הריון

תזונה במהלך הריון

תזונה נכונה במהלך ההריון

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


מאת: אילנה דנינו, N.D.

התזונה של האם ושל התינוק יכולה לעשות את ההבדל בין בריאות וחולי, ולתמוך במצב הגופני הכללי של הילוד לאורך חייו. תזונה נכונה מאפשרת לאישה לעבור את חודשי ההיריון ואת הלידה ללא סיבוכים, ולהשפיע על יכולתה להניק את התינוק. לכן, כבר לפני הכניסה להריון חשוב מאוד כבר להתחיל לדאוג לתזונה נכונה ולבריאות תקינה.

פחמימות

מקור עיקרי לאנרגיה מיידית וזמינה הדרושה לגדילה ולתפקוד תקין. מצויים בשפע בדגנים (חיטה, אורז), בירקות ופירות. מומלץ לצרוך פחמימות מלאות / מורכבות, מאחר והן מכילות גם סיבים תזונתיים החשובים לתהליך העיכול ומסייעים במניעת עצירות.

שומנים

מהווים מקור מרוכז להפקת אנרגיה, עוזרים בהגנה על רקמות ואיברים בגוף מפגיעות פיזיות, שומרים על טמפרטורת הגוף, ומשמשים כחומר מוצא לבניית תרכובות כמו: הורמונים, מנגנון ויסות לחץ הדם ומערכת קרישת הדם. בנוסף הם עוזרים לתהליך ספיגת הויטמינים במעי, נשיאתם בדם ואגירתם בגוף האישה ההרה.

עם זאת חשוב מאוד להגביל את צריכת השומנים בכדי למנוע מחלות נלוות כמו: יתר לחץ דם, השמנת יתר וכו'.

חלבונים

האישה ההרה זקוקה לכ-75 גרם חלבון כל יום. החלבונים משמשים כחומרי בניין עיקריים בעת בניית התאים. חלבונים הם רכיבים חיוניים לגדילת רקמות ולבניית תאי הגוף השונים. החלבונים מורכבים מ-20 חומצות אמינו, שחלקן מיוצרות בגוף וחלקן חייבות להתקבל מהמזון.

תפקיד חשוב נוסף של החלבונים הם בכך שהם משמשים כאנזימים, הורמונים (לא כל ההורמונים הם חלבונים) ונוגדנים. מוצרים מן החי המכילים בדרך-כלל חלבון מלא: דגים, ביצים, בשר ומוצרי חלב. מוצרים מן הצומח המכחים חלבונים: דגנים, אגוזים, קטניות, גרעינים ועוד.

גם בצריכת חלבונים לא כדאי להגזים (לשני הכיוונים) - לא לצרוך כמויות גדולות של חלבונים, או מצד שני צמחונות קיצונית בזמן הריון שתגרור מחסור בחלבונים.

ויטמינים

חומרים אלו חיוניים בכמויות קטנות לתפקוד תקין ולבריאות הגוף. מפרידים בין שני סוגי ויטמינים:

  • ויטמינים מסיסים בשומן
    A, D, E, K - המסתפחים אל השומנים בתהליכי העיכול, הספיגה, וההובלה בגוף.
  • ויטמינים מסיסים במים
    B1, B2, B3, B5, B6, B12, ויטמין C וחומצה פולית - אלה לא נאגרים בגוף, ועודפים מהם מופרשים בשתן. זו הסיבה לכן כי ניתן לצרוך אותם באופן קבוע.

רכיבי תזונה אותן יש לצרוך בכמות מוגברת בעת ההריון הם הויטמינים A, C, E ו-B6. מחסור בויטמינים אלו עלול להעלות את הסיכון ללידת תינוקות עם מומים מולדים, כגון: שפה שסועה, מומי גפיים, דרכי שתן ושוער קיבה.

חשוב לא לצרוך ויטמין A מעל 10.000 יחידות בינלאומיות, אך מצד שני כמות קטנה מדי של הוויטמין יכולה לעודד לידה מוקדמת. ויטמים A נמצא בריכוז גבוה באיברים פנימיים, לכן לא מומלץ לצרוך הרבה כבד בקר בתקופת ההיריון.

לא מומלץ לצרוך כמויות גדולות של ויטמין C במהלך ההריון, אך לקיחה של 50-100 מ"ג באופן קבוע 2-3 פעמים ביום יכולה לשפר את יכולת קליטת הברזל, הסידן והמגנזיום, החומצה הפולית, האבץ וויטמין A בגוף.

מינרלים

מקורם בסלעים, אדמה, חולות וימים, משם הם מגיעים לצמחים, לבעלי החיים ולאדם. משמשים אבני בניין של מרכיבי הגוף, מזרזים תהליכים כימיים, משתתפים ביצירה והעברה של גירויים עצביים, מסייעים בשמירה על מאזן החומציות ועוזרים לחוזק ולבריאות העצמות.

מים

המים חשובים מאוד במהלך ההריון מאחר והם משמשים כמרכיב עיקרי בתכולת התאים, כממיסים לחומרים בגוף וכמובילי חומרי מזון ותוצרים מטבוליים בגוף. כמו כן, למים יש תפקיד חשוב בויסות חום הגוף (הזעה). באמצעות מי השפיר יוצרים המים סביבה המגנה על העובר ומאפשרת את גדילתו התקינה.

מומלץ לשתות כ-1.5 - 2 ליטר ביום, כמות שתתרום גם לערנות והחיוניות שלך. לא מומלץ לשתות משקאות ממותקים או קפה - אלה מכבידים על המטבוליזם של הגוף, והגוף אינו זקוק להם.

עליה במשקל

ההמלצה היא לשמור על המשקל במסגרת כ-20% ממשקל הגוף הרצוי לפני ההיריון - 9-12 ק"ג.

מצפה אלומות - חוות בריאות ראשונה וייחודית בישראל המושתתת על שיטת ד"ר אן ויגמור. בחווה מתקיימות סדנאות בנושא תזונה, צום מיצים, ניקוי גוף, התמכרויות מזון ועוד. שיטת אן ויגמור רואה את הרוח, גוף ונפש כמכלול. ומציעה אורח חיים טבעי התורם למניעת מחלות (כולסטרול לחץ דם, סוכרת ועוד) ולהתמודדות עם שחיקה ולחצי היומיום ומעניק כלים לרפאן.

 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

  • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה