כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

4 עובדות חשובות על חופשת הלידה

הריון, לידה ואז שלל עיסוקים ובירוקרטיה – בזמן שלפעמים יש עוד ילד בתמונה. כל זה לא משאיר הרבה זמן להתעמק בכל מה שמגיע לנו ולמשפחה במהלך חופשת הלידה. חוק עבודת נשים מחייב להוציא את היולדת לחופשת לידה. למרות שהמושג “חופשת לידה” כבר הספיק להיות מוחלף במונח עדכני יותר של זכות ל”תקופת לידה והורות”, רובנו עדיין מסתכלים עליו בתור נופש.
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

בפועל, זו תקופה שמתחילה רגע אחרי תהליך הריון שנוטה מטבעו להיות תובעני, ארוך ומסורבל וכמובן בזמן שכל המשפחה מוצאת את עצמה מסתגלת למצב החדש. החדשות הטובות הן שיש שלל חוקים וזכויות שמגנים גם על האישה וגם על בני הזוג והמשפחה המורחבת. בין אם יש עוד ילד בתמונה ובין אם לא, הנה 4 עובדות שחשוב לדעת על חופשת לידה ויכולות לסייע.

חופשת הלידה אורכת 15 שבועות

דווקא את הפרט הכי חשוב על חופשת לידה את אולי לא יודעת: היא אורכת 15 שבועות. בדרך כלל, מה שמבלבל אותנו בהקשר הזה אלו השינויים שעברו על החוק. כך למשל בתחילה חופשת הלידה הייתה באורך 12 שבועות. עם זאת, במאי 2007 היא הוארכה לתקופה של 14 שבועות והחל מינואר 2007 היא עומדת כאמור על 15 שבועות. כמו כן, כדאי לדעת שחופשת הלידה ניתנת להארכה. המקרים העיקריים הם לידה של מספר ילדים בו זמנית או חלילה אשפוז של הילד, אך כדאי לבחון את זה לעומק גם בנסיבות אחרות שנראות רלוונטיות.

מגיע לך לקבל דמי לידה מהמוסד לביטוח לאומי

ככל עובדת שצברה תקופת אכשרה זכאית לדמי לידה מהמוסד לביטוח לאומי. דמי הלידה הללו אמורים להוות תחליף לשכר שאינו משולם בעת חופשת הלידה, כל עוד עבדת 10 מתוך 14 החודשים שלפני הלידה – או 15 מתוך 22 החודשים שלפניה. בן הזוג שלך יצא לחופשת לידה במקומך? דמי הלידה ישולמו עבורו. חוץ מזה, את זכאית למענק לידה חד פעמי שישולם לך גם אם בכלל לא עבדת לפני האירוע המרגש. אז נכון שלא מדובר על סכום משמעותי, אבל הוא בהחלט יכול לסייע במימון החזרי משכנתאות והלוואות עד שהמשפחה תחזור לשגרה גם מבחינת שעות העבודה והקריירה של המפרנסים העיקריים.

אסור לפטר אותך במהלך חופשת הלידה

חוסר היכרות עם לשון החוק עלול להעמיד אותך במצב בעייתי מול המעסיק. כך לדוגמא כדאי לדעת שעל פי החוק בישראל אסור לפטר אותך במהלך חופשת הלידה, או אפילו להרע את תנאי העבודה שלך עם חזרתך למשרד. מבחינת תוקף, כדאי לדעת שהאיסור על פיטורי עובדים במהלך חופשת הלידה נשארים בתוקף 60 יום מתום חופשת הלידה. אם המעסיק רוצה בכל זאת לפטר אותך אחרי התקופה הזו, הוא יוכל לעשות את זה רק באישור של משרד הכלכלה – מה שלא יקרה במידה והפיטורים קשורים בהריון ובלידה.

את יכולה לצאת לחופשה ללא תשלום

כל עובדת רשאית לקחת חופשה ללא תשלום, או בקיצור חל”ת, גם אחרי תום חופשת הלידה הרשמית שממומנת כאמור על ידי המוסד לביטוח לאומי. במקרים מסוימים זכאי לזה גם בן הזוג, הורה מיועד שמביא ילד בהליך פונדקאות והורה מאמץ. המטרה של חופשה ללא תשלום היא להשקיע את הזמן והמשאבים בגידול התינוק. על פניו מדובר על הוצאה כלכלית משמעותית, אך צריך לזכור שבדרך כלל היא באה על חשבון העסקת מטפלת או שירותי שמרטפות.

בחסות לאומי

כתבה זו אינה מהווה הצעה או התחייבות למתן הלוואה. אישור כל הלוואה, סכומה ותנאיה נתונים לשיקול דעתו הבלעדי של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן