תנוחת העובר ברחם

מצג העובר

מצג עכוז / מצג ראש

המצב השכיח ביותר בעת לידה הוא כאשר התינוק נמצא כשראשו מופנה אל עבר פתח תעלת הלידה, כלומר כאילו הוא עומד עמידת ראש בתוך הרחם. במצב זה, הראש מורכן כלפי החזה, והעורף של התינוק מופנה קדימה.

למצב מסוג זה נהוג לקרוא מצג ראש.

המצב ההפוך הוא כאשר התינוק שוכב ברחם כשעכוזו מופנה אל עבר פתח תעלה הלידה, כלומר כאילו הוא יושב בתוך הרחם.

למצב מסוג זה נהוג לקרוא מצג עכוז (breech presentation).

כמעט כל התינוקות מתחילים את דרכם כאשר הם נמצאים במצג עכוז, אך מאחר והראש הוא האיבר הכבד ביותר בגוף, אז במהלך השליש השלישי של ההריון מתהפכים 97% מהם למצג ראש. ככל שההריון מתקדם, והתינוק גדל, כך יהיה לו קשה יותר להסתובב, ולכן אם התינוק לא התהפך עד המועד (שבוע 37), קטנים סיכוייו להתהפך היפוך טבעי בהמשך.

במצבים בהם מתרחש מצג עכוז בשבוע 36 והלאה להריון (בכ-3% מן ההריונות), ניתן לבחור (בהתייעצות עם הרופא שלך) באחת משלוש דרכי פעולה:

סביר להניח כי הרופא שלך ימליץ לך את ההמלצה של רוב רופאי הנשים כיום, והיא כי במצב של מצג עכוז יש לנסות קודם לבצע לבצע היפוך חיצוני על ידי רופא, ואם הוא לא מצליח אז לבצע ניתוח קיסרי. עם זאת, אין הוכחה חותכת כי ניתוח קיסרי עדיף על פני לידת עכוז ווגינלית.

לידת עכוז

לשם ביצוע לידה ווגינלית לתינוק במצג עכוז (לידת עכוז) נדרשת מומחיות גבוהה מצוות חדר הלידה. לידת עכוז נחשבת ללידה בסיכון גבוה. לידת עכוז ווגינלית תדרוש את התנאים הבאים:

  • על הלידה להיות מבוצעת על ידי רופא מיילד מיומן.
  • יש לבצע הערכת משקל של העובר ולמדוד את קוטר הראש.
  • יש לבצע בדיקה של מימדי האגן של האם.
  • יש לוודא במדוייק את תנוחת העובר.
  • מבוצעת בדיקת ניטור לב העובר (מוניטור) לאורך כל הלידה.

מצג פנים

לעיתים בשעה שהתינוק נמצא במצג ראש, אין הוא מרכין את ראשו כלפי החזה, אלא מותח אותו לאחור, כך שפניו פונים על פתח תעלת הלידה. מצב זה מתרחש ב-0.2% מן המקרים.

למצב מסוג זה נהוג לקרוא מצג פנים.

במצב מסוג זה ניתן עדיין לבצע לידה רגילה, אך נדרשת בדיקת ניטור לב עובר (מוניטור) לאורך כל הלידה. במידה ומורגשת מצוקה של העובר, או שהלידה נעצרת, תישלחי מידית לביצוע ניתוח קיסרי.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות