בדיקות אולטרה-סאונד

עורק יחיד בחבל הטבור

(Single Umbilical Artery - SUA)

במצב רגיל, יש בחבל הטבור המחבר את העובר אל השיליה ומשם אל האם שלושה כלי דם: שני עורקים ווריד אחד. לעיתים מתגלה במהלך בדיקת אולטרה-סאונד של העובר כי בחבל הטבור יש רק עורק אחד במקום שניים. ממצא מסוג זה נקרא עורק יחיד בחבל הטבור או עורק חבל טבור בודד (Single Umbilical Artery).

ממצא עורק יחיד בחבל הטבור מתגלה אצל אחת מכל 100-200 נשים להן יש עובר בריא. בזמן הריון מרובה עוברים, הסיכוי למצוא עורק טבורי בודד עולה פי שלוש או ארבע.

המשמעות של עורק יחיד בחבל הטבור

קודם כל חשוב מאד שתביני מספר דברים:

  • לעורק טבורי בודד עצמו אין כל משמעות!
  • עורק טבורי בודד איננו אומר כי העובר סובל ממום או בעיה כלשהי!
  • עורק טבורי בודד אינו קשור לתפקוד העובר, והוא לא יפגע בתפקוד הלב, המוח או כל מערכת אחרת!

בעת הימצאות ממצא עורק טבורי בודד, יבצע הרופא בדיקה מקיפה של העובר על מנת לבדוק האם ישנם ממצאים חריגים נוספים. מחקרים הראו כי ב-20% מהעוברים בהם התגלה עורק טבורי בודד נמצאו גם בעיות נוספות.

אם לא נמצאו כל ממצאים נוספים מלבד עורק חבל טבור בודד, אז אין לממצא לבדו כל משמעות.

שלילת המשמעות של עורק חבל טבור בודד

על מנת להעריך את המשמעות של עורק חבל טבור בודד, וכדי לוודא כי אין בעיות נוספות אצל העובר, יתכן כי תישלחי למספר בדיקות והתייעצויות נוספות.

על מנת לשלול את האפשרות של קיום מום בלב העובר, יתכן ותישלחי לבצע בדיקת אקו לב. בדיקה זו היא בדיקת אולטרה-סאונד אותה מבצע קרדיולוג (מומחה למחלות לב) המומחה בבעיות לב של עוברים.

בנוסף, סביר שתישלחי ליעוץ גנטי כדי לבדוק את התוצאות של בדיקות הסקר אותן עברת לאיתור תסמונת דאון (שקיפות עורפית ובדיקת חלבון עוברי), כדי להחליט אם יש צורך בביצוע דיקור מי שפיר כדי לשלול אפשרות של פגם כרומוזומלי כמו תסמונת דאון. אם התוצאות שהתקבלו בבדיקות הסקר הראו סיכוי נמוך לתסמונת דאון, אז סביר מאד כי ההמלצה תהיה כי אין צורך לבצע דיקור מי שפיר.

בכל מקרה, יתכן כי תתבקשי לבצע בדיקת אולטרה-סאונד נוספת בחודש מתקדם יותר כדי להעריך את מצב גדילת העובר.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות