כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

תנוחת העובר ברחם – מנח / מצג עובר

כאשר מתייחסים אל תנוחת עובר ברחם, מתייחסים לשני רכיבים - מנח העובר ומצג העובר. המטרה בהתייחסות למצבים אלו היא לצפות עד כמה קלה תהיה יציאתו של התינוק בדרכו מן הרחם החוצה. מאחר והדבר תלוי בכך שהתינוק יציג את הקוטר הקטן ביותר האפשרי בעת המעבר, הרי שתנוחתו ברחם חשובה מאד.
המשיכי לקריאת הכתבה כי לקראת הלידה חשוב שתכירי את ההבחנה בין מצג למנח!
זמן קריאה:
2 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

מנח העובר / מצג עובר- מה הכוונה?

לקראת הלידה חשוב שתכירי את ההבחנה בין מצג למנח. שני גורמים חשובים ומהותיים למהלך הלידה והם יהיו משמעותיים בעת קביעת דרך הפעולה המתאימה לפני הלידה ובמהלכה, וכן שיטת הלידה הנכונה לצורך הגנה על בטיחותך ובטיחות עוברך. כאשר מנח או מצג העובר לא תקינים, על הרופאים והצוות המיילד, להתאים את שיטת הלידה למצג/מנח הנצפה ויתכן שיוחלט על לידה בניתוח קיסרי.

מצג העובר

בזמן הלידה יוצא העובר מתעלת הלידה כשאחד מאבריו מגיח לעולם ראשון. האיבר אותו יציג עוברך ראשון לעולם הוא מצג העובר. ( עכוז, ראש ). המצג הבטוח ביותר עבורו כאשר ראשו מופנה ראשון בתעלת הלידה.

מנח העובר 

תנוחת העובר ביחס לגופך או במילים אחרות – הכיוון אליו פונה עוברך ברחם הוא מנח העובר. המנח האידאלי עבורו בהתכוננו ללידה הוא כאשר הוא פונה לחזית גופך.

זיהוי מנח / מצג עובר

את מנח העובר ואת מצג העובר ניתן לזהות באמצעות מישוש חיצוני של הבטן. עם זאת, זיהוי זה אינו ודאי, ויש להשלימו בבדיקת אולטרה סאונד, או בדיקה פנימית כאשר יש כבר פתיחה של צוואר הרחם, בה תמשש המיילדת את החלק של התינוק הקרוב אל פתח תעלת הלידה.

המצב המיטבי

המצב המיטבי ללידה הוא מצב בו התינוק נמצא במצב מנח אורכי ובנוסף במצב מצג ראש, שילוב הקורה בקרוב ל-95% מן הלידות. אולם, ב-5% מהלידות יתכן מנח או מצג שונים (הנפוץ ביותר – מצג עכוז). במקרים אלו יתכן ויחליטו רופאייך לשקול ביצוע היפוך עובר. ההיפוך יבוצע על ידי רופא, ואם ההיפוך לא מצליח, אז יתכן כי יומלץ לך לבצע ניתוח קיסרי.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

Search
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן