לקראת הריון

בדיקות לפני הריון

מה עושים לפני הריון ?/ ד"ר ערן הדר

הריון אינו מחלה, וכיוון שכך רצוי שיהיה מתוכנן. תכנון ההריון והכנה נאותה לקראתו מבטיחים מהלך הריון תקין וסיום מוצלח. כ - 3 חודשים לפני הריון מתוכנן רצוי לקבוע תור אצל הגניקולוג ולוודא מה נדרש ומה צריך לבדוק לפני ההריון. משך הזמן והדברים הנדרשים לקראת הריון יכולים להיות שונים מאוד עבור נשים שונות, כתלות בהיסטוריה הרפואית והמיילדותית.

המטרה בפגישת הכנה זו היא להבטיח כי בני זוג המתכננים הריון, ובמיוחד בת הזוג, תהיה במצב הרפואי הטוב ביותר טרם ההריון, ותתכונן לכל מה שניתן לעשות ולוודא עוד טרם ההריון, משום שלעיתים במהלך ההריון פשוט אי אפשר לעשות חלק מן הבדיקות ו/או הטיפולים הנדרשים.

היסטוריה רפואית:

הרופא שלך ישאל אותך מגוון שאלות על ההיסטוריה הרפואית שלך ושל בני משפחתך, תרופות אשר את נוטלת, מחלות במשפחה, ניתוחים שעברת ועוד. מטרת השאלות (אנמנזה כפי שיקרא לזה הרופא) היא לזהות מחלות רקע שלא אובחנו עד עתה, שלא טופלו היטב עד עתה או שטופלו היטב אך נדרשת התייחסות מיוחדת להן בזמן ההריון, מבחינת הטיפול במחלה עצמה או מבחינת מעקב ההריון.

לדוגמא, נשים עם סכרת הנכנסות להריון כאשר הסכרת מאוזנת היטב מורידות את שיעור המומים העובריים באופן דרמטי. דוגמא נוספת אלו נשים המקבלות טיפול תרופתי קבוע עבור מחלות כגון תת פעילות של בלוטת התריס, אפילפסיה ומיגרנה צריכות לעיתים לשנות את סוג או מינון התרופה שהן מקבלות.

בדיקה גופנית:

הרופא שלך יפנה אותך למספר בדיקות דם כלליות וחשובות, מספר וסוג הבדיקות יכול להשתנות בין רופא לרופא ועל פי ההיסטוריה הרפואית שלך ובדיקות דם קודמות.

  • ספירת דם - ספירת דם בודקת מספר מרכיבים בדם כגון המוגלובין, טסיות ועוד. בדיקת ההמוגלובין חשובה בכדי לוודא שאינך סובלת מאנמיה, ובמידה ויש אנמיה לזהות מהו הגורם ומה הטיפול המתאים (כגון ברזל, ויטמין B12 ועוד). באמצעות ספירת הדם ניתן לחשוד בקיומה של מחלה תורשתית הנקראת תלסמיה, שאף היא גורמת לאנמיה. במידה ואכן יש חשד לתלסמיה, ניתן לבדוק את בן הזוג ובכך לוודא כי מחלת התלסמיה לא תעבור לעובר.
  • סוכר בצום - מטרת בדיקת הסוכר (שיש לעשותה בצום) היא לזהות סכרת או מצב טרום סכרתי. כפי שהוזכר, סכרת לא מאוזנת היא גורם משמעותי למומים עובריים ואיזון סכרת הוא חשוב מאוד לפני הכניסה להריון.
  • תפקודי בלוטת תריס - איזון של בלוטת התריס הוא חשוב בשלבים המוקדמים של ההריון ורצוי עוד קודם לכן. משום כך בדיקת תפקוד הבלוטה וטיפול מתאים במידה ונמצאת שאינה מאוזנת, הינם חשובים לבריאות היילוד ומניעת סיבוכי הריון.
  • CMV (סי-אם-וי) – זהו וירוס שכיח בילדים הגורם למחלת הנשיקה, לרוב משפיע בצורה מאוד קלה על ילדים ועל מבוגרים החולים בוירס. אולם, כאשר מחלה זו מתרחשת לראשונה בזמן הריון, יכולות להיות לה השפעות קשות מאוד על העובר. אמנם, אין חיסון לוירוס זה, אך במידה ומזהים בבדיקות הדם שלא חלית בוירוס בעבר ניתן לנקוט אמצעי זהירות ומעקב בכדי להבטיח כי לא תבדקי בו בזמן ההריון.
  • Toxoplasma (טוקסופלזמה) - זהו טיפול המועבר בעיקר על ידי חתולים (צואה של חתולים), בשר לא מבושל ועוד. בדומה לאחרים, המחלה הנגרמת בילדים ומובגרים היא קלה, אך כאשר המחלה מופיעה לראשונה בזמן הריון יכולה להיות השפעה קשה על העובר. גם עבור טוקסופלזמה לא קיים חיסון, אך במידה ומזהים כי לא חלית בעבר, ניתן לנקוט אמצעי זהירות ומעקב בכדי לוודא שלא תחלי בזמן ההריון.
  • Rubella (אדמת) – הודות למדיניות החיסונים בישראל, מחלת האדמת נדירה מאוד בישראל. במידה ומסתבר כי לא חוסנת בעבר, חשוב לדאוג להשלמת חיסון עוד לפני ההריון. לא ניתן לקבל חיסון לאדמת בזמן ההריון ועד חודש לפניו ולכן חשוב לאבחן זאת זמן מספיק לפני ההריון.
  • Varicella (אבעבועות רוח) – מחלת אבעבועות רוחב בנשים בהריון יכולה להשפיע לרעה על אימא ולגרום לסיבוכים ומחלה קשה יותר מזו הקיימת בילדים. גם כאן, חשיפה לוירוס האבעבועות לראשונה בזמן הריון יכולה לגרום למומים קשים בעובר.
  • TPHA / VDRL (עגבת) – מחלה נדירה בישראל, אך יכולה לגרום למומים קשים בעובר. חשוב לבדוק זאת עוד טרם ההריון משום שטיפול יחסית פשוט מוביל להחלמה מלאה ומונע בכך נזק אפשרי לעובר.
  • HIV (איידס) – זו אינה בדיקה שגרתית המומלצת לכלל הנשים, אלא בעיקר על פי גורמי סיכון.

בדיקות גנטיות:

במקרים בהם יש קרבת משפחתית בין בני הזוג או אם ידוע לך על אחד מן המצבים הבאים במשפחתך או במשפחה של בן זוגך – פיגור שכלי, מומים מולדים, חרשות ומחות תורשתיות אחרות – חשוב לעבור ייעוץ גנטי מקדים או לפני ההריון. מטרת ייעוץ זה היא לנסות להבין האם קיימת במשפחה מחלה גנטית בעלת משמעות, ושניתן לאבחן אותה על מנת למנוע מצב בו העובר יהיה חולה במחלה .

למעשה, גם כאשר אין שום היסטוריה רפואית אישית או משפחתית בעלת משמעות, מומלף לעבור בדיקות סקר גנטיות הנבעות על פי מוצא בני הזוג. במקרה זה מדובר על בדיקת דם הבודקת סגרה של מחלות גנטיות שכיחות, הכוללות בין היתר, טאיזקס, איקס שביר ועוד.

חומצה פולית:

נטילת חומצה פולית במינון של 400 מיקרוגרם ליממה החל משלושה חודשים טרם ההריון ועד סיום הטרימסטר הראשון היא חשובה מאוד לכל אישה לקראת הריון. ישנם מחקרים רבים המלמדים כי מינון כזה מוריד באופן משמעותי מומים עובריים שונים, בראש ובראשונה מומים במוח ועמוד השדרה של התינוק. מדובר בתרופה מואד בטוחה, ללא תועות לוואי שניתן לרכוש אותה ללא מרשם רופא. יש מקרים מיוחדים בהם הרופא שלך יורה לך לקחת חומצה פולית במינון גבוה של 5 מיליגרם.

הכותב הינו מומחה בתחום יילוד וגניקולוגיה.

רופא בכיר בחדר לידה והיחידה לרפואת האם והעובר, בית חולים לנשים ע"ש הלן שניידר, קמפוס בלינסון, מרכז רפואי רבין.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות