כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

חודש שניים עשר

סביב גיל שנה עשוי הבייבי לעשות את צעדיו הראשונים. ספקו לו סביבה בטוחה, אך תשתדלו לא להגבילו יתר על המידה כשהוא חוקר את סביבתו. אם למשל הוא שולף סירים ממגירת המטבח ומשחק בהם, תשתדלו לעמוד בדציבלים. זה טוב להתפתחות של הבייבי.
תתכוננו להתרגש: סביב גיל שנה אומר הבייבי את המילים הראשונות. תמשיכו לנהל אתו שיחות ולעבוד על שמות החפצים, הצעצועים והמאכלים.
זמן קריאה:
4 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

יום הולדת שנה זו חגיגה מיוחדת!

תשירו לו שירים, תרימו אותה על כיסא!

תאכלו מתוק בשביל שנה מתוקה ותקשטו בשביל אור בעיניים!

תיהנו! רק אל תשכחו, אחרי שהבייבי נרדמת, לחגוג גם את עצמכם!

זה יום הולדת מיוחד גם בשבילכן!

שנה! שנה שאת אמא! שנה שאתה אבא!

מה הייתם מספרים לעצמכם לפני שנה אם הייתם יודעים את מה שאתם יודעים היום?

אנחנו היינו מספרות לעצמנו שהקטנים האלה הם מראה מדהימה של עצמנו.

ואין משהו שהיינו רוצות יותר מלראות את עצמם אוהבים את עצמם!

תתנו עוד נשיקה אחת על המצח של הבייבי ואחת לבבואה במראה!

ובואו תשמעו איזה עוד התפתחויות צפויות לקראת גיל שנה.

אבן דרך אופיינית לשלב זה: צעדים ראשונים, או כמעט ראשונים

סביב גיל זה אנחנו עשויים לראות את הקטנטנים שלנו מתחילים להתרומם ואפילו לצעוד. זה יכול להתחיל לפני יום ההולדת הראשון או אחריו.

ניסיונות התרוממות הראשונים הם בעזרת חפצים ורהיטים מסביב. שימו לב לבטיחות הרהיטים כמו שולחן עם פינות חדות, שולחן קל שעלול ליפול כשמעט משקל מופעל על אחד מצדיו, כסאות שניתן לנסות ולאחוז בצדם כדי להתרומם ועוד. הבייבי שלכם נמצא בשלב מרתק של התפתחות מוטורית שדורש את הערנות התמידית שלכם. תספקו לבייבי סביבה בטוחה, אך נסו לא להגביל אותו יתר על המידה כדי לאפשר חקירה של הסביבה וסיפוק יצר הסקרנות.

בשלב זה, הבייבי עשוי להתעניין במשחקים מגוונים יותר. משחקי השחלה, התאמת צורות, משחקים המאפשרים לו להתבונן בנעשה ואף להישען ולשחק בעמידה. דוגמה טובה למשחק מוצלח בגיל שנה הוא שולחן פעילות.

הבייבי מפתח עצמאות

התינוק יכול לנסות (וגם להצליח!) לאכול בעצמו, לדפדף בספרים ולהפעיל שרירים לפעולות מעט מאומצות יותר. הוא עשוי למלא קופסה בחפצים או קוביות ולהעמיד אותם זה על גבי זה. מגדל קוביות הוא משחק מומלץ מאוד בשלב זה על ידי אנשי המקצוע. אם תראו אותו מרעיש עם סירים ומחבתות מארונות המטבח, זה אולי קצת מפריע אך לחלוטין סביר, מעודד ואף משעשע.

התפתחות השפה

סביב גיל שנה נתחיל לשמוע בהתרגשות את מילותיו הראשונות של הבייבי. תמשיכו לעבוד אתו על שמות החפצים, המאכלים והצעצועים. ייתכן ותשמעו גם מלים עם הקשר הגיוני וכוונה ישירה לאדם קרוב או לחפץ מוכר.

גם תנועות של 'כן' ו'לא' יכולות להופיע, וכדאי לעבוד עם הבייבי על ההקשרים וההברות, כמו גם על מלים כמו 'תודה', 'אסור', 'מותר'. מלים שניתן יהיה להבין את הקשרם בטרם תינוקכם יבטא אותם לגמרי.

משחקים התפתחותיים לגילאי שנה ומעלה

הליכונים/ מעודדי הליכה

משחקי התאמות צורות

מגדלי קוביות

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן