כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

קורס הכנה ללידה

את לקראת לידה ומתלבטת- ללכת לקורס הכנה ללידה? לא ללכת? מה תלמדי בקורס? במה הוא יעזור לך ברגע החשוב כל כך? אז כאן ריכזנו עבורך את כל מה שאת צריכה לדעת על קורס הכנה ללידה. מתי הזמן ללכת לקורס, כמה זמן הוא לוקח ומה הוא כולל.
זמן קריאה:
4 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

הכנה ללידה

ההריון הוא חוויה אישית, משמעותית ומרגשת. כל אישה חווה אותו בצורה שונה וייחודית לה. מטבע הדברים, במהלך ההריון עולות שאלות רבות, התלבטויות ולעיתים גם חששות.

בקורס הכנה ללידה תלמדי על תהליך הלידה, כלים להתמודדות עם שלבי הלידה השונים, התמודדות עם צירים, שיטות לטיפול בכאב, תרגול ועוד. את תלמדי עוד על התופעות השונות שמלוות את ההריון והלידה, ואיך תוכלי להקל עליהן ועל תהליך הלידה עצמו. את תלמדי על האנטומיה והפיזיולוגיה של הלידה, מהם הסימנים המבשרים לידה, מתי את צריכה להגיע לחדר הלידה ומהם סימני האזהרה המצריכים התייחסות.

השיתוף עם נשים נוספות בהריון ילמד אותך שהריוניות רבות מרגישות כמוך, ומהן התחושות התקינות והנורמליות במהלך ההריון ולקראת הלידה. בקורס ההכנה ללידה תוכלי ללמוד את התהליכים הרפואיים השונים שתחשפי אליהם במהלך הלידה, ותכירי את השפה והמושגים המקצועיים בהם ידבר הצוות הרפואי בחדר הלידה, דבר שיקנה לך ולבן זוגך ערוצי תקשורת טובים יותר עם הצוות. מתוך הידע אשר תרכשו בקורס תוכלו למעשה להיות שותפים מלאים בתהליך הלידה. בירורים אלו מבעוד מועד יעניקו לכם תחושת שליטה שתפחית את החרדה והפחד ותאפשר לך להתמודד עם כאב הלידה ביתר קלות. חשוב כי קורס ההכנה לידה יפרוס בפנייך את כלל האפשרויות והתרחישים במהלך ההריון והלידה. כמובן, מתוך ההבנה שהשאיפה גם שלכם וגם של הצוות הינה תמיד לתינוק ולאם בריאים ולחוויית לידה טובה.

כמה זמן אורך הקורס? 

יש קורסים שונים, החל בפגישה אחת, אך בד"כ מדובר במספר פגישות, 3-8 מפגשים ברוב הקורסים שקיימים כיום. יש גם מקומות המציעים קורסים מקוצרים של 1-3 פגישות, ואף יש קורסי מרתון, המרוכזים במשך סופ"ש אחד.

מתי לעשות את הקורס?

את עיתוי הקורס עצמו צריך לתכנן בהתאם לאורכו במהלך הטרימסטר השלישי כך שיסתיים עד שבוע 36 להריון.

מי מעביר את הקורס? 

את הקורס תוביל בד"כ מיילדת מנוסה, בעלת ניסיון רב כאשר בהתאם לאורך הקורס ישתתפו גם בעלי מקצוע נוספים, כגון רופא/ה, פיזיותרפיסטית ועוד.

אישי או קבוצתי? 

הכנה ללידה יכולה להיות קבוצתית או פרטנית. הדינמיקה בין הזוגות בקורס קבוצתי שונה מהדרכה פרטנית (מול מיילדת בלבד) ותחשוף אתכם לכיוונים ומידע נוסף ואף תיתן בידכם רעיונות חדשים. עם זאת, קורס קבוצתי מגביל ומחייב אתכם מבחינת השעות והתכנים. בקורס הכנה אישי, אפשר לבחור את הימים והשעות המתאימים לכם ואף להתאים את התכנים שיהיו מותאמים לכם באופן ספציפי.

מה כולל קורס הכנה ללידה

בקורס הכנה ללידה תקבלי כלים מעשיים להתמודד עם הצירים ועם הפחדים, באם קיימים, ואף תתרגלו את התנועה והנשימה ותנוחות הלידה. חשוב שהקורס יאגד בתוכו את כל המידע הרלוונטי על גופך והשינויים החלים בו מבחינה פיזיולוגית, על האנטומיה של הגוף ותהליכי הלידה . בקורס המדריכה תלמד אתכם- שני בני הזוג הקשבה ובכך תסייע בידייך לקבל תמיכה מלאה ותקשורת טובה יותר מהמלווים שלך ללידה. האם תניקי את תינוקך? חשוב שהקורס ייתן מידע גם בנושא הנקה והטיפול בתינוק לאחר הלידה ובבית. כמובן שהתוכן משתנה בין קורס לקורס, בהתאם למיקומו, אורכו ואוכלוסיית היעד ועם זאת, הבסיס לקורס דומה ובדרך כלל יכלול:

 • סימני לידה (צירים, דימום, ירידת מים) – כלומר, מתי לפנות לחדר לידה
 • תהליך קבלת היולדת בבית חולים
 • תהליך הלידה
 • תנוחות לידה ותנועתיות בלידה
 • תרגול טכניקת נשימות, תרגילים, עיסויים והרפיה להקלה על הכאבים
 • תפקיד המלווה בחדר הלידה וכיצד הוא יכול לסייע
 • התמודדות עם הכאב ואפשרויות לשיכוך כאבים
 • השהייה במחלקת יולדות
 • חשיבות ההנקה וטיפים להנקה מוצלחת
 • שיקום רצפת האגן
 • התערבויות רפואיות שונות – זירוז, ניטור, לידה מכשירנית וניתוח קיסרי.

עלויות הקורס

עלות הקורס הינה שיקול נוסף בבחירת קורס וכדאי לבדוק האם קורס בקופת חולים, למרות מחירו המפתה, מתאים לצרכים שלכם. תמיד כדאי לברר מי המדריכה, מה ניסיונה ומה הגישה אותה היא מייצגת.

בברכת לידה קלה ומאושרת

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן