לידת מכשירים

לידת מכשירים - כללי

לידת מכשירים היא לידה אשר בה משתמשים במלקחיים או בשולפן ריק (וואקום) כדי להוציא את התינוק.

מתי עושים לידה מכשירנית? לידה בסיוע מכשירים אפשרית רק בפתיחה מלאה כאשר הראש נמוך באגן. יש למעשה 2 סיבות עיקריות בהם יש צורך בלידה מכשירנית: 1) מצוקה עוברית, כאשר נדרש יילוד מהיר על מנת למנוע פגיעה בעובר בהיותו ברחם, 2) לידה ממושכת, כאשר השלב השני של הלידה (משלב הפתיחה המלאה) נמשך מעבר למומלץ - בד"כ סביב 3 שעות. חשוב להדגיש שהמטרה היא לא לקצר את משך הלידה משיקולי נוחות, אלא משם שברור כי כאשר הלידה ממושכת הסיכוי ללידה טבעית הוא נמוך ושיעור הסיבוכים לעובר עולה משמעותית. ישנן עוד סיבות ללידה מכשירנית כגון תשישות של היולדת, קיצור משך הלידה בשל מחלות אימהיות (מחלות לב למשל) כדי להקל על העומס בלידה.

מי עושה לידה מכשירנית? לידה מכשירנית מבוצעת תמיד על ידי רופא.

מהם הסיבוכים של לידה מכשירנית? סיבוכי לידה מכשירנית הם נדירים ביותר, וברוב המחלט של הלידות המכשירניות התינוק נולד בהצלחה, ללא קושי, סיבוכים או נזקים כלשהם. סיבוכים נדירים יכולים לכלול, אי הצלחה, פגיעה בגולגולת העובר על ידי שברים או דימומים. במקרים בהם המכשירים לא מסייעים לסיום הלידה, תעבור האישה לחדר הניתוח שם יבוצע ניתוח קיסרי.

האם ניתוח קיסרי הוא עדיף? התשובה היא לא. בשלב בו נדרשת לידה מכשירנית - פתיחה מלאה וראש נמוך באגן - גם ניתוח קיסרי הוא מסובך וייתכן קושי בחילוץ התינוק בהיותו נמוך באגן. חשוב לציין כי שיעור הסבוכים ליילוד בניתוח קיסרי בפתיחה מלאה בהשוואה ללידה מכשירנית הוא מאוד דומה ומאוד נמוך, וברור כי ליולדת עצמה עדיפה לידה מכשירנית ולא ניתח קיסרי. לכן, כאשר זה אפשרי ומומלץ על ידי הצוות הרפואי, אין להעדיף ניתוח קיסרי במקום לידה מכשירנית.

ואקום (שולפן ריק): הוואקום (שולפן ריק) מופעל על ידי מכונת שאיבה קטנה אליה מחובר צינור שבקצהו כיפת מתכת, פלסטיק או סיליקון. את הכיפה ממקמים בקצה קודקודו של התינוק, המשאבה מופעלת ונוצר וואקום. בזמן ציר הרופא ימשוך בעדינות את התינוק. חשוב להדגיש כי למרות שקיימת משיכה של התינוק, המרכיב החשוב ביותר הוא היכולת של הרופא לכוון את ראש העובר בכיוון הנכון, כאשר את עיקר הכוח עדיין מפעילה היולדת על ידי דחיפה ולחיצה של העובר כלפי מטה.

מלקחיים: השימוש בלידת מלקחיים בישראל הוא יחסית נדיר. לכל בית חולים יש בדרך כלל את ההעדפה שלו ורופאיו בדרך כלל מפתחים מיומנות באחד מהמכשירים יותר מאשר בשני, ועל סמך זה בוחרים באחד מהשניים. השימוש במלקחיים נעשה על ידי החדרת שתי הכפות של המשכיר דרך הנרתיק ומיקומם משני צדדי ראש העובר. לעיתים התינוק יוצא עם הסימנים של המלקחיים על פניו, חותמת אשר תעלם תוך מספר ימים.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות