דיכאון לאחר לידה

דיכאון אחרי לידה - כללי

דכאון לאחר לידה הוא הפרעה דכאונית המופיעה, לעיתים, לאחר הולדת התינוק. די שכיח, בקרב נשים לאחר לידה, לחוות מצב רוח ירוד. חומרת ההפרעה יכולה לנוע מתקופת עצבות קלה שחולפת עד להפרעת דכאון חמורה שיש לטפל בה. למרות שישנם הבדלים בין דכאון לאחר לידה לבין דכאון "רגיל", קיימים קווי דמיון רבים בין שתי המחלות. דכאון לאחר לידה הוא תופעה שכיחה והוא מתחולל בקרב 10% עד 15% מן האימהות.

מתי מתחולל דכאון שלאחר לידה?

דכאון לאחר לידה עלול להתפתח במרוצת החודש הראשון לאחר הלידה. לעיתים עלולה העצבות שלאחר לידה להחמיר ולהפוך לדכאון לאחר לידה. תקופות של דכאון שכיחות יותר בקרב אימהות, חודשים רבים לאחר הלידה. לא ברור מתי מתחלף הדכאון שלאחר הלידה בדכאון "רגיל".

מה גורם לדכאון לאחר לידה?

התשובה הפשוטה היא שאין אנו יודעים. סביר להניח שמספר גורמים קשורים לנושא. התפתחות המחלה מוסברת באופן חלקי כתוצאה של שינויים הורמונליים בעקבות הלידה. העקה הכרוכה בדאגה לתינוק והמחסור הממושך בשעות שינה עלולים להביא להופעת המחלה אצל נשים מסוימות.

האם ישנן אימהות המועדות יותר ללקות בדכאון שלאחר לידה?

דכאון שלאחר לידה שכיח יותר בקרב נשים שחוו בעבר תקופות של דכאון. עבר משפחתי של דכאון מגביר אף הוא את הסיכון, קרוב לודאי, בגלל גורמים גנטיים. דכאון שלאחר לידה שכיח יותר, בקרב נשים שחוו הריון עמוס מועקות, בקרב נשים שלא זכו לתמיכה אוהדת בביתן, בקרב אימהות לילדים בלתי רצויים או בקרב אימהות לילדים בעלי בעיה מולדת.

האם אימהות, בעת דכאון שלאחר לידה, פוגעות בתינוקן?

לא. אימהות הלוקות בדכאון שלאחר לידה חוששות, לעיתים, כי תפגענה בתינוקן או שלא תטפלנה היטב בו. באופן כללי, אימהות אלה, מטפלות בתינוקן באופן מסור, לפחות טוב כמו אימהות אחרות. לרוע המזל ישנן אימהות או בני משפחה אחרים הפוגעים בתינוקיהם. לאנשים אלה יש, בדרך כלל, בעברם אירועים אלימים אותם חוו בעצמם, ולענין זה אין כל קשר לדכאון שלאחר לידה. דכאון שלאחר לידה בר טיפול, ולאחר שטופל המצב משתפר. אם את חוששת שתפגעי בתינוקך, או שאת חוששת שמישהי אחרת תפגע בתינוקה, דברי על כך, מוקדם ככל האפשר עם הרופא.

מאמר זה מוגש באדיבות אתר take-care.org - אתר המרכז מידע בריאותי עדכני ודרכים מעשיות להתמודד עם בעיות בריאות נפוצות.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות