מהלך הלידה

חיתוך החיץ (פרינאום) - אפיסיוטומיה

חיתוך חיץ - אפיזיוטומיה

(Episiotomy)

בזמן הלידה מתרחב הנרתיק בצורה מרשימה, אך לעיתים התרחבות זו איננה מספיקה. כאשר ראשו של התינוק נדחף בעוצמה כלפי חוץ, עלול להיווצר קרע בנרתיק. במידה וקרע זה יהיה בלתי מבוקר, אז הוא עלול להיווצר בכיוון בלתי רצוי, כשהכיוון הפגיע ביותר הינו לכיוון הקרום המפריד בין פי הטבעת לבין הנרתיק - הנקרא פרינאום או חיץ הנקבים.

ברוב המקרים יקרו קרעים קטנים ושטחיים (קרעים מדרגה ראשונה) בעת הלידה, אך לעיתים יגרמו קרעים גדולים (קרעים מדרגה שלישית), העלולים לפגוע בשריר הסוגר את פי הטבעת, מה שעלול לגרור בעיות אי שליטה על הסוגרים בהמשך.

לפני ביצוע החתך, תגלח האחות את אזור החתך (אם לא גולחת כאשר התקבלת לחדר הלידה). החתך יעשה תחת הרדמה מקומית (אם אינך נמצאת תחת אילחוש אפידורלי).

חיתוך החיץ הינו חתך מבוקר וישר שאותו קל יותר יהיה לתפור לאחר הלידה. קיימים שני סוגי חתכים אפשריים: חתך הפונה ישירות לאחור לעבר פי הטבעת, והשני (המקובל יותר בארץ) הוא חתך הנמשך באלכסון לכיוון הירך. את החתך תבצע המיילדת באמצעות מספריים בזמן ציר. היא תחדיר שתי אצבעות לנרתיק כדי להגן על ראשו של העובר, ותבצע את החתך בינהן.

בעבר היה מקובל לחשוב שיתרונו של החתך הוא בהיותו מבוקר, פשוט יותר לתיקון והחלמה ושמונע קרעים חמורים יותר מדרגה 3 או 4. כיום, זו כבר לא המחשבה כך שאין מבצעים אפיזיוטומיה באופן שגרתי כמו בעבר אלא רק כאשר: יש רושם כי רקמת הפרינאום היא לא גמישה, עלולה להיקרע באופן משמעותי, מהווה חסם ליציאת ראש העובר ו/או בעת לידות מכשירניות.

ניתן להקטין את הסיכוי לקרע בפתח הנרתיק על ידי שיפור הגמישות שלו באמצעות ביצוע עיסוי פרינאום או בעברית עיסוי חיץ סדיר של האזור.

כדי להקטין עוד את הסיכוי לקרע, השתדלי לא ללחוץ ברגע בו יוצא ראשו של התינוק. המיילדת תוכל אז להוציא את ראש התינוק בצורה מבוקרת. כל לחץ שיופעל על-ידך עלול להגביר את הסיכוי לקרע.

חיתוך חיץ מבוצע בד"כ לנשים בעלות פתח נרתיק קטן במיוחד, במקרים של לידת עכוז, ובמקרים של לידת מכשירים (במיוחד לידת מלקחיים). חיתוך החיץ מרחיב את פתח הנרתיק, ומאפשר לראשו של התינוק לצאת מהר יותר.

לאחר הלידה ינתן אילחוש מקומי נוסף לאזור, והרופא יתפור את החתך. תפירת חתך תארך בד"כ 10-20 דקות. חוטי התפירה נמסים תוך שמונה ימים.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות