בדיקות במהלך ההריון

ספירת דם

בדיקה זו הינה בדיקה שגרתית אותה תעברי מספר פעמים לאורך תקופת ההריון שלך. מטרת הבדיקה היא לבדוק את כמויותיהם של רכיבים שונים בדם שלך, ולאתר חומרים הנמצאים בכמויות גדולות מדי או קטנות מדי.

אחד הרכיבים החשובים הנבדקים בבדיקת הדם הוא ההמוגלובין (Hgb), שהוא החלק בכדוריות הדם האדומות האחראי להעברת חמצן לרקמות. רמת המוגלובין נמוכה יכולה להצביע על מצב של אנמיה פיזיולוגית של ההריון.

באופן טבעי, במהלך ההריון יש ירידה בריכוז כדוריות הדם האדומות וההמוגלובין. הסיבה לכך היא כפולה:

ראשית, ההריון עצמו גורם לעלייה בנפח הדם. הדם מורכב מנוזל ותאים. היות והנוזל גדל בכמותו יותר מהר מאשר קצב התרבות התאים, הרי שנוצר מצב (טבעי לחלוטין) בו הדם הופך למעט דליל יותר (כיום חושבים שזה מצב רצוי שמונע סיבוכים שונים של ההריון).

שנית, העובר המתפתח מנצל את מאגרי הברזל בגוף ובכך גורם גם הוא לירידה בכמות ההמוגלובין.

ירידה מסוימת בריכוז ההמוגלובין איננה מהווה סימן לבעיה (וכפי שכבר נכתב... יתכן והדבר רצוי). כאשר רמת ההמוגלובין יורדת מתחת לסף מסוים, קיים חשש כי הדבר ישפיע על מהלך ההריון: האם תהיה תשושה יותר, יש עלייה קלה בסיבוכי הריון ויותר מכל, העדר "רזרבות" בזמן הלידה כאשר האם מאבדת דם עלול להביא את היולדת למצב של חוסר דם קיצוני.

נהוג לבדוק את רמת ההמוגלובין מספר פעמים במהלך ההריון כאשר מרבית הרופאים בודקים זאת מדי טרימסטר.

שאלה בה נתקלים לעיתים קרובות היא: מתי להתחיל לקחת את תוספי הברזל? בנוגע לכך אין קונצנזוס או דעה קבועה. מרבית הרופאים מתחילים בכך כאשר רמת ההמוגלובין יורדת לרמות שבין 10-11 - כלומר אנמיה קלה (יש רופאים שמתחילים רק כאשר רמת ההמוגלובין יורדת מתחת ל-10 בעוד אחרים ממליצים לקחת תוספי ברזל עם תחילת ההריון - לכל אחד ההסבר שלו וכאמור אין קונצנזוס או קביעה חד משמעית).

ספירת הדם בודקת גם את רמת הטסיות (הנקראות גם "טרומבוציטים") בדמך, האחראיות, ביחד עם קבוצה גדולה של חומרים אחרים, לתקינות קרישת הדם. במהלך ההריון ובמיוחד בסופו תתכן ירידה בריכוז הטסיות. רמת טסיות נמוכה, המכונה "טרומבוציטופניה", מוגדרת כרמה של 150,000 (טסיות למיקרוליטר) ומטה. נמצא כי 6-7% מהנשים בהריון סובלות מטרומבוציטופניה. לרוב לרמה של 150,000-100,000 טסיות אין כל משמעות או השפעה על מהלך ההריון והלידה. ברמות נמוכות יותר של טסיות, מתחת ל-100,000 (1-2% מהנשים) מתבצע מעקב תכוף יותר אחר רמת הטסיות, ויתכן כי לרמה שכזו תהיה השפעה על מהלך הלידה (למשל, ברמות שמתחת ל-100,000 לא נהוג לבצע הרדמה אפידורלית). ברמות נמוכות עוד יותר, מתחת ל-50,000, יש סכנה לדימומים לפני, במהלך ולאחר הלידה, ונהוג לעקוב אחר האישה באופן תכוף, לעיתים אף באשפוז.

ישנן סיבות רבות לירידה בערכי הטסיות, ביניהן:

 • טרומבוציטופניה מקרית האופיינית להריון, ללא מחלה או בעיה קלינית ברקע.
 • מחלות אוטואימוניות בהם הגוף מייצר נוגדנים המופנים כלפי הטסיות. בצורה כזו הגוף תוקף בעצם את... עצמו. אחת המחלות הנפוצות ביותר הגורמות לטרומבוציטופניה בהריון היא Immunological Thrombocytopenic Purpura.
 • רעלת הריון קשה העלולה לגרום לטרומבוציטופניה.
 • ועוד.

הבנת תוצאות בדיקת דם (המטולוגיה)

בדיקת הדם מודדת את כמויותיהם של רכיבים שונים בדם שלך. לכל אחד מן הרכיבים הוגדרו כמות מינימום וכמות מקסימום שכל תוצאה ביניהן מוגדרת כתקינה (בתוך הנורמה). במידה והכמות של רכיב מסוים בדמך נמצאה מחוץ לנורמה, יש לברר את הסיבה לכך.

תחומי הנורמה (כמויות המינימום והמקסימום מכל רכיב) משתנות בין מעבדה אחת לשנייה, אך באופן כללי התחומים קרובים מאד.

תוצאות הבדיקה מוצגות בדרך כלל כטבלה בה מופיעות העמודות הבאות:

 • שם הרכיב הנבדק
 • הכמות שנמצאה בדמך מן הרכיב
 • היחידות בהן נמדדת הכמות
 • הגדרה מספרית של הנורמה (כמויות מינימום ומקסימום)
 • תצוגה ויזואלית של הנורמה, עם כוכבית המסמלת את הערך שנמצא בדמך

התצוגה הוויזואלית היא הקלה ביותר להבנה. התצוגה יכולה להראות באחד מן המצבים הבאים:

 • *(..........) - מסמל כי הכמות שנמצאה בדמך מן הרכיב היא מעל לנורמה
 • (...*......) - מסמל כי הכמות שנמצאה בדמך היא במסגרת הנורמה
 • (..........)* - מסמל כי הכמות שנמצאה בדמך היא מתחת הנורמה

הנה כמה מן הערכים המופיעים בבדיקה, והמשמעות שלהם:

שם הרכיב שם באנגלית הנורמה משמעות
לויקוציטים (תאי דם לבנים) WBC - Leucocytes 11.0 - 4.5 תאים חסרי צבע אלו מהווים את המערכת החיסונית שלך, ומגינים על גופך מפני חיידקים. חריגה בכמות עלולה להצביע על דלקת. במהלך ההריון יש עלייה מתונה וטבעית בריכוז כדוריות הדם הלבנות.
נאוטרופילים Neutrophils - Neutro 75% - 40% אחד מסוגי תאי הדם הלבנים (לויקוציטים). תאי דם לבנים מסוג זה נלחמים בחיידקים על ידי בליעתם. במצב של דלקת, עולה האחוז שלהם מתוך תאי הדם הלבנים.
לימפוציטים Lymphocytes - Lympho 44% - 22% עוד אחד מסוגי תאי הדם הלבנים (לויקוציטים). תאי דם לבנים מסוג זה נלחמים בחיידקים על ידי יצור נוגדנים ועל ידי מלחמה ישירה. עליה באחוז הלימפוציטים מתוך תאי הדם הלבנים יכולה להצביע על מחלה או זיהום.
אאוזינופילים Eosinophils - Eos 6% - 0% אחד מסוגי תאי הדם הלבנים (לויקוציטים). תאי דם לבנים מסוג זה מופיעים בעת התפרצות של אלרגיה. עליה באחוז תאי הדם הלבנים מסוג זה מצביעה על הימצאות גורם היותר תגובה אלרגית.
אריטרוציטים
(כדוריות דם אדומות)
Red Blood Cells - RBC 5.30 - 3.80 כדוריות הדם האדומות מהוות את רוב תאי הדם. תפקידן הוא להעביר המוגלובין אל רקמות הגוף השונות. ההמוגלובין הוא חלבון בו מאוחסן החמצן לשם העברתו. כמות נמוכה של תאי דם אדומים מוגדרת בתור אנמיה.
המוגלובין Hemoglobin - HGB 16.00 - 11.70 חלבון הנמצא בכדוריות הדם האדומות, המשמש לאיחסון חמצן לשם העברתו לרקמות הגוף השונות. ירידה בכמות ההמוגלובין מוגדת בתור אנמיה.
טרומבוציטים (טסיות דם) Platelets - PLT 450.00 - 150.00 רכיב זה משמש בעת קרישת הדם לצורך מניעת דימום. כמות נמוכה מרכיב זה יכולה להצביע על דימום, או בעיה ביוצור הטסיות, מצב העלול להיות מסוכן מאד בעת דימום. עודף טסיות עלול להוביל לקרישת דם לא רצויה, העלולה לגרום התקף לב או שבץ מוחי.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות