כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

תסמונת אשרמן | Asherman syndrome

תסמונת אשרמן נקראת על שמו של הגניקולוג הישראלי יוסף אשרמן, שהיה מנהל בית יולדות הקריה בתל אביב. התסמונת מתארת מצב של הופעת הדבקויות וצלקות בתוך חלל הרחם, המתרחשות לרוב לאחר גרידה. הביטויים של התסמונת כוללים בין היתר שיבושים במחזור הווסת, הפלות וקושי בכניסה להריון.
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

מהן הסיבות להופעת התסמונת?

הסיבה המרכזית והשכיחה ביותר כגורם של תסמונת אשרמן זו גרידה של חלל רחם לאחר לידה או הפלה, אשר פוגעת ברירית הרחם ומובילה להדבקויות של דפנות הרחם זו לזו. התסמונת יכולה גם להופיע מסיבות נוספות, אולם הן נדירות ביותר כגורם האחראי להדבקויות בחלל הרחם. סיבות אלו יכולות לכלול בין היתר: זיהום בחלל הרחם ובאגן, ניתוחים או אמבוליזציה ברחם ועוד מחלות זיהומיות נדירות.

למה התסמונת גורמת?

 הביטוי הקליני של תסמונת אשרמן כולל שילוב של מספר סימנים וסימפטומים, כאשר ייתכן כמובן שכולם, חלקם או רק אחד מהם יופיע במי שסובבת מן התסמונת.

  • שיבושים במחזור הווסת – בדרגות חומרה שונות, הן בסדירות הווסת והן בכמות הדימום הווסתי, עד כדי אלווסת במקרים קיצוניים. המחזור החודשי המשובש, אם וכאשר מופיע, יכול להיות מלווה גם בכאבים. חשוב לציין כי לעיתים, למרות שיש הדבקויות בחלל הרחם, המחזור החודשי נותר סדיר הן בכמות והן בתדירות.
  • ירידה בפוריות – יכולה להופיע בשל פגיעה בעובי ובסדירות של רירית הרחם, משנית להדבקויות בתוך חלל רחם. כל זה מוביל ככל הנראה לפגיעה ביכולת ההשרשה של העובר ברירית הרחם.
  • הפלות – לרוב אלו הפחות מוקדמות בטרימסטר ראשון.
  • סיבוכי הריון – גם במידה והושג הריון, ולא התרחשה הפלה הרי שהרחם שיש בו צלקות והדבקויות מוביל ליותר סיבוכי הריון, בשלבים מתקדמים יותר ההריון, כגון: לידה מוקדמת, שלייה נעוצה ועיכוב גדילה תוך רחמי.

איך מאבחנים את התסמונת?

 במידה ויש חשד קליני, בשל נוכחות סימנים וסימפטומים מתאימים, כפי שתוארו, יש להתקדם באבחנה על ידי בדיקות הדמייה שיכולות לכלול:

  • צילום רחם – אמנם זו לא בדיקת הבחירה, אך ניתן בצילום רחם לזהות הדבקויות בחלל הרחם.
  • אולטרה-סאונד – זו לא בדיקת אולטרה-סאונד שגרתית אלא שילוב טכניקה של ביצוע אולטרה-סאונד תו"כ הזרקת נוזל אל תוך חלל הרחם. בדומה לצילום רחם, ניתן כך לזהות איזורים ברחם שיש בהם הדבקויות או צלקות.
  • היסטרוסקופיה – זו בדיקת הבחירה, למרות היותה בדיקה פולשנית (שניתן לבצע עם או בלי הרדמה). היסטרוסקופיה מאפשרת לא רק את אישור האבחנה אלא גם לבצע כבר את הטיפול בו זמנית. בבדיקה זו מכניסים מצלמה זעירה לתוך חלל הרחם אשר מדגימה היטב את חלל הרחם ואת כל ההדבקויות, קשות כקלות, גם כאלו שאינן נראות בצילום רחם או באולטרה-סאונד.

מהו הטיפול בתסמונת?

 כאמור, הטיפול נעשה על ידי היסטרוסקופיה שבה, לאחר הדגמת ההדבקויות במצלמה התוך רחמית, ניתן לבצע חיתוך ו/או צריבה והפרדה של ההדבקויות. לעיתים נדרש יותר מטיפול אחד בכדי לטפל בכל ההדבקויות, עד אשר מבטיחים כי חלל הרחם חוזר להיות תקין. לעיתים משלבים עם הטיפול גם אנטיביוטיקה ו/או טיפול הורמונלי כדי לבנות את רירית הרחם מחדש ולהבטיח כי לא יהיה זיהום משני שיגרור שוב הדבקויות.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן