הריון

בדיקות במהלך ההריון

בדיקת הריון

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


איך מאבחנים הריון?

בבכדי לאבחן הריון, יש מספר אפשרויות, על ידי שיטות שונות - החל מהופעתם של סימנים אופייניים לתחילת הריון (איחור במחזור, בחילות/הקאות, גודש בחזה, עייפות ועוד) דרך בדיקות דם ושתן המזהות באופן איכותי או כמותי את עליית הורמון הבתא (BetaHCG) שהוא ההורמון הספציפי להריון וכלה בדרך הוודאית ביותר, אשר מאבחנת לא רק את עצם ההריון אלא גם את מיקומו של ההריון, תקינותו של ההריון ומספר העוברים – בדיקת האולטרה-סאונד.

איחור במחזור:

איחור במחזור הוא הסימן הראשון להריון, אולם בנשים עם ווסת לא סדיר זהו סימן פחות וודאי ומשום שיש עוד סיבות רבות אחרות לאיחור במחזור – הרי שלא ניתן להסתמך על כך כבדיקה יחידה. איחור של לפחות יום אחד במחזור הוא תנאי מקדים כדי לבצע בדיקת הריון בדם או השתן. אמנם חלק מן הבדיקות יכולות לזהות הריון עוד טרם האיחור, אבל רצוי להמתין לאיחור בכדי לשפר את הוודאות של הבדיקה.

שינויים בתחילת הריון:

סימני ההריון מופיעים בדרך כלל רק לאחר שיש כבר איחור משמעותי במועד הוסת, כלומר לאחר שבדיקת ההריון כבר אמורה לאבחן האם את בהריון. התלונה האופינית ביותר היא עיפות ויחד עם תחושות נוספות הכוללות: גודש בחזה, בחילות, עצירות ועיקצוצים. קיומם, העדרם, אי קיומם או היעלמותם של הסימנים הללו אינם מעידים על תקינות או אי תקינות ההריון ולמרות שזה נוטה לעורר דאגה, לא ניתן להסתמך עליהם לשם אבחון ההריון ו/או תקינותו

בדיקת הריון:

בדיקת הריון היא בדיקת לנוכחות הורמון ה - BetaHCG, זהו הורמון ספציפי הקיים רק בזמן הריון. התוצאות יכולות להיות איכותיות - כלומר, תשובה של חיובי או שלילי (זה בד"כ עבור בדיקת שתן), כמותיות - כלומר, יהיה ערך מדויק של רמת הבתא בדם ( כאשר התוצאה היא מעל 5 זה נחשב חיובי ומתחת ל - 5 או 10 זה נחשב שלילי. יש מעבדות המדווחות באופן חצי כמותי, כלומר מדווחות כי הערך הוא מעל 1000 בלי יתר פירוט או דיוק של כמה מעל 1000.

בדיקת שתן:

במידה ואת חושבת כי יתכן ואת בהריון, אך עדיין אינך מעוניינת לפנות לרופא הנשים שלך על מנת לבקש הפנייה לבדיקת דם, ניתן לבצע בדיקה ביתית פשוטה שתוכל לתת לך תשוב ראשונית לשאלה "האם אני בהריון?". בדיקת ההריון הביתית היא בדיקת שתן שאת תוצאותיה ניתן לראות כעבור מספר דקות מועט (לרוב כ-5 דקות). הבדיקה עצמה קלה ואמינה ביותר. ניתן לבצע את הבדיקה בשלב מוקדם מאוד, החל מ–10 ימים לאחר הפריית הביצית, כלומר בערך 2-3 ימים לפני הזמן הצפוי למחזור שלך, אך לשם הגברת האמינות והוודאות רצוי להמתין ליום אחד של איחור במחזור משום שתוצאותיה של בדיקת ההריון הופכות מדויקות יותר ככל שעובר הזמן מן הביוץ. עם זאת, במידה ונתקבלה תוצאה חיובית בבדיקה הביתית, אז התוצאה היא ללא ספק - כלומר אם התוצאה חיובית אז את בהריון! אם התוצאה שלילית, אז עדיין יתכן כי הבדיקה נעשתה מוקדם מדי, וכי התוצאה תהפוך בהמשך לחיובית.

בדיקת דם:

הריכוז של החלבון בדם מצביע (באופן גס ולא מדויק) על השלב בהריון בו את נמצאת. חשוב יותר מאשר בדיקה בודדת שהיא לרוב חסרת משמעות להסתכל על קצב העלייה בין שתי בדיקות עוקבות - רמת החלבון בדם אמורה בערך להכפיל את עצמה כל יומיים שלושה במשך השבועות הראשונים של הריון תקין. לעיתים נמצאת במהלך בדיקת הריון כמות חלבון שאיננה מוגדרת כתוצאה שלילית, אך עדיין איננה גבוהה מספיק בהתאם לשבוע המוערך - מצב זה יכול להצביע לרוב על אחת משלש האפשרויות: הריון צעיר מאד שנבע מביוץ מאוחר, הריון אשר איננו מתפתח באופן תקין או הריון חוץ רחמי. במידה ורמת ה – BetaHCG שנמצאה בבדיקת הדם איננה תואמת את שלב ההריון הצפוי, מומלץ לפנות לרופא המטפל אשר יבצע בדיקה גופנית ובדיקת אולטרה-סאונד.

הבנת תוצאות בדיקת הריון

במרבית המעבדות רמת חלבון hCG של מעל 10 mIU/ml מוגדרת כתוצאת בדיקה חיובית - כלומר שאת בהריון.

הנה טבלה המסכמת את ערכי הבדיקה, ואת השבוע להריון האופייני לתוצאה זו:

Beta-hCG שבוע להריון
5 - 50 mIU/ml 3
10 - 425 mIU/ml 4
19 - 7,340 mIU/ml 5
1,080 - 56,500 mIU/ml 6
7,650 - 229,000 mIU/ml 7-8
25,700 - 288,000 mIU/ml 9-12
13,300 – 254,000 mIU/ml 13-16
4,060 – 165,000 mIU/ml 17-24
3,640 – 117,000 mIU/ml 25-40

להלן שאלות ותשובות שכיחות לגבי בדיקת הריון?

  • מתי ניתן לבצע בדיקת הריון ? מומלץ לבצעה לאחר יום איחור במחזור. אם כי חלק מבדיקות הדם יכולות להיות הריון כבר לאחר 10 ימים ובדיקות שתן כבר לאחר 12 יום (ממועד ההפרייה). בנשים שעברו טיפולי פוריות יש להמתין לפחות 12 יום מאז זריקת הביוץ לפני שבדיקת הריון תחשב אמינה. זאת, מאחר וזריקות אלו מכילות הורמון הריון או דומיו, הרי שבדיקה במועד מוקדם יותר עשויה להיות חיובית באופן מוטעה, ופשוט לבטא את העובדה שחומר הזריקה עדיין קיים בגוף.
  • האם בדיקת ההריון הביתית אמינה ? כן, בדיקות ההריון הקיימות כיום בבתי המרקחת הן מאוד אמינות ומדויקות. חשוב לציין כי בדיקת הדם רגישה יותר מאשר בדיקת השתן
  • האם ניתן לדעת האם מדובר בהריון תאומים לפי תוצאת הבדיקה? לא, לא ניתן לדעת. למרות שערכי הביתא גבוהים יותר בהריון תאומים, לא ניתן להסיק מכך דבר על מספר העוברים
  • האם ניתן ללמוד על תקינות ההריון ? כן, כאשר ערך התא מכפיל עצמו תוך יומיים זה בד"כ מלמד על עלייה תקינה שקשורה על פי רוב להריון תקין. אולם, הדרך לוודא את תקינות ההריון באופן ברור הוא רק על ידי בדיקת אולטרה-סאונד.
  • האם ניתן לקבוע את גיל ההריון על פי ערך הבדיקה? לא, טווח הערכים התקינים של ההורמון הוא מאוד רחב ולכן על פי ערך בודד לא ניתן לקבוע את שבוע ההריון, לשם כך יש להסתמך על תאריך הווסת האחרון או על בדיקת אולטרה-סאונד.

אולטרה-סאונד ראשון:
את ההריון ניתן לראות לראשונה באולטרה-סאונד בשבוע 5 או כאשר הבתא מעל 1500 - בשלבים אלו נוכל לראות שק הריון. זה חשוב בעיקר כדי לאבחן את מיקום ההריון התקין בתוך הרחם אך כיוון שעדיין לא ניתן לראות עובר ו/או דופק בשלב זה, עדיין מוקדם כדי לקבוע האם ההריון תקין. יש  להמתין לשבוע 6-7 בכדי לקבוע את תקינות ההריון על ידי כך שנראה דופק ונמדוד את גודלו של העובר.

 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

  • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה