כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

ציסטה בחדרי המוח

ציסטות במוח נראות בעת בדיקת אולטרה-סאונד כמו כתמים שחורים בתוך המוח. ממצא זה ודאי מעורר את החרדה הרבה ביותר אצל הורים שבדרך. הממצא בעצם אומר כי במוחו של העובר התגלתה ציסטה (Cyst) אחת או יותר. הציסטה היא בסך הכל הצטברות של נוזלים. ברוב המקרים הנוזל יתפזר, ולא יגרום לכל נזק.
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

סריקת חדרי המח של העובר (Choroid plexus cysts – CPCs)

הערה: הכתבה מתייחסת אך ורק לממצאים מסוג CPC

כאשר מופיעים בבדיקת האולטראסאונד אזורים היפואקוגנים, כלומר – כתמים שחורים קטנים בתוך המח (בכורואיד פלקסוס) המשמעות היא שהבלוטות שמייצרות את הנוזל של המוח ועמוד השדרה חסומות והנוזל נאסף בתוך ציסטות. ממצאים אלה מופיעים בשליש השני להריון ב-2%-1% מההריונות התקינים. רובן המכריע של הציסטות נעלם עד שבוע 28 להריון.

ממצא זה ודאי מעורר את החרדה הרבה ביותר אצל הורים שבדרך. הממצא בעצם אומר כי במוחו של העובר התגלתה ציסטה (Cyst) אחת או יותר. הציסטה היא בסך הכל הצטברות של נוזל בחלקו של המוח האחראי על יצור הנוזל המגן על המוח ועל חוט השידרה. ברוב המקרים הנוזל יתפזר, ולא יגרום לכל נזק.

אצל אחד מכל 100 תינוקות תתגלה ציסטה אחת או יותר בחדרי המוח במהלך תחילת ההריון.

המשמעות של ציסטה בחדרי המוח

קודם כל חשוב מאד שתביני מספר דברים:

  • לציסטה מסוג זה בחדרי המוח עצמה אין כל משמעות!
  • ציסטה שכזו בחדרי המוח איננה אומרת כי העובר סובל ממום או בעיה כלשהי!
  • ציסטה זו בחדרי המוח אינה קשורה לתפקוד העובר, והיא לא תפגע בתפקוד הלב, המוח או כל מערכת אחרת! למעשה הציסטה קיימת במרקם הנקרא Choroid plexus אשר אינו ממשיך להתקיים בצורה דומה במבוגר.
  • רוב התינוקות בהם תתגלה ציסטה שכזו בחדרי המוח יוולדו שלמים, בריאים ומאושרים

הסיבה שבכל זאת מתייחסים אל ציסטה בחדרי המוח היא מאחר ומחקרים הראו כי בעוברים הסובלים מתסמונת אדוארד (Edward's syndrome), אשר נגרמת כאשר כרומוזום 18 בתאי העובר מופיע בשלושה העתקים במקום שניים, נראו לעיתים קרובות ציסטות בחדרי המוח, ולכן כשהרופא רואה ציסטה במוח, אז עובדה זו מגדילה במעט את הסיכוי כי העובר סובל מתסמונת אדוארד – עם דגש על המילה מעט. מחקרים הראו כי בתינוקות עם תסמונת אדוארד נמצאו ברוב המקרים סמנים רבים נוספים.

בעת גילוי ציסטה, יבצע הרופא בדיקה מקיפה של העובר. אם הממצא הוא ממצא בודד, ולא נתגלו כל סמנים אחרים בזמן הבדיקה, סביר להניח כי הרופא שלך לא יתייחס לממצא בצורה מיוחדת.

שלילת המשמעות של ציסטה בחדרי המוח

על מנת לשלול באופן סופי את משמעותה של ציסטה בחדרי המוח, ניתן לבצע דיקור מי שפיר, שיתן תשובה סופית אם העובר סובל מתסמונת אדוארד או תסמונות אחרות. אין חובה לבצע בדיקה זו – היא לשיקול דעתך, במיוחד אם תוצאות בדיקות האולטרה-סאונד לא העלו כל סמנים נוספים.

ושוב – חשוב לזכור כי הממצא עצמו איננו אומר כלום! הוא בסך הכל אומר כי יש הסתברות גבוהה יותר לתסמונת אדוארד שאת קיומה ניתן לשלול סופית בבדיקת מי שפיר.

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן