בדיקות אולטרה-סאונד

מוקד אקוגני בלב

(Echogenic Heart Focus - Echogenic foci in the ventricles of the heart)

בדיקת אולטרה-סאונד היא בדיקה בה משודרים גלי קול אל תוך גופך, המוחזרים על ידי הרקמות השונות בתוך הגוף. מוקד אקוגני הוא אזור בגוף העובר בו צפיפות החומר היא גבוהה יותר מאשר סביבתו, ולכן הוא מחזיר את גלי הקול של סורק האולטרה-סאונד בצורה חזקה יותר מאשר סביבתו. בתמונת האולטרה-סאונד מוקד אקוגני נראה כמו נקודה בהירה יותר מאשר האזור הסובב אותו.

לעיתים קרובות נראים מוקדים אקוגניים בלבו של העובר באחד החדרים או העליות. לעיתים מדובר במוקד אחד ולעיתים מדובר בכמה מוקדים. ממצא זה מוגדר בתור סמן קל.

המשמעות של מוקד אקוגני

קודם כל חשוב מאד שתביני מספר דברים:

  • למוקד אקוגני עצמו אין כל משמעות!
  • המוקד עצמו איננו אומר כי העובר סובל ממום או בעיה כלשהי!
  • מוקד אקוגני אינו קשור לתפקוד העובר, והוא לא יפגע בתפקוד הלב, המוח או כל מערכת אחרת!
  • רוב התינוקות בהם יתגלה מוקד אקוגני יוולדו שלמים, בריאים ומאושרים

הסיבה שבכל זאת מתייחסים אל מוקדים אקוגניים בלב היא מאחר ומחקרים הראו כי בעוברים הסובלים מתסמונת דאון נראו לעיתים קרובות מוקדים אקוגניים בלב, ולכן כשהרופא רואה מוקד אקוגני, אז עובדה זו מגדילה במעט (בערך פי שניים) את הסיכוי כי העובר סובל מתסמונת דאון - עם דגש על המילה מעט. חשוב לזכור כי ב-4-5% מכלל העוברים (הבריאים) מתגלה ממצא זה.

אם עברת בדיקות סקר נוספות, כמו שקיפות עורפית או בדיקת חלבון עוברי, והתוצאות אותן קיבלת הן כי הסיכוי כי העובר שלך סובל מתסמונת דאון הוא לדוגמא 1:2000 אז ממצא אקוגני מעלה את הסיכוי ל-1:1000 (בממוצע – יש מחקרים שמראים שהסיכון גדול יותר ומחקרים אחרים המצביעים על סיכון קטן יותר). במקרה שהסיכוי לתסמונת דאון הוא נמוך, סביר להניח כי הרופא שלך לא יתייחס לממצא זה כלל.

שלילת המשמעות של מוקדים אקוגניים

על מנת לשלול באופן סופי את משמעותו של מוקד אקוגני, ניתן לבצע דיקור מי שפיר, שיתן תשובה סופית אם העובר סובל מתסמונת דאון או תסמונות אחרות. אין חובה לבצע בדיקה זו - היא לשיקול דעתך, במיוחד אם תוצאות בדיקות הסקר לאיתור תסמונת דאון הראו סיכוי נמוך לקיום התסמונת.

מוקד אקוגני איננו קשור למומי לב, אך כיום השתרש הנוהל במספר מקומות להפנות לבדיקת אקו לב עובר (ללא אינדיקציה ברורה) על מנת לשלול את האפשרות של קיום מום בלב העובר. לפיכך, ישנם רופאים שימליצו לך לבצע בדיקת אקו לב. בדיקה זו היא בדיקת אולטרה-סאונד אותה מבצע קרדיולוג (מומחה למחלות לב) המומחה בבעיות לב של עוברים.

ושוב - חשוב לזכור כי הממצא עצמו איננו אומר כלום! הוא בסך הכל אומר כי יש הסתברות גבוהה יותר לתסמונת דאון.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות