כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

גרד בעור | PUPPP

גרד בהריון הוא אחת מתופעות הלוואי המעצבנות יותר והפחות נעימות. תופעה די נפוצה, שעלולה להציק ויחד עם זאת, ניתנת לטיפול. לא ניתן למנוע תופעה של גרד בהריון ויחד עם זאת, אפשר לנסות ולמנוע החמרה במצב.
זמן קריאה:
5 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

גרד בהריון ( PUPPP- Pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy)

גירודים- סרפדת של ההריון, עוד אחת מהתופעות מהן את עשויה לסבול במהלך ההריון וזו תופעה שכיחה ומציקה ביותר. בממוצע אחת מכל 220 הריוניות סובלות מהתופעה. לרב הגרד מופיע באיזור הבטן אך יתכן שהתופעה תופיע אצלך באיזורים אחרים כמו הירכיים או השדיים, גב, ידיים ואולי ברגליים. לרב התופעה מופיעה לקראת השבוע ה- 35 להריון אז תתחילי לחוש בגירודים מציקים עד בלתי נסבלים. אצל כ- 2% מחברותייך שבהריון הגרד הוא טורדני ועקשני במיוחד.

זוהי איננה מחלה גנטית והיא איננה מדבקת.

מה גורם לתופעה?

לא ברור לחלוטין מה גורם לגרודים בעור בתקופת ההריון. יתכן והם נובעים מהשינויים ההורמונליים בתקופת ההריון ומהמתחות העור. גם העליה בריכוז חומצות המרה במהלך השליש השלישי להריון משפיעה על העור וגורמת לגרודים וישנם הסוברים כי גרד בהריון נגרם מתגובת יתר של מערכת החיסון לאנטיגנים שעוברים מהעובר אל מחזור הדם של האם. מה שבהחלט ברור הוא שכמו שאר אברי גופך גם העור מושפע מהיותך בהריון ומהשינויים שגופך עובר בתקופה זו. זוהי תופעה נפוצה ומציקה אך ניתנת לטיפול.

ומה הם גורמי הסיכון לגרד בהריון?

ישנם שני גורמי סיכון עיקריים: האחד- הריון ראשון והגורם השני-הריון מרובה עוברים שבו גדל הסיכוי לסבול מהתופעה פי 12-6 מאשר בהריון רגיל.

במקרים נדירים עלול הגרד להיות סימן למחלת כבד הריונית.

ומה הם הסימפטומים ?

לרב התסמינים של גרד בהריון מתחילים החל מהשבוע ה-35 להריון אך יתכן ויתפתח אצלך גרד בהריון כבר משבוע 8. הסימפטום העיקרי הוא גירוד, לרב ללא פריחה. לעיתים הגירודים מופיעים על כל הגוף, ויתכן שיתרכזו באזור מסוים כמו באזור הבטן או הידיים והרגליים, יתכן באזור השדיים, בפטמות, ואולי בישבן. ישנן נשים שיסבלו מתופעה של גרד בלתי נסבל ואצל אחרות, זה יורגש קצת פחות.

סימפטומים נוספים
 • פריחה באזור הגרודים
 • חיוורון
 • שתן כהה
 • צהבהבות של העור ובעיניים

במהלך ההריון, אם את סובלת מהתסמינים של גרד הריון, כדאי שתפני לרופא ותעקבי אחר מצבך והאם הגירודים מחמירים או נוספו להם תסמינים נוספים. כאשר הגרד הוא מעיק ובלתי נסבל ובאם מעבר לגרוד מופיעים הסימפטומים הנוספים כדאי שתתיעצי עם הרופא המטפל.

האם יש צורך לגשת לבדיקת רופא או מדובר רק בתופעה מטרידה ומעיקה ?

לרב גרד הריון אינו מסוכן אך למרות שגרד בהריון עשוי להראות כתופעה לא מזיקה, חשוב שתפני לרופא המטפל שלך על מנת שיאבחן שאכן את סובלת מגרד הריון- PUPPP. הרופא יוכל לאבחן את התופעה ויתן לך טיפול יעיל אך גם ישלול מחלות אחרות גרד טורדני עלול להיות סימן של תופעה משמעותית אחרת כמו מחלת כבד הריונית מסוכנת או תגובה לתרופה ועוד מחלות שלהם תגובה דומה לגרד בהריון.

מניעת גרודים

לצערנו אין דרך למנוע את המחלה לחלוטין, אך אפשר למנוע את החמרתה. הימנעי מגרוד העור ועדיף שתמנעי ממקלחות או אמבטיות (גם אם אינך סובלת מגרד בעור)- החשיפה הממושכת למים עלולה לגרום ליובש בעור שעשוי לגרום לגרד.

כיצד ניתן לטפל ולהקל על הגירודים בזמן הריון ?

תרופות סבתא

בראש ובראשונה רצוי שתנסי להימנע מהפיתוי לגרד את עורך עד כמה שניתן . הגרוד עלול לדרדר את המצב ועלול לגרום לפציעה וזיהום.

 • מסג' במקומות המגרדים – מסג' עם שמן זית, שמן נבט חיטה או משחת ויטמין E יכולים לעזור לעור להמתח ולהפחית את הגירודים עד מאוד. נסי להשתמש בקרם גוף מרגיע (ללא חומרי ריח שגורמים גירוי), חמאת קקאו, או משחת לנולין מטוהר.
 • קצרי את זמן המקלחת– המנעי משימוש במים חמים מאד. המים מייבשים את העור ובכך הופך חדיר למגרים חיצוניים.
 • שיבולת שועל במבט עם מים חמימים יוכלו גם לעזור במצב של גרד בהריון.
 • המעיטי שימוש בתכשירים – הפחיתי בשימוש בסבונים , וקרמים לעור ולשיער. ועברי
 • עברי לשימוש באבקות כביסה לתינוקות
 • קררי את המקום – כאשר מתחיל גרד הרגיעי את המקום באמצעות "קומפרס קר".
 • הוסיפי מכשיר מוסיף לחות בחדר השינה, כדי למנוע מעורך להתייבש.
טיפול רפואי

את הטיפול הרפואי יתן רופא בלבד!! הטיפול הרפואי בגרד ההריון הוא באמצעות משחות המכילות סטרואידים בעוצמה קלה עד בינונית. השימוש הוא לטווח קצר בלבד. במקרים קשים יתכן ויתן לך הרופא תרופות אנטי היסטמיניות למניעת הגרד. כאשר התכשירים המקומיים אינם מקלים, ניתן לשקול את האפשרות להשתמש בסטרואידים שניתנים בכדורים ומשפיעים על הגוף כולו. עלייך לזכור שנטילת תרופות בהריון אינה רצויה, ויש תמיד לשקול היטב האם נכון יותר לקחת תרופה לעומת הנזק שהתרופה עלולה לגרום לעובר.

ומה לאחר ההריון ?

לרוב התופעה תעלם לאחר הלידה. אך אין לכך כללים ברורים. לרב בטווח השבועיים שאחרי הלידה את תחושי שהתופעה עברה או כבר פחות מציקה בצורה משמעותית. ולעיתים הגרד עלול להימשך זמן רב יותר ואפילו להחמיר מיד לאחר הלידה. ישנן הריוניות שהגרד חולף לפני סוף ההריון.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

אפליקציה של יולדת

רק רגע!
לפני שאת עוזבת אל תפספסי את ערכת חיבוק בקופסא, מוצרים מדהימים לקראת הלידה

דילוג לתוכן