כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

החזר מס לאימהות: מדריך קצר שיסדר לך אלפי שקלים

לידות הן הרגע המרגש ביותר בחיים. הלילות מתקצרים, אבל המשפחה מתרחבת, ואושר שקשה לתאר הולך וממלא את הלב.
כידוע, יש לחוויה הזו גם מחיר כלכלי.
אז את הצד של "כמה זה עולה לנו", אנחנו בטוחות שתלמדי מהר. את הצד השני, של "כמה מגיע לנו בחזרה", רוב האימהות לא מכירות. איזה מזל שאנחנו כאן כדי לעזור 😊
זמן קריאה:
6 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

לידות הן הרגע המרגש ביותר בחיים. הלילות מתקצרים, אבל המשפחה מתרחבת, ואושר שקשה לתאר הולך וממלא את הלב. אם יש לך ילדים, את יודעת את זה. אבל גם לפני הלידה הראשונה, את בטח מבינה שלפניך חוויה מדהימה ומטלטלת, שהולכת לזרוק אותך לעולם אחר, עם תחומי עניין ואחריות חדשים.

כידוע, יש לחוויה הזו גם מחיר כלכלי. בחודשים הראשונים, אחד ההורים עובד פחות, ויש פתאום המון הוצאות חדשות: אוכל, בגדים, טיטולים, יועצות, מטפלת (כשסבתא לא בסביבה), ועוד.

אז את הצד של "כמה זה עולה לנו", אנחנו בטוחות שתלמדי מהר. את הצד השני, של "כמה מגיע לנו בחזרה", רוב האימהות לא מכירות. איזה מזל שאנחנו כאן כדי לעזור 😊

מה זה בכלל החזר מס

לפני שממשיכים, נסביר ששיעור המס שאת משלמת נקבע בתחילת השנה, ביחס להכנסה השנתית המשוערת שלך. שיעור המס שלך לא לוקח בחשבון ימים או חודשים שבהם לא תקבלי משכורת, וההכנסה השנתית שלך תיפגע. במקרים כאלו, את למעשה משלמת יותר מדי מס במהלך השנה, ומגיע לך לקבל את הכסף הזה בחזרה מהמדינה.

80% מהאימהות זכאיות להחזר – וגם לאבות מגיע כסף

היקף התופעה עצום: כ-80% מהאימהות השכירות שמשלמות מס, זכאיות להחזר בשנת הלידה או השנה שאחריה, של מעל 3,000 שקלים בממוצע.

ומה עם האבות? גם 63% מהגברים שנולדו להם ילדים שוכחים לדווח למעסיק על הולדת ילדים, והמעסיק לרוב לא בודק מולם. זה אומר שהם מפספסים את נקודות הזיכוי בתלוש המשכורת בשנת הלידה, ומאבדים בממוצע מעל 4,000 שקלים בשנה. וכל זה, לפני שדיברנו על תנאי זכאות נוספים רבים להורים עם ילדים. למשל, בתקופה זו לרוב לוקחים משכנתא ועושים ביטוח חיים, ומעל 94% מההורים שעשו ביטוח חיים פרטי זכאים להחזר של עד אלפי שקלים בשנה, כל שנה. קראת נכון, כל שנה.

אז מהן, אם כן, הסיבות העיקריות לכך שלרוב האימהות השכירות מגיע החזר מס?

דמי לידה

דמי לידה הם מעין פיצוי כספי עבור החודשים שבהם את לא עובדת, מהלידה ועד 16 שבועות לכל היותר. גובה דמי הלידה נקבע לפי גובה השכר ומספר החודשים שעבדת ברציפות לפני הלידה. לרוב, דמי הלידה נמוכים מהשכר החודשי הקבוע, בשל חישוב שונה של רכיבי שכר כשאת לא מגיעה לעבודה. אם דמי הלידה שקיבלת נמוכים מהשכר הקבוע שלך – ככל הנראה מגיע לך החזר מס.

החזר מס לאימהות: מדריך קצר שיסדר לך אלפי שקלים
תמונת אילוסטרציה

הארכת חופשת לידה

חופשת הלידה בישראל קצרה יחסית, לכן אימהות רבות בוחרות להאריך אותה לחופשה ללא תשלום (חל"ת) של כמה שבועות נוספים, עד מקסימום שנה מהלידה.

אלו חודשים ארוכים שבהם את יושבת בבית, בלי משכורת. זה מקטין את ההכנסה השנתית שלך, וגם את שיעור המס שאת צריכה לשלם. אם הארכת חופשת לידה לחל"ת – ככל הנראה מגיע לך החזר מס מהמדינה.

נקודות זיכוי במס

סיבה נוספת להחזרי מס לאימהות והורים צעירים, היא נקודות זיכוי במס, המקטינות את שיעור המס שעליך לשלם. נכון לשנת 2022, כל נקודת זיכוי שווה 219 שקלים, שהם 2,628 שקלים בשנה.

חישוב: כמה נקודות זיכוי מגיעות לך?
  • בשנת המס שבה נולד הילד –5 נקודות זיכוי לכל הורה (כ-4,000 שקלים בשנה).
  • משנת המס שבה מלאו לילד שנה, עד שנת המס שבה מלאו לו 5 שנים – 2.5 נקודות זיכוי לכל הורה (כ-6,500 שקלים בשנה).
  • "ניוד" נקודות זיכוי: הורים לילדים שנולדו באחת משש השנים האחרונות (שעבורן ניתן עדיין לקבל החזר מס) יכולים "לנייד" נקודה אחת לשנה העוקבת, כדי למקסם את ההחזר. נסביר: אם ילדת בפברואר, הארכת חופשת לידה וחזרת לעבוד בספטמבר, בשנה של הלידה שילמת יחסית מעט מס. בשנה העוקבת, כשאת חוזרת לעבודה מלאה, תשלמי מיסים עבור שנה מלאה. כלומר, אם נעביר נקודת זיכוי אחת משנת הלידה לשנה עוקבת, בשנת הלידה אולי תהני רק מחצי נקודת זיכוי אך בשנה אחריה ב-3.5 נקודות זיכוי, המבטיחות החזר גבוה יותר, על משכורת מלאה. זהו למשל אחד המקרים שבהם כדאי להיעזר באנשי מקצוע, כדי להגדיל את ההחזרים שלך.
  • משנת המס שבה מלאו לילד 6 שנים, עד לשנת המס שבה מלאו לו 17 שנים – נקודת זיכוי אחת לאחד מבין ההורים (2,628 שקלים בשנה).
  • בשנת המס שבה ימלאו לילד 18 – חצי נקודת זיכוי לאחד ההורים (1,314 שקלים בשנה).

לרוב האימהות השכירות בישראל מגיעים החזרי מס של אלפי שקלים, עבור 6 השנים הראשונות בחיי הילדים שלהן. אבל הרבה פעמים, בשל טעויות או היעדר דיווח, הן לא דורשות את ההחזר שלהן, ומפסידות את הכסף. לכן, בנוסף להגשת דוח שנתי, מומלץ להורים צעירים לבדוק החזר מס עד 6 שנים אחורה. לעיתים קרובות, מחכה שם החזר של אלפי שקלים.

איך תקבלו את הכסף?

ניתן להגיש את המסמכים הרלוונטיים למעסיק, או ישירות לפקיד השומה. עם זאת, כדאי להבין לעומק את הקריטריונים השונים (למשל, מתי כדאי לדחות נקודת זיכוי לשנה עוקבת) ופרמטרים נוספים שמזכים אותך בהחזר מס נוסף (משכנתא, ביטוח פרטי, תרומות, סיום לימודים, גמל והשתלמות, ועוד).

לכן, פורטל יולדת ממליץ לקוראות על פתרון פשוט ונוח: החזר מס אוטומטי בחברת טקסאון. טקסאון פיתחה טכנולוגיה לטיפול בהחזרי מס לשכירים, וזה קל, פשוט ונוח. זו גם החברה היחידה שלא גובה אחוזים מהחזר המס שלך, אלא רק תשלום חודשי סמלי. הבדיקה אפילו כוללת את שני בני הזוג (נשואים), ללא תוספת במחיר. ובקיצור: אחלה דרך לסדר לעצמך ראש שקט, ואת כל הכסף שיגיע לך מהמדינה בשנים הקרובות.

והכי חשוב: המון מזל טוב, ובהצלחה!

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן