מהלך הלידה

מהלך הלידה - השלב השני

שלב שני של הלידה

זהו שלב הלידה המתחיל בפתיחה מלאה, כלומר פתיחה של 10 ס"מ, ונמשך עד לידתו של התינוק. בשלב זה הצירים הולכים ומתגברים עד שהופכים בסופו של דבר לצירי לחץ. זהו גם השלב בו נדרש סיוע פעיל של היולדת בלידה, על ידי לחיצות המסייעות להתקדמות העובר דרך תעלת הלידה ועד הולדת התינוק. תחושת צירי הלחץ הולכת ומתגברת ככל שהראש יורד בתעלת הלידה, מלווה לעיתים בלחץ על פי הטבעת, תחושת צורך ליציאה, בחילות ואף הקאות לעיתים. גם כאן, אין קצב התקדמות אחיד לכל היולדות והוא שונה בין יולדת ליולדת ותלוי בתנוחת התינוק, במשקלו ובמספר הלידות הקודמות (ככלל לידות חוזרות מתקדמות מהר יותר מאשר לידה ראשונה). שלב זה יכול להמשך מספר דקות בנשים שילדו בעבר ועד 2-3 שעות בנשים שזו לידתן הראשונה.

החלק האחרון אותו עובר התינוק בדרכו החוצה הוא איזור החיץ (הפרינאום). אזור זה בנוי מרקמה גמישה מאד, המתרחבת כדי לאפשר לתינוק לצאת. בבתי חולים רבים המיילדת תשמן את האזור כדי להגביר את גמישותו תוך כדי הלידה. במידה והפתח לא גמיש דיו, ויש חשש לקרע טבעי, ברוב המקרים יעדיפו לבצע חיתוך חיץ, עליו קל יותר לשלוט מאשר על קרע לא צפוי.

מיד עם לידת התינוק, מסתיים השלב השני של הלידה - או אז יש לחתוך את חבל הטבור בכדי לאפשר לתינוק להתחיל את חייו העצמאיים מחוץ לרחם. במידה ומהלך הלידה היה תקין והתינוק נולד במצב טוב וללא כל מצוקה, ניתן לעכב את חיתוך חבל הטבור למשך דקה בכדי לאפשר חזרת דם נוספת מהשלייה אל העובר, כמובן שניתן גם לאפשר לבן זוגך לחתוך את חבל הטבור במידה והוא רוצה בכך.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות