כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

לידה בשיטת היפנובירת'ינג

“את עם צירים ממושכים וירדו לך המים! או שיוצאים עכשיו לבית החולים או שאני מזמין אמבולנס. בבית את לא נשארת.” זה המשפט שבעלי, עידן, אמר לי בבוקר הלידה הראשונה שלי. תוך כדי שאני לומדת את הגוף שלי, מקשיבה לו, אחרי שעות ארוכות לתוך הלילה שמלוות בצירים, בשקט שלי, אני מאפשרת להורמונים לטשטש את הזמן והמרחב ולהתמסר לכאב ולהתקדם לצידו. הגענו לחדר לידה בפתיחה 10. מיילדת בשם טובה עם ותק של 30 שנה הסתכלה עלי ושאלה את עידן בשקט בצד: “מה היא עושה? מה זה? היפנוזה? מדיטציה?” ואני… הייתי בשלי”
זמן קריאה:
4 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

שיטת ההיפנוברת’ינג אותה הכרתי ולמדתי עם בן זוגי לפני הלידה הראשונה אפשרה לשנינו להבין וליישם מספר עקרונות שאשתף כאן. בנוסף לעקרונות שליוו אותנו, היו גם כלים פשוטים שכיוונו והפכו את השיטה לממשית ואפשרית. כלים כגון דמיון מודרך בליווי מסרים חיוביים, נשימות ספציפיות לכל שלב בלידה, תנוחות ומנחים מדויקים והרבה טיפים שעשו הבדל גדול בהתמודדות בכל שלב.
העקרונות הבאים בהחלט הביאו אותנו לשלוש חוויות לידה רגועות, בריאות ומספקות, גם כאשר התערבויות עלו על הפרק ובחלקן התממשו.

לזוז הצידה ולאפשר לגוף לעשות את מה שהוא יודע לעשות

הגוף יודע לבצע אלפי פעולות שמתרחשות בו מדי דקה בלי שנאשר או נחווה דעה. הוא יודע להזרים דם בעורקים, לעכל אוכל, לפנות פסולת, להפריש הורמונים ועוד הרבה. ומה עם הלידה? הוא לא יודע איך להתניע אותה? לקדם? לאפשר לה לקרות? כמובן שהוא יודע וגם יכול, מלבד מצבים בריאותיים מיוחדים.

אז איך בעצם אני זזה הצידה? איך אני יכולה לומר לנשים שחיות בעולם המערבי המודרני לקחת צעד אחורה ולשחרר שליטה? להתמסר לאי וודאות שהלידה מביאה איתה? על הנייר “לסמוך על הגוף” נשמע טוב, אבל מה קורה בפועל? איך אני מביאה נשים שנושאות איתן מטענים רגשיים מורכבים באמת להאמין שהגוף שלהן מסוגל ויודע?

נתחיל מהעובדה שלידה היא קודם כל ולפני הכל אירוע רגשי. כמו בחיים עצמם, כך בלידה שהיא כידוע, אירוע קיצון, הפחדים והחששות שצפים יגררו תגובה פיזית. למשל, כיווץ השרירים, לחץ דם גבוה, דופק מואץ ועוד. כל אלה יפגעו באופן ישיר בתינוק ובאופן טבעי הלחצים להתערבות מצד הצוות הרפואי לא יאחרו גם הם להגיע. כיצד נוכל לווסת את החששות והאיומים המטרידים שצפים באופן תדיר ולהפכם לביטחון ורוגע? עלינו להבין שאנו, בני האדם, מונעים ומגיבים מתוך התת מודע שלנו שצרוב בו ידע. חוויות שחווינו עוד מהיותנו עובר ברחם, חלומות שחלמנו, סיפורים וסרטים שספגנו במהלך השנים צפים מיד כשאנו חשים איום או סכנה. עובדה נוספת וחשובה היא שהמוח שלנו הוא איבר גמיש שניתן לאמן אותו עם רעיונות חדשים. ניתן לחווט אותו מחדש ע”י יצירת קשרים והתניות שיוכלו לשפר את איכות חיינו. כשאנחנו במצב של חוסר וודאות, יש בנו היכולת ללמד את המוח להחליף תגובה אוטומטית של פאניקה במסר של הרגעה ונשימה.

אחריות

העיקרון הבא שהשיטה שמה לה לדגל היא אחריות. ההנחה היא שההורים הם האחראים על מהלך הלידה ולוקחים חלק גדול בתוצאותיה מהסיבות הבאות:

  • כל עוד הכל תקין ולא נדרשת התערבות מסיבה רפואית, יכולים ההורים להחליט כיצד ירצו להתנהל בלידה. גם אם נדרש לקבל החלטה בכל שלב בלידה – היא תהיה בידי ההורים וכמובן בהתייעצות עם הצוות הרפואי. דברים אלה מוגדרים בחוק זכויות החולה במדינת ישראל.
  • הלידה מתרחשת בגופה של האישה ולא בגופו של אף אדם אחר, לכן ההתנהלות של האימא תשפיע על מהלך הלידה.

ידע

העיקרון השלישי והחשוב שבלעדיו לא נוכל להתנהל ברוגע ואחריות הוא ידע. ידע חכם ופשוט שטומן בחובו את סוד החיים. מעגל הקסמים הוא פשוט: ידע=כוח=ביטחון=רוגע. ידע הוא משאב שעובר מדור לדור, מאישה לאישה, מזקנת השבט לצעירה היולדת. כאשר האנושות הכניסה את הלידות לחדרי חדרים, הידע הפך מנחלת הכלל למסתורי ונעלם. ידע זה כבר לא מונגש לכל אישה ולמלווים שלה. הדברים שאנו לומדים בקורס ומביאים אתנו ללידה הם בעלי חשיבות עליונה. הידע מאפשר לזוג להבין מהן זכויותיו. המלווה יודע לנהל את השיח מול הצוות ואת הלוגיסטיקה, לייצר את האווירה הנדרשת עבור היולדת. במילים אחרות – לאפשר לה לעסוק בדבר אחד והכי חשוב, במלאכת הבריאה.

הזדמנות לשינוי

רוב האנשים חיים עם פחדים ודפוסי התנהגות שאינם משרתים אותם ואף מכשילים אותם במשך שנים רבות. גישת היפנוברת’ינג באה להציע הזדמנות לשינוי, להחלפת אמונות, דפוסי חשיבה והתנהגות לכאלה ישרתו את ההורים בלידה. את זה נעשה דרך הכלי החשוב של דימיון מודרך. נתרגל אותו כמה שניתן עד ליום הלידה. כאשר אימא תשנה דפוסים, היא תתמסר ותרפה. המכונה שנקראת גוף האדם תוכל להפריש הורמונים שיעודדו התקדמות, יאפשרו תחושת מסוגלות וריחוף. הרחם אז ידחוף את התינוק ביעילות, הגוף ייפתח למקסימום ובקצב הנכון לו, התינוק יסתובב וירד באגן והלידה לרוב תסתכם בבריאות פיזית ונפשית הן של האימא והן של התינוק.

מאחלת לכולן לידות טובות ובריאות.

דקלה ידיד-וסרמן, מלווה רגשית, דולה ומדריכת הכנה ללידה בשיטת היפנוברת’ינג

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן