כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

בעיות פוריות

נשים רבות פונות אלינו בשאלות הנוגעות לזמני הביוץ, קיום היחסים ופרוגנוזת ההריון. השאלות האופייניות הן: "הפסקתי ליטול גלולות לפני כ... וטרם הריתי....". לשם כך, ברצוננו לספק מספר נתונים הלקוחים מהספרות הרפואית העדכנית בנושאי פוריות. אנו בטוחים כי נתונים אלו יעניינו את כלל הפונים לאתר.
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

עבור זוגות רבים הכניסה להריון איננה תהליך פשוט, ולעיתים בעיית פוריות עלולה להפוך את הכניסה להריון לבלתי אפשרית. פעמים רבות עלול לעבור זמן רב בין תחילת נסיונות הכניסה להריון ועד להצלחת הנסיונות, ולעיתים גם נסיונות רבים מאד לא יביאו לתוצאה.

לא בכל קיום יחסי מין ניתן להיכנס להריון. אפילו זוגות בריאים לחלוטין צפויים לעבור מספר נסיונות עד שיצליחו להרות, אך שניים מכל שלושה זוגות יצליחו להרות במהלך שישה חודשים של נסיונות. עם זאת, אצל אחד מכל עשרה זוגות לערך עלולה להתעורר בעיית פוריות שתמנע כניסה להריון גם כעבור שנה של נסיונות.

מתי לפנות לייעוץ בנושא פוריות

מהנתונים בספרות המקצועית אנו למדים שגם זוגות בריאים לא יהרו תמיד לאחר 6 חודשים של יחסי מין לא מוגנים. ככלל, ההגדרה בספרות לבעיית פוריות היא כאשר זוג מקיים יחסי מין במשך 12 חודשים מבלי להרות. על פי הגדרה זו, כ-15-10% מכלל הזוגות יוגדרו כסובלים מבעיית פוריות כלשהי.

הרבה זוגות חשים כי ההריון הוא "מרוץ לילד" – כך יוצא שזוגות רבים חשים לחוצים כאשר הם מתחילים לקיים יחסי מין בלתי מוגנים (כלומר לאחר הפסקת גלולות וכו') ואינם "נכנסים להריון" בן רגע – כלומר כבר בחודש הראשון לנסיונות להרות. יש לזכור את הסטטיסטיקה שרק כ-25-30% מהזוגות הפוריים ביותר מצליחים להרות כל חודש!

אז מתי יש לבצע ברור לבעיית פוריות? ככלל ההמלצה בספרות היא רק לאחר שנה ללא הריון. אבל, לדעתנו, יש להגמיש את ההמלצות הללו, ולהתפשר בין "הלחץ" הישראלי לבין "הספרות הרפואית". המלצתנו היא כזו:

 • זוגות שיש להם חשד או ידע מוקדם על כך שקיימת בעיה מלכתחילה ורוצים להרות – שייפנו מייד ליעוץ – בקטגוריה זו נכללים זוגות בהם:
  • האישה יודעת שאיננה מבייצת באופן סדיר על פי מחזורים שאינם מגיעים או מגיעים לעיתים נדירות.
  • ידוע על בעיה בחצוצרות – למשל נשים עם אנדומטריוזיס קשה או נשים אשר עברו לפרוסקופיה ונאמר להם שיש להן "הדבקויות" קשות באגן.
  • במידה ואחד מבני הזוג עבר טיפולים בכמוטרפיה או קרינה בילדות או בבגרות.
  • ועוד…
 • זוגות שלא הרו בעבר אך מתכננים את מועד היחסים על פי בדיקת ביוץ, מועד ביוץ הידוע ממדידת חום וכו'. במקרים אלו נראה מיותר להמתין שנה, ומומלץ להתחיל ברור לאחר 6 חודשים של ניסיונות ללא הריון.
 • כל השאר, המעוניינים שלא לבדוק ולהמשיך במהלך החיים התקין (ולא ידועה בעיית פוריות מראש), ההמלצה היא על תחילת ברור לאחר 9-12 חודשים של ניסיונות.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן