סיבוכים במהלך הריון

רעלת הריון לאחר לידה

רעלת הריון (Pre-eclampsia) היא מחלה הבאה לידי ביטוי בראש ובראשונה, ברוב המוחלט של המקרים, לאחר שבוע 20 במהלך ההריון. אולם, במקרים נדירים רעלת הריון יכולה להופיע גם לאחר הלידה. הכוונה היא לא לנשים שחוו רעלת הריון עוד לפני הלידה ומשך זמן החלמתן נמשך גם אחרי הלידה, אלא להתפחות של רעלת הריון בפעם הראשונה לאחר הלידה של תינוק. רוב המקרים של הצורה הנדירה הזו של רעלת הריון מופיעים עד 48-72 שעות לאחר הלידה. מעניין לציין כי מוכרים גם דיווחים על מקרים חריגים של רעלת הריון מאוחרת, אשר אפילו חודש לאחר הלידה.

לעיתים, זו עלולה להיות מחלה קשה יותר עם ביטויים חמורים יותר משום שייתכן עיכוב באבחנה של מצב נדיר זה. נשים שסובלת מיתר לחץ דם בכלל או בזמן ההריון, נשים שחוו רעלת הריון בעברן ונשים הסובלות מעודף משקל - נמצאות בסיכון מוגבר לפתח זאת.

כמו רעלת הריון הסימנים השכיחים ביותר הינם לחץ דם גבוה (מעל 140/90) וחלבון בשתן. מלבד זאת, סימנים נוספים יכולים לכלול: כאבי ראש, כאבים בבטן עליונה, בחילות והקאות, קוצר נשימה וירידה בכמות השתן.

האבחנה נעשית על ידי מדידת לחץ הדם, בדיקה של כמות החלבון בשתן ובדיקות מעבדה בכדי להעריך את: רמת ההמוגלבין, ספירת הטסיות, תפקוד הכבד והכליות ועוד.

כיוון שהסיבוך המשמעותי ביותר של רעלת הריון בכלל, לרבות זו שמופיעה לעאחר הלידה, הם פרכוסים - נדרש טיפול מניעתי נגד פרכוסים, על ידי תרופה הנקראת מגנזיום, שנינתת כעירוי תוך ורידי למשך 24-48 שעות אחרי האבחנה

כיוון שאין דרך למנוע זאת, חשוב להיות מאוד עירניים לסימנים וסימפטומים של המצב הזה, בכדי לאבחנו בזמן.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות