כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

שיטות ביצוע ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי או Caesarean section - הדרך בה ניתן להוציא את התינוק והשליה מבטנה של האם כאשר יש צורך לבצע לידה ואין אפשרות לקיים לידה נרתיקית. קיימות מספר שיטות לביצוע ניתוח קיסרי. המשיכי וקראי איך עושים ניתוח קיסרי?
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

מתכוננים לניתוח קיסרי?

ההכנות לניתוח קיסרי אינן מורכבות ודומות להכנות לניתוחים באשר הם. לפני הניתוח ידאג הצוות לחטא את אזור הניתוח בעזרת חומר מחטא. לאחר מכן יכוסה אזור הניתוח בסדינים סטריליים ויוכנס קתטר לשלפוחית השתן שלך במטרה לרוקנו לפני הניתוח.

בשלב הראשון יבוצע חתך בבטנך. דרך חתך זה יוציאו את התינוק החוצה. 

לרב יעשה חתך לרוחב בטנך התחתונה (קו הביקיני). רק לעיתים נדירות יבחרו הרופאים לעשות חתך לאורך קו האמצע בבטן התחתונה. במקרים בהם קיימת צלקת מניתוח קיסרי קודם, מעדיפים הרופאים לעשות את החתך בצלקת עצמה.

בין השכבה העליונה, היא העור, ועד לשכבה האחרונה, הרחם, ישנן מספר שכבות דרכן יש לעבור. ביניהן שכבת שרירים (recti muscles) שתפקידם לתמוך בבטן גם שלא בזמן ההריון, שכבות שומן, רצועות (fascia) ורקמות. בכל סוגי הניתוחים יש לחדור דרך כל השכבות הללו כדי להגיע אל התינוק.

כמה זמן אורך הניתוח

אורכו של הניתוח עצמו עד להגעה אל התינוק אורך בממוצע כחמש דקות והתפירה שאחריו עורכת בין – 10 ל- 40 דקות.

חתך אופקי

בסוג ניתוח זה, הנקרא גם "ביקיני" או "חתך סמיילי", החתך מתבצע בצורה אופקית, על קו שערות הערווה בתחתית הבטן. חתך זה מקביל לרוב לקווי הרקמות הטבעיים שנחתכים בדרך אל הרחם, סוג זה של חתך מותיר צלקת קלה להסתרה ומקל על ההחלמה שאחרי הניתוח.

חתך אנכי

חתך בצורה אנכית מתבצע בעיקר בניתוחי חירום. החתך נעשה מלמעלה כלפי מטה – מהטבור עד לקו שיער הערווה, תהליך אשר מקל על הרופא ומהיר יותר לביצוע, אך מותיר צלקת בולטת יותר.

חיתוך הרחם

בשלב הבא, לאחר פתיחת הבטן, עושה המנתח חתך ברחם. לרב החתך ברחם הוא רוחבי באזור התחתון של הרחם. 

יתרונותיו: הוא מדמם פחות וקל לתפור אותו, הוא גורם לפחות הידבקויות באזור ועמיד יותר מכל סוגי החתכים האחרים בפני סכנת קרע במהלך לידה בעתיד.

לאחר ביצוע החתך ברחם מוצא התינוק ולאחר מכן מוצאת השליה, כמו בכל לידה מוודאים שלא נותרו ברחם שאריות כלשהן של השליה, ואז ניגשים למלאכת התפירה – ראשית תופרים את חתך הרחם ואחריו את החתך בבטן. את החתך העור סוגרים לעיתים בעזרת סיכות או באמצעות תפר תת עורי.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן