש ראיה

מה הדגשים הבטיחותיים לפעילות גופנית בהריון? הכי חשוב להיות קשובה לגופך ולפעול בהדרגתיות. מומלץ להימנע מפעילות שעלולה להוביל לחבלת בטן או נפילה (קפיצות, ניתורים, טיפוס) ומפעילות של משחקי ספורט שיש בהם דחיפות, נפילות ומגע גופני משמעותי (משחקי כדור שונים) וכמובן שאין לבצע ספורט אתגרי (סנפלינג, צניחה, צלילה).
תוך כדי הפעילות הגופנית יש לשמור על נשימה נכונה (ולהפסיק אם יש קוצר נשימה), לשים לב לטמפרטורה (אם חום הגוף עולה ויורד אז להפסיק) ולהפקיד על  שתייה מרובה, מנוחה ומתיחות לפני, בין לבין ואחרי התרגילים.

 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

 • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה