הריון

בדיקות במהלך ההריון

בדיקת סוכר / העמסת סוכר

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


סוכרת הריונית משקפת מצב האופייני לתקופת ההריון בלבד. במצב זה, נשים מסוימות מפתחות "אי-סבילות" לסוכר. כלומר, רמת הסוכר בגופן לאחר ארוחות (ולעיתים גם בצום) גבוהה מהרמה התקינה. מצב זה הינו לרוב הפיך, וערכי הסוכר חוזרים לנורמה לאחר הלידה.

לרוב, נהוג לאבחן סוכרת הריונית בבדיקה דו-שלבית.

בדיקת סוכר - 50 גרם

(GCT - Glucose Challenge test)

זוהי בדיקת סקר, כלומר היא לא מאבחנת סוכרת הריונית אלא "מצביעה" על נשים בסיכון גבוה יותר, אשר צריכות לעבור את הבדיקה השנייה.

במהלך הבדיקה תתבקשי לשתות מים בהם מומסים 50 גרם גלוקוז. כעבור שעה תיבדק רמת הסוכר בדם שלך. תוצאה של מעל 140mg/dl (ישנם רופאים הדוגלים בסף נמוך יותר של 130) נחשבת כתוצאה חיובית, ותחייב בדיקה נוספת. אין צורך בצום לפני הבדיקה.

חשוב לזכור - תוצאה של מעל 140mg/dl איננה מעידה על מחלה כלשהי, אלא רק מחייבת ביצוע בדיקה נוספת, בדיקת העמסת סוכר - OGTT.

בדיקת העמסת סוכר - 100 גרם

(OGTT - Oral Glucose Challenge Test)

בדיקה זו מתבצעת במידה והתקבלו תוצאות חיוביות במהלך הבדיקה הקודמת (בדיקת סוכר - 50 גרם).

ישנן סיבות נוספות לביצוע בדיקה זו והן:

 • יולדות עם קרוב מדרגה ראשונה הסובל מסוכרת.
 • סבלו מסוכרת הריונית בהריון קודם.
 • יש להן עובר הנחשב גדול לגיל ההריון.
 • סובלות ממצב ריבוי מי שפיר.
 • ועוד מספר מקרים הנתונים לשיקול דעתו של הרופא המטפל.

בדיקה זו יש לבצע בבוקר לאחר צום מהערב שלפני (8 שעות לפחות). מהלך הבדיקה כולל מספר שלבים:

 1. בדיקת רמת הסוכר בדם לפני הבדיקה - בדיקה בצום. בטופס הבדיקה התוצאה תסומן כ-0.
 2. שתייה של 100 גרם גלוקוז מומסים במים.
 3. בדיקה של רמת הסוכר בדם כעבור שעה. בטופס הבדיקה התוצאה תסומן כ-60 (כלומר לאחר 60 דקות).
 4. בדיקה של רמת הסוכר בדם כעבור שעתיים. בטופס הבדיקה התוצאה תסומן כ-120.
 5. בדיקה של רמת הסוכר בדם כעבור שלוש שעות. בטופס הבדיקה התוצאה תסומן כ-180.

לאחר בדיקת העמסת הסוכר אמורים לקבל ארבע תוצאות המשקפות את רמת הסוכר בצום, שעה, שעתיים ושלוש שעות לאחר שתיית הסוכר. גבול הערכים התקינים מוצג בטבלה. לציין, טור I מכיל את הערכים הנהוגים לשימוש ע"י מרבית הרופאים, טור II מכיל ערכים מחמירים יותר, הנהוגים ע"י מקצת מהרופאים.

I II
צום מעל 105 מעל 95
שעה מעל 195 מעל 180
שעתיים מעל 165 מעל 155
שלש שעות מעל 145 מעל 140

עקרונית, סוכרת הריונית מאובחנת כאשר שתיים מתוך ארבעת התוצאות יוצאות לא תקינות. היות והתברר שגם נשים אשר קיבלו רק תוצאה אחת לא תקינה נטו ללדת עוברים "שמנים" יותר, נוהגים חלק מהרופאים לעקוב (ובמידת הצורך לטפל) גם אחר נשים אלו.

מאמר זה נבדק ואושר ע"י דר' בועז ווייס, מומחה למיילדות וגניקולוגיה.
דר' בועז ווייס הוא רופא בכיר מן המרכז הרפואי שיבא, תל-השומר.
 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

 • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה