כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

חודש ראשון

מזל טוב, אתם הורים!
בחודש הראשון לחייו, הבייבי בעיקר מנסה להתאקלם לסביבה החדשה והלא מוכרת.
הוא משמיע קולות גרגור והמהום ו"מזמין" אתכם לענות לו. את פרקי הזמן הקצרים בהם הבייבי ער תוכלו לנצל לעידוד ההתפתחות החושית והלמידה על העולם - בעיקר באמצעות השמעת מוסיקה ו"שיחה".
אבן דרך התפתחותית של החודש הראשון היא בצבוץ החיוך.
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

מזל טוב!

כשישבנו לכתוב לך את עדכוני ההתפתחות, רצינו שבכל חודש יהיה איזה משפט פתיחה…
אבל בחודש הזה הוא פשוט מתבקש מאליו: בשעה טובה! יש בייבי בבית!
נעים להכיר אמא! כיף שאתה פה אבא!
אנחנו יודעות שהרבה קורה. אל תשכחו לקחת רגע לנשימה. אולי אפילו ברגע זה… לשאוף ולנשוף. מדהים כמה מעט אוויר בריאות יכול להחזיר אוויר לנשמה.
בואו נלמד מה מתפתח אצל התינוק המקסים ממש בהתחלה!

נהלו "שיחה" עם הבייבי

בשבועות הראשונים לחייו, כדי להביע את מה שהוא מרגיש, משמיע הבייבי קולות שונים, כגון גרגור, המיה, אנחה והמהום. יש תינוקות שגם מתחילים לצווח ולצחקק. ענו לו גם אתם בקולות גרגור והמהום, ודברו אליו פנים מול פנים. בשלב הזה הוא ייהנה להביט בפניכם.

גם אם אתם צריכים לעשות משהו בצד השני של החדר, התינוק ישמח לשמוע את קולכם ואל תרגישו מטופשים לדבר אליו בשפת תינוקות – תינוקות קשובים במיוחד לדיבורים באינטונציה גבוהה ואוהבים לשמוע כשמושכים את המילים. בנוסף, כך הם לומדים על המבנה והתפקוד של השפה.

עידוד ההתפתחות החושית

לאחר ימים של שינה לאורך היום, ככל שחולפים השבועות, התינוק ערני למשך פרקי זמן ארוכים יותר במשך היום.

זהו זמן מצוין לעודד את ההתפתחות החושית שלו. שירו לו שירים שאתם אוהבים או השמיעו לו קולות בעזרת רעשנים והשמיעו לו מוסיקה. זה לא חייב להיות רק שירי ילדים. השמיעו כל מיני סוגים של מוסיקה בבית- החל משירי פופ או רוק ועד למוסיקה קלאסית בסגנון מוצארט – והתבוננו כיצד התינוק שלכם מביע הנאה באמצעות קולות של גרגור, מצמוץ שפתיים ופשיטה והזזה של זרועותיו ורגליו.

נצלו את רגעי הערות ללמידה

המוח של התינוק גדל ומתפתח. במהלך שלושת חודשי חייו הראשונים של התינוק, מוחו יגדל בכ-5 סנטימטר. פרקי הזמן הקצרים בהם התינוק שקט וערני הם הזמן המושלם ללמידה. לכן מומלץ לנצל את ההפסקות השקטות הללו כדי להכיר אותו טוב יותר – לדבר אליו, לשיר לו, לתאר לו מה שאתם רואים סביבכם.

אולי הוא עדיין לא יכול לענות לכם בחזרה, אבל הוא בהחלט לומד מכם. חשפו את התינוק למרקמים חדשים ולקולות ולמראות שונים (הכול באופן מתון) שהם בשבילו הזדמנות ללמידה. גם שעת הרחצה הופכת למקום שבו הוא יכול לגלות את העולם סביבו.

אבן דרך אופיינית לשלב זה: בצבוץ החיוך

אחת התגובות שיותר תאהבו לראות, היא החיוך של תינוקכם. כן, כבר המהלך החודש הראשון זה עשוי להופיע ולשמח אתכם.

חיוך זה תגובה אוניברסלית. החיוך הראשון של התינוק מופיע כמעט באותו הזמן בכל התרבויות. והנה אתם מקבלים תגמול מרגש על כל הטיפול המסור והאוהב שלכם בתינוקכם: חיוך קורן, נטול שיניים המיועד רק לכם. החיוך של תינוקכם ימיס את ליבכם, אפילו אם עברתם את הלילה הגרוע ביותר שאי פעם היה לכם.

משחקים התפתחותיים מומלצים לחודשים הראשונים

 

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן