לפני הלידה

צירים מוקדמים, מדומים וצירי ברקסטון היקס

צירים הם התכווצויות של הרחם, שבמהלך הלידה עצמה יעזרו לתינוקך לצאת מן הרחם אל העולם החיצון. עם זאת, לא כל סוגי הצירים מביאים איתם לידה.

צירים מדומים - צירי ברקסטון היקס

כבר בשליש השני של ההריון יתכן כי תתחילי להרגיש התכווצויות או התקשויות של הרחם או של הבטן הנמשכות לעיתים אף עד 60 שניות. לא כל הנשים יחושו את ההתכווצויות הללו במהלך ההריון. אמנם התקשויות והתכווצויות בהחלט מרגישות אמיתיות, ולעיתים הן אף כואבות, אך למעשה הן רק הכנה לדבר האמיתי שיגיע בהמשך. צירים מדומים אלו (המכונים צירי ברקסטון היקס) בדרך כלל אינם סדירים, ואין ביכולתם להביא בסופו של דבר ללידה.

צירי ברקסטון היקס מורגשים בבטן עצמה, להבדיל מצירים אמיתיים שבדרך כלל מתחילים בגב או במותניים, ומשם עוברים אל הבטן. צירים אמיתיים הם ארוכים יותר, סדירים יותר וכואבים יותר. בנוסף, תכיפותם ועוצמתם של צירים אמיתיים הולכת וגדלה, בעוד עוצמתם ותכיפותם של צירים מדומים נשארת זהה. התשובה לשאלה כיצד להבחין בין צירים מדומים לצירים אמיתיים היא בדרך כלל "כשיגיעו הצירים האמיתיים - תדעי בוודאות".

ככל שמתקדם ההריון, עולה תדירותם של הצירים המדומים, עד שבסופו של דבר הם מפנים את מקומם לצירים של הלידה עצמה.

אם צירי ברקסטון היקס מהווים בשבילך מקור לאי נוחות, את יכולה לנסות לשתות מים (הצירים נובעים לעיתים מהתייבשות) לנוח או לעשות אמבטיה חמה.

סיבות בגללן בכל זאת כדאי לפנות לייעוץ מקצועי (אם עדיין לא הגעת לשבוע 37):

  • אם ההתכווצויות מלוות בהפרשה דמית או מימית
  • אם ההתכווצויות מלוות בכאבי גב תחתון
  • אם את מרגישה יותר מאשר שלוש התכווצויות בשעה
  • אם ההתכווצויות הן סדירות

צירים מוקדמים

במקרים מסויימים עלול להיווצר מצב בו הצירים האמיתיים מגיעים טרם זמנם, כאשר עדיין לא הגיע הזמן ללידה. הזמן הנכון ללידה מוגדר בתום 37 שבועות שלמים להריון, כלומר החל מן השבוע ה-38 להריון שלך. צירים מוקדמים, להבדיל מצירי ברקסטון היקס שהינם צירים מדומים, הם כבר הצירים האמיתיים. תוכלי לחוש בהבדל - הצירים הללו חזקים הרבה יותר, סדירים יותר, ומתחילים בגב ומשם עוברים אל הבטן.

הטיפול בצירים מוקדמים נעשה בדרך כלל במיון יולדות, שם תחוברי קודם כל למכשיר מוניטור על מנת לוודא כי אכן מדובר בצירים אמיתיים ותבוצע לך בדיקה פנימית כדי לבדוק אם יש לך פתיחה של צוואר הרחם. במידה ואכן מדובר בצירים מוקדמים, יוחדר לך עירוי כדי להקל על הצירים ולנסות להביא להפסקתם.

אם היו לך צירים מוקדמים, יתכן כי תתבקשי להיכנס למשטר שמירת הריון ויתכן כי תקבלי מרשם לכדורים לעצירת הצירים (לדוגמא פרסולאט). בכל מקרה, במידה ושוחררת הביתה, מומלץ להימנע עד הלידה מפעילות מאומצת ומיחסי מין. בנוסף, יש לדאוג לשתיה מרובה כדי למנוע התייבשות הגורמת להופעת הצירים.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות