כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

חודש חמישי

הבייבי משתפר בזיהוי ואיתור של חפצים ובמעקב אחר עצמים שזזים. הוא רואה ושומע כמעט כמו אדם מבוגר ומגוון הצלילים שהוא מפיק מתרחב. עודדו אותו לפטפט, פטפטו בחזרה, שחקו משחקי קוקו ואיך עושים בעלי חיים. התנועתיות של הבייבי גדלה וסימנים לזחילה מתקרבת מתחילים להופיע. בשלב זה יתכן שהבייבי מתחיל לגלות פחד מפני אנשים זרים ואפילו מאנשים מוכרים שאינם מטפליו הקבועים. חשוב שתהיו סבלנים אתו בשלב התפתחותי חשוב זה. בקשו מהמבוגרים בסביבתכם לגשת לבייבי בעדינות והחזירו אותו אליכם אם הוא בוכה.
זמן קריאה:
4 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

חמישה חודשים! איזה תענוג!

היא מתחילה כבר להתהפך? הוא מתחיל להסתובב סביב עצמו?

מדהים, נכון? מרגיש כאילו רק לפני רגע התפאורה הייתה חדר לידה, והופ – הנשכנים עפים באוויר!

והתוודעתם כבר לקטע המשונה? מרגיש שמשהו קורה בשעה 17:00, נכון?

פתאום הבכי נהיה קונצרט? כן, גם אנחנו מכירות את זה… עוד לא פענחנו מה העניין….

אבל היי, אנחנו כאן להזכיר שגם בעייפות וגם כשהבכי כבר קשה באוזניים.. גם הבכי הזה יתחלף בצחוק מתגלגל!

וזכרו.. את אמא מדהימה בדיוק איך שאת! אתה אבא נהדר בדיוק כפי שאתה!

מסוקרנים כבר לשמוע מה עוד צפוי החודש? הנה זה בא…

התפתחות רגשית

הבייבי לא מסוגל לבטא רגשות בצורה מורכבת כמוכם, אבל הוא בהחלט יכול להראות לכם בבירור מתי הוא שמח או לא מרוצה. היכולת שלו להביע את אהבתו אליכם ולהפגין חוש הומור מתפתחת כל הזמן. ככל שהבייבי שלכם גדל, הוא עלול להתחיל לבכות כאשר אתם עוזבים את החדר ולהתרגש משמחה כאשר אתם חוזרים. הוא יפשוט את זרועותיו למעלה כאשר הוא ירצה שתרימו אותו על הידיים ויטפח לכם על הגב. הוא גם יתחיל להבין את הבדיחות שלכם – יצחקק כאשר תעשו לו פרצופים מצחיקים וינסה להצחיק אתכם בעצמו. אל תפסיקו לצחוק ולהצחיק!

זיהוי ואיתור חפצים

הבייבי משתפר בזיהוי ואיתור של חפצים קטנים מאוד ובמעקב אחר עצמים שזזים. בשלב הזה אולי הוא גם יכול לזהות חפץ כלשהו גם אם ראה רק חלק ממנו – לדוגמה, צעצוע אהוב שמציץ מתחת לשמיכה. זה הבסיס למשחקי מחבואים ומשחקי "קוקו" שתשחקו אתו בהמשך. בגיל הזה הוא יכול גם לעקוב אחר חפץ היוצא משדה הראיה שלו. הבייבי רוצה לתפוס חפצים בידי ומצליח בכך.

תקשורת

הוא רואה ושומע את העולם כמעט טוב כמוכם ומפגין את כישורי התקשורת ההולכים וגדלים שלו באמצעות צווחות, מלמולים, פטפוטים והמהומים. הוא מביע תגובות של שמחה, התלהבות ושביעות רצון באמצעות שינויי גוון הקול שלו. לקראת גיל חצי שנה יש לתינוק כבר מלמול מגוון של צלילים עם הברות שונות, לדוגמה: "בה", "דה", "גה" או צירופים אחרים. יש אפילו תינוקות שיכולים להוסיף הברות נוספות ומורכבות יותר.
עודדו את התינוק לפטפט, פטפטו אתו בחזרה ותשחקו אתו את המשחק "איך עושה פרה? מו…מו…., איך עושה ברווז? גא….גא..". אם פתאום תשמעו אותו הוגה הברה כלשהי (למשל, "מה") הגיבו בהתלהבות והמשיכו את השיחה, לדוגמה : "מה, מה מה תפוח אדמה….". התינוק ישמח להמשיך לפטפט אתכם.

ניסיונות זחילה ראשונים

ייתכן ובשלב זה יבצבצו סימני תנועתיות המרמזת על ניסיונות ראשונים לזחול. זה אולי עוד מוקדם, אך בהחלט ייתכן ובשבועות הקרובים תינוקך יתחיל בתזוזות עצמאיות קלות.

אבן דרך אופיינית לשלב זה: זיהוי פרצופים מוכרים וחרדת זרים

הבייבי עשוי להראות סימנים לאחד מאבני הדרך של ההתפתחות הרגשית – חרדת זרים. הוא נצמד אליכם ונראה מפוחד כשהוא רואה פרצופים חדשים (אפילו מוכרים) ואף עלול לפרוץ בבכי לנוכח מבוגר לא מוכר שניגש אליו.
זכרו זאת כאשר אתם בסביבת אנשים שהבייבי לא מכיר ואל תהיו נבוכים אם הוא מתחיל לבכות כאשר מישהו אחר מחזיק אותו – פשוט קחו אותו בחזרה אליכם והרגיעו אותו. אמרו לחברים ולבני המשפחה שלכם לבייבי שלכם בעדינות ובאיטיות.
חרדת נטישה אין משמעותה שצריך להימנע מלחשוף אותו לפנים חדשות. השהות של תינוקכם בסביבת אנשים אחרים מלבדכם תועיל לבייבי. עם זאת, זכרו שהוא זקוק שתעניקו לו ביטחון ושתהיו סבלנים אתו על מנת שהוא יעבור את השלב החשוב הזה בהתפתחותו.

מוצרי ההתפתחות המומלצים לחודשים הקרובים

מעודד זחילה מומלץ ומוצלח במיוחד

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן