כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

תיקון חתכים וקרעים

את בטח שמעת מחברותייך על התפרים...אוי.. התפרים.... חשוב שתדעי, אכן יתכן ויהיו קרעים ואפילו חתך במהלך הלידה אך תחושת אי הנוחות היא זמנית וחולפת, וזיכרון התפרים ישאר מאחוריך.
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

תיקון חתכים וקרעים

השלב הסופי אותו חוצה התינוק בתעלת הלידה הוא רקמת הפרינאום, זהו האזור החיצוני של הנרתיק והרקמה מסביבו ועד פי הטבעת. הפרינאום בנוי מרקמה רכה וגמישה, אשר מתרחבת כדי לאפשר לתינוק לצאת, אך לעיתים התרחבות זו איננה מספיקה.

כאשר הרקמה אינה מספיק גמישה, הראש, הכתפיים והידיים של התינוק עלולים להוביל לקרע ברקמת הפרינאום, אשר יכול להיות בדרגות חומרה שונות. במקרים אחרים, כאשר המיילדת מזהה כי רקמת הפרינאום מהווה חסם ליציאת העובר, היא תבצע חתך יזום (הנקרא אפיזיוטומיה) בכדי לאפשר את יציאתו של התינוק ללא הפרעה.

קרעים

ברוב המקרים מדובר בקרעים קטנים ושטחיים (דרגה ראשונה או שנייה) אך לעיתים נדירות אלו יכולים להיות קרעים בלתי מבוקרים ומשמעותיים, המערבים את פי הטבעת והרקטום (דרגה שלישית או רביעית).

איך לצמצם קרעים באזור הפרינאום, שני דברים עיקריים שאפשר לעשות:

הדבר הטוב ביותר שתוכלי לעשות הוא להקשיב למיילדת שלך. היא תנחה אותך ותכוון אותך לקצב לחיצות ועוצמה שאת תפעילי בזמן יציאת הראש והכתפיים. היא תנחה אותך מתי ללחוץ, והכי חשוב , מתי להמנע מלחיצה וכך יתאפשר לראש והכתפיים לצאת בעדינות אט אט, בתקווה שהקרעים ימנעו.

טיפ קטן

מומלץ להביא ללידה שמן שקדים בעזרתו המיילדת תשמן את ראש התינוק ואזור הפרינאום. השמן יעזור לתינוק להחליק על גבי השמן, ובכך ימנעו קרעים.

כיצד יטפלו בקרעים או בחתך?

בכל מקרה בו נוצר קרע או בוצע חתך, הרופא יתקן זאת על ידי תפירה מיד לאחר הלידה. ניתן לתפור ללא אלחוש נוסף במידה ויש לך אפידורל, או על ידי הרדמה מקומית ובמידת הצורך (הנדיר) בהרדמה כללית בחדר ניתוח. משך התפירה הוא 10-20 בד"כ, ונעשה בטכניקות שונות המשלבות בין תפרים ממושכים ובודדים. התפרים נמסים תוך 10 ימים בד"כ, ולמרות העניין הרב, אין באמת חשיבות מבחינת ההחלמה או האסתטיקה למספר התפרים שבוצעו.

חשוב שתדעי, יתכן ויהיו קרעים ואפילו חתך במהלך הלידה אך תחושת אי הנוחות היא זמנית וחולפת, וזיכרון התפרים ישאר מאחוריך.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן