כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

בן או בת? בין מדע לשיטות סבתא

זוגות רבים חולמים שיהיה להם ילד ממין מסוים ואף מעדיפים לנסות להתערב בתהליך הטבעי של יצירת התינוק.
ליקטנו עבורכם את השיטות הבולטות לבחירת מין התינוק. המשיכו וקראו.
לכם נשאר רק לנסות.
זמן קריאה:
5 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

במסגרת המחשבות שלנו על הילד שאנו רוצים להביא לעולם, מין תופס מקום חשוב. רבים מאתנו חולמים על בת, אחרים חולמים דווקא על בן. החלומות מניעים רבים לנסות ולהשפיע על התהליך לקביעת מין הילודר, כדי שהחלום יהפוך למציאות.

"טיפולים לבחירת מין העובר מתבצעים בדרך כלל אצל זוגות שיש להם ילדים. מרבית הזוגות שעדיין לא הפכו להורים פחות מתעקשים על מין מסוים", מספר ד"ר איליה בר, יו"ר רשת המרכז הרפואי לפוריות. "לפעמים פונים אלי זוגות שמאוד מעוניינים במין מסוים, עד שחוסר ההצלחה גורם לתסכול רב ולמשברים משפחתיים. בין הקבוצות השונות שניגשות לבצע את בחירת מין הילוד ישנם זוגות דתיים, יהודים ומוסלמים כאחד, שהצורך שלהם בבן זכר חיוני מאוד. לדוגמה, אצל הבדואים מותר ריבוי נשים, ונשים שלא ילדו בנים לא מקבלות ממון של ירושה ורכוש. למרבית ההפתעה, גם במאה ה-21 עדיין קיימות עדויות ת בהן תשובה על השאלה "כמה ילדים יש לך?" היא מספר הבנים בלבד".

מה אומר המדע?

על פי המדע, קביעת מין העובר בהריון נקבע בתהליך בו הזרע חודר לביצית ומביא להפרייתה. הזירעונים שונים זה מזה במשקלם – זירעון זכרי קל יותר מזירעון נקבי. גם יכולת ההישרדות שונה – זירעון זכרי חלש יותר ונהרס מהר יותר מזירעון נקבי. הבדל נוסף הוא בזריזות – זירעון זכרי זריז יותר מזירעון נקבי. בן ייוולד אם הזרע נושא כרומוזום Y , ובמידה שהזרע נושא כרומוזום X – תיוולד בת.

בן או בת? בחירת מין העובר
תמונת אילוסטרציה

שיטות סבתא ללידת בת

במהלך השנים התפתחו "שיטות סבתא" רבות המנסות לאפשר לנו להגשים את חלום הרפואה העתיק ולקבוע את מין היילוד. חשוב לציין: לשיטות הסבתא אין ביסוס מדעי, אך הן אינן מזיקות.
על מנת שתיוולד בת, על הזוג לקיים יחסי מין בתחילת הימים הפוריים, כך שזרע נקבי יחכה לביצית. האמונה היא שזרעים זכריים לא ישרדו את הציפייה וזרעים נקביים "ינצחו". בנוסף, מומלץ על קיום יחסי מין בתנוחה שתאפשר שפיכה רחוקה ככל הניתן מפתח צוואר הרחם.
לקביעת מין העובר לפני ההריון, לפני קיום היחסים, על הגבר לדלל את צפיפות הזירעונים בנוזל הזרע, מתוך הידיעה כי תאי הזרע הזכריים רגישים יותר לחום. דילול יכול להיעשות על ידי לבישת תחתון צמוד, טבילה באמבט חם לפני קיום יחסים ושפיכות זרע רבות עד לתחילת הימים הפוריים אצל האישה.
על האישה לשטוף את הנרתיק עם מים וחומץ להעלאת החומציות. מומלץ לאכול מזונות עשירים בסידן ובמגנזיום ודלים בנתרן ואשלגן. כמו כן, כדאי ולהימנע מאורגזמה נשית, היות שהיא גורמת לשחרור נוזל בסיסי.

שיטות סבתא ללידת בן

על מנת שייוולד בן, על הזוג לקיים יחסי מין בתדירות גבוהה. נהוג לחשוב שככל שעולה התדירות – גובר הסיכוי של תאי הזרע הזכריים הזריזים להפרות את הביצית. כמו כן, חשוב להקפיד לקיים יחסים סמוך למועד הביוץ בתנוחה בה הגבר למטה. ההנחה היא שתאי הזרע הזכריים יתגברו כך על כוח המשיכה בקלות יתרה. חדירה עמוקה מקרבת את תאי הזרע לביצית, מקצרת את זמן שהותם בסביבה 'עוינת' ומגבירה את סיכוייהם של תאי הזרע הגבריים לנצח במרוץ.

לפני קיום היחסים, על האישה לשטוף הנרתיק בכוס מים בתוספת כף סודה לשתייה. פעולה זו יוצרת סביבה בסיסית הנוחה יותר לתאי הזרע הזכריים. בנוסף, מומלץ להקפיד על דיאטה המבוססת על אנטי חומציות: הימנעות ממוצרי חלב, שתייה מרובה של משקאות מוגזים, בשר, דגים, אבוקדו, בננות, לימון, תה, קפה וצריכה גבוהה יחסית של מלח. להשגת אפקטיביות מרבית יש לשמור על הדיאטה במשך חודש לפני קיום היחסים.

הולכים על בטוח:קביעת מין היילוד בהפריה חוץ גופית

"השיטה היחידה שבטוחה ב- 100% להשגת המין הרצוי היא קביעת מין העובר בהפריה כלומר, בדיקה גנטית של העובר באמצעות הפריה חוץ גופית, טרום השרשתו ברחם", מסביר ד"ר בר. "בתהליך מפרים את הביציות, וביום השלישי להתפתחותם מוציאים תא אחד מבין 6-8 התאים שכבר נוצרו. אחרי שבודקים האם הכרומוזומים זכריים או נקביים, משתילים עוברים שנושאים את המין הרצוי. חשוב לציין כי לא כל טיפול כזה מצליח, והעלות הכלכלית שלו גבוהה יחסית.
"דרך נוספת לשלוט במין הילוד היא לבדוק בתחילת ההיריון את מין התינוק, ואם יש צורך – לבצע הפסקת הריון ולנסות שוב. המדע מציע גם שיטות להשבחת זרע, שעשויות להגביר את סיכוי הקליטה של זירעון עם המין הרצוי. לצערי, השינוי בהסתברות הוא מזערי".

כן בעולם, לא בישראל

יש מדינות בעולם שמאשרות ביצוע יזום של בחירת מין הילוד, ויש מדינות שמותר לעשות בהן את בחירת מין הילוד ללא ביורוקרטיה, כמו בחלקים באירופה ובארצות הברית.
בישראל מאשרים את הבחירה במשרד הבריאות רק במקרים שיש למשפחה לפחות ארבעה ילדים מאותו מין, ואם הדבר גורם לבעיות משפחתיות קשות. האישור עשוי להינתן גם בשל סיבה רפואית, כמו מחלה שתופיע בסבירות גבוהה יותר אצל זכר או נקבה. לדוגמה, אם אישה היא נשאית גן X שביר (מוטציה מלאה), תינוק ממין זכר יחלה במחלה בסבירות של 100%. כמובן שזאת סיבה טובה לבחור מראש את מין הילוד.

ייעוץ – ד"ר איליה בר, יו"ר רשת המרכז הרפואי לפוריות

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן