כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

חיתוך החיץ (פרינאום) – אפיסיוטומיה

בזמן הלידה מתרחב הנרתיק בצורה מרשימה, אך לעיתים התרחבות זו איננה מספיקה. כאשר ראשו של התינוק נדחף בעוצמה כלפי חוץ, עלול להיווצר קרע בנרתיק. במידה וקרע זה יהיה בלתי מבוקר, אז הוא עלול להיווצר בכיוון בלתי רצוי, כשהכיוון הפגיע ביותר הינו לכיוון הקרום המפריד בין פי הטבעת לבין הנרתיק - הנקרא פרינאום או חיץ הנקבים.
זמן קריאה:
4 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

חיתוך חיץ – אפיזיוטומיה (Episiotomy)

ברוב המקרים יקרו קרעים קטנים ושטחיים (קרעים מדרגה ראשונה) בעת הלידה, אך לעיתים יגרמו קרעים גדולים (קרעים מדרגה שלישית), העלולים לפגוע בשריר הסוגר את פי הטבעת, מה שעלול לגרור בעיות אי שליטה על הסוגרים בהמשך.

חתך החיץ נעשה רק כאשר המיילדת חוששת שיווצר קרע לכיוון פי הטבעת או לעיתים רחוקות במצבים מיילדותיים דחופים.

כיצד מתבצע חיתוך החיץ

לפני ביצוע החתך, תגלח האחות את אזור החתך. החתך יעשה תחת הרדמה מקומית (אם אינך נמצאת תחת אילחוש אפידורלי). חיתוך החיץ הינו חתך מבוקר שאותו קל יותר יהיה לתפור לאחר הלידה.

את החתך תבצע המיילדת באמצעות מספריים בזמן ציר. היא תחדיר שתי אצבעות לנרתיק כדי להגן על ראשו של העובר, ותבצע את החתך בינהן.

קיימים שני סוגי חתכים אפשריים:

 חתך חיץ מרכזי – מחבר בין הנרתיק בקו ישר לבין נקודה מסויימת לכיוון פי הטבעת. זהו סוג חתך נפוץ פחות.

חתך חיץ אלכסוני – חתך הנמשך באלכסון לכיוון הירך. בדרך כלל בצד ימין של הנרתיק ונועד למנוע התרחבות החתך לפי הטבעת. צורת חיתוך זו היא המקובלת בישראל.

האם החיתוך כואב?

אם ניתנה לך זריקת אפידורל לרב לא תרגישי כאב בזמן ביצוע החיתוך. ללא אפידורל, מקובל לבצע אילחוש מקומי על מנת להפחית את הכאב.

האם יש יתרון בחתך החיץ

למעשה, מבחינת כל המדדים שנבדקו לגבי חומרת הנזק לחיץ אין כל הוכחה לכך שחיתוך החיץ עדיף על פני קרע עצמוני. בעבר היה מקובל לחשוב שיתרונו של החתך הוא בהיותו מבוקר, פשוט יותר לתיקון והחלמה ושמונע קרעים חמורים יותר מדרגה 3 או 4. כיום, זו כבר לא המחשבה כך שאין מבצעים אפיזיוטומיה באופן שגרתי כמו בעבר אלא רק כאשר יש רושם כי רקמת הפרינאום היא לא גמישה, עלולה להיקרע באופן משמעותי, מהווה חסם ליציאת ראש העובר ו/או בעת לידות מכשירניות.

חשוב לדעת, קיים הסיכון לאיבוד דם – כמות הדימום לאחר הלידה עולה באופן משמעותי לאחר ביצוע חתך חיץ.

האם חיתוך מקטין קרעים באיזור השופכה והדגדגן?

חיתוך חיץ מפחית את שיעור הקרעים באזור פי־השופכה והדגדגן.

כיצד ניתן למנוע חיתך החיץ

ניתן להקטין את הסיכוי לקרע בפתח הנרתיק על ידי שיפור הגמישות שלו באמצעות ביצוע עיסוי פרינאום / עיסוי חיץ סדיר של האזור.

כדי להקטין עוד את הסיכוי לקרע, השתדלי להישמע להוראות המיילדת אשר תנחה אותך מתי ללחוץ ומתי להרפות על מנת שתוכל להוציא את ראש התינוק בצורה מבוקרת. כל לחץ שיופעל על-ידך עלול להגביר את הסיכוי לקרע.

האם פעולת החיתוך מסייעת לקיצור מהלך הלידה?

במרבית המחקרים לא התקבלה הוכחה כי חתך חיץ מקצר את משך השלב השני של הלידה ואין מידע מספק ליתרונות של ביצוע חתך חיץ במצבים של מצוקה עוברית. 

איחוי חתך החיץ

לאחר הלידה ינתן אילחוש מקומי נוסף לאזור, והרופא יתפור את החתך. תפירת חתך תארך בד"כ 10-20 דקות. חוטי התפירה נמסים תוך שמונה ימים.

כמה זמן לאחר החיתוך תסבלי כאבים?

לרב חשים בכאבים משמעותיים המקשים על ישיבה במשך יומיים עד שבוע אך תחושה לא נעימה באזור עשויה להימשך שבועיים עד חודש. כאבים בקיום יחסי מין מתוארים בטווח גדול ויש הסובלות מאי־נוחות במשך מספר חודשים, ויש המתלוננות על כאב אפילו עד שנה.

למידע נוסף על חתך חיץ

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן