מהלך הלידה

מהלך הלידה - השלב הראשון

שלב ראשון של הלידה

השלב הראשון של הלידה מתחיל מיד התחושה של קבלת הציר הראשון ועד שצוואר הרחם מגיע לפתיחה של 10 ס"מ - כלומר, פתיחה מלאה. לא תמיד קל לזהות מתי אכן מדובר בציר הראשון שמבשר על תחילתה של הלידה - לעיתים אלו לחצים ולא צירים אמיתיים, לעיתים הם נמשכים מספר דקות/שעות ואז פוסקים ולעיתים הם מופיעים מוקדם מן הצפוי בהריון, זה כמובן מצב מדאיג הדורש בדיקה משום שיכול לרמז על התרחשותה של לידה מוקדמת. את השלב הראשון נהוג לחלק לשני חלקים - השלב הלטנטי והשלב האקטיבי.

  • השלב הלטנטי מאופיין בצירים לא סדירים, לא תכופים והתקדמות יחסית איטית בפתיחה, ונמשך עד שצוואר הרחם נפתח לכדי 3-4 ס"מ. קצב ההתקדמות כאן משתנה מאוד בין יולדת ליולדת, ויכול להמשך החל מדקות ושעות בודדות ועד מספר ימים. חשוב להבין שאין כאן קצב התקדמות שניתן לצפות אותו מראש או קצב התקדמות שהוא נכון - צריך לתת לזמן, לטבע וליולדת לעשות את שלהם באופן טבעי, רצוי ללא כל התערבות רפואית כל עוד הדבר אפשרי מבחינת בריאותה של היולדת ושל העובר. בשלב זה בהחלט אפשר להיות בבית ולא להגיע לבית החולים, אבל פעמים רבות חוסר הידיעה של האם חלה התקדמות בלידה, תחושת אי הנוחות והכאב שיכולים להיות משמעותיים והחשש מפני הלא נודע מובילים את היולדת לבית החולים בכדי להיבדק. זה בסדר, אפשר לבוא ולהיבדק וגם אם אין התקדמות אין צורך להרגיש אי נעימות בשל בדיקה "מיותרת" לכאורה - אפשר וצריך להיבדק כאשר מרגישים את הצורך, גם אם בסופו של דבר מסתבר כי את לא בלידה פעילה ומשתחררת לביתך. ברור שחובה להיבדק כאשר הצירים הופכים להיות סדירים וכואבים (בד"כ מקובל לדבר על צירים סדירים, כאובים כל 5 דקות הנמשכים ברצף לפחות שעה) או כאשר יש סימנים מטרידים אחרים כגון: ירידת מים, דימום נרתיקית או הפחתה בתחושת תנועות העובר

  • לאחר השלב הלטנטי, מגיע השלב האקטיבי, כלומר, לידה פעילה, הנמשך עד פתיחה מלאה של 10 ס"מ. בשלב זה הצירים הופכים להיות יותר סדירים, יותר צפופים ויותר כואבים - כך שהפתיחה מתקדמת באופן יחסי מהר יותר. בשלב זה, כבר נדרש אשפוז והשגחה על היולדת בחדר לידה, תוך כדי השגחה רפואית על בריאותה של היולדת ושל העובר. גם כאן, קצב ההתקדמות של הפתיחה הוא שונה בין יולדת ליולדת ויכול להיות דקות עד שעות, כאשר לעיתים נדרשת התערבות רפואית על ידי הגברת הצירים, פקיעת קרומי מי השפיר ועד כדי ניתוח קיסרי כאשר קצב ההתקדמות אינו מספק או כאשר בריאותה של היולדת ו/או שלומו של העובר נמצאים בסכנה בשל סיבוכים שונים היכולים להתרחש במהלך שלב זה של לידה פעילה.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות