כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

רעלת הריון אחרי לידה

במקרים נדירים רעלת הריון יכולה להופיע גם לאחר הלידה. הכוונה היא לא לנשים שחוו רעלת הריון עוד לפני הלידה ומשך זמן החלמתן נמשך גם אחרי הלידה, אלא להתפחות של רעלת הריון בפעם הראשונה לאחר הלידה של תינוק.
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

רעלת הריון (Pre-eclampsia) היא מחלה הבאה לידי ביטוי בראש ובראשונה, ברוב המוחלט של המקרים, לאחר שבוע 20 במהלך ההריון. אולם, במקרים נדירים רעלת הריון יכולה להופיע גם לאחר הלידה. הכוונה היא לא לנשים שחוו רעלת הריון עוד לפני הלידה ומשך זמן החלמתן נמשך גם אחרי הלידה, אלא להתפחות של רעלת הריון בפעם הראשונה לאחר הלידה של תינוק.

מתי מתפתחת רעלת הריון של אחרי הלידה

רוב המקרים של הצורה הנדירה הזו של רעלת הריון מופיעים עד 48-72 שעות לאחר הלידה. קורה שעליית לחץ הדם מתחילה רק בלידה עצמה, וחולפת תוך כמה ימים או עד 6 שבועות מהלידה. מעניין לציין כי מוכרים גם דיווחים על מקרים חריגים של רעלת הריון מאוחרת, אשר מופיעים אפילו חודש לאחר הלידה.

לעיתים, זו עלולה להיות מחלה קשה יותר עם ביטויים חמורים יותר משום שייתכן עיכוב באבחנה של מצב נדיר זה. נשים שסובלת מיתר לחץ דם בכלל או בזמן ההריון, נשים שחוו רעלת הריון בעברן ונשים הסובלות מעודף משקל – נמצאות בסיכון מוגבר לפתח זאת.

תסמיני המחלה

כמו רעלת הריון הסימנים השכיחים ביותר הינם לחץ דם גבוה (מעל 140/90) וחלבון בשתן. מלבד זאת, סימנים נוספים יכולים לכלול: כאבי ראש, כאבים בבטן עליונה, בחילות והקאות, קוצר נשימה וירידה בכמות השתן וכן כולסטרול וסוכר בדם. כמו כן, הן מגדלות יותר קרישי דם.

האבחנה נעשית על ידי מדידת לחץ הדם, בדיקה של כמות החלבון בשתן ובדיקות מעבדה בכדי להעריך את: רמת ההמוגלבין, ספירת הטסיות, תפקוד הכבד והכליות ועוד.

כיוון שהסיבוך המשמעותי ביותר של רעלת הריון בכלל, לרבות זו שמופיעה לאחר הלידה, הם פרכוסים – נדרש טיפול מניעתי נגד פרכוסים, על ידי תרופה הנקראת מגנזיום, שנינתת כעירוי תוך ורידי למשך 24-48 שעות אחרי האבחנה

למה כדאי לשים לב

כיוון שאין דרך למנוע רעלת הריון מאוחרת, חשוב להיות מאוד עירניים לסימנים וסימפטומים של המצב הזה, בכדי לאבחנו בזמן:

  • טשטוש ראייה
  • כאבי ראש
  • כאבים ברום הבטן

אם את חשה בתסמינים אלה לאחר הלידה כדאי לפנות לרופא המטפל.

חשוב לדעת, נשים הסובלות מיתר לחץ דם לאחר לידה צריכות להשתדל להימנע מלקיחת תרופות לייבוש החלב. אלה יכולים לגרום לעלייה נוספת בלחץ הדם.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן