כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

מנשאי תינוקות

תינוק נולד. פתאום - אוויר, אורות, רעשים. הכל חדש. הכל שונה. עד עתה הוא שחה בחושך, התערסל, היה מוגן. הדבר שהוא רוצה יותר מכל הוא... להמשיך להרגיש מוגן, להתערסל, להרגיש את חום גופה של אמו, ריחה, פעימות ליבה. אבל איך עושים זאת? ומה עושים כשהתינוק גדל ורוצה להיות "רק על הידיים" כל הזמן? ומה עושים כשהפעוט בן השנתיים לא עומד בקצב שלנו בטיולים האינסופיים ברחובות העיר או במחוזות הטבע? וכשצריך לשוטט בשוק או בין חנויות הבגדים? יש פיתרון! - מנשא.
זמן קריאה:
5 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

בשבועות הראשונים לחייו, התינוק כפוף וגופו מכווץ בתנוחה עוברית,  והוא מסוגל להתערסל בזרועותיהם של הוריו, במנשא או בערסל.
ערסול הוא מצב בו אברי הגוף קרובים למרכז הגוף: גבו של התינק מכופף, רגליו קרובות לפנים והידיים לקו האמצע של הגוף – בדומה לתנוחה העוברית ברחם. לאחר הלידה – לערסול הטבעי נוספים שני אלמנטים חשובים נוספים: מגע ותנועה.

מהם יתרונותיו של מנשא תינוק?

התינוק בוכה פחות

התינוק קרוב ללב של אמא/אבא, מרגיש בטוח ולכן הוא רגוע יותר ובוכה פחות. במחקר שעשו בקנדה ביקשו מ–99 אמהות לשאת את התינוק שלוש שעות נוספות ביום במנשא, ללא קשר למצב הרוח של התינוק (כלומר לא רק כתגובה לבכי או אי נוחות של התינוק). בהשוואה לתינוקות בקבוצת הביקורת, בגיל שישה שבועות התינוקות שהיו במנשא כמה שעות ביום בכו 43% פחות. בהשוואה רב-תרבותית רואים שבחברות שבטיות יותר, התינוקות בוכים הרבה פחות ממה שאנחנו התרגלנו אליו במערב. שם, זמני הבכי נמדדים בדקות ולא בשעות כמו אצלנו, ושם התינוק נמצא בחודשים הראשונים צמוד לאמא או אבא – במשך היום על הידיים או במנשא ובלילה במיטה המשפחתית.

התינוק לומד יותר

לתינוק שבוכה פחות יש יותר זמן ואנרגיה ללמוד. הוא נמצא במשך זמן ארוך יותר במצב של ערנות שקטה – המצב האופטימלי ביותר להתפתחות. בנוסף, המנשא מאפשר לתינוק להיות באינטראקציה מירבית עם העולם של "האנשים הגדולים" (הולכים יחד לעשות קניות, צועדים, מבשלים וכד') וללמוד על החיים.

ההורה לומד יותר

כאשר התינוק נמצא הרבה במנשא וקרוב להורה, ההורה לומד להכיר אותו הרבה יותר טוב. האינטראקציה בין ההורה לתינוק חשובה מאוד לגדילה שלו, אבל גם מאוד חשובה לגדילה שלנו בתפקיד ההורה של התינוק. כאשר אנחנו מבלים יותר זמן עם התינוק ולומדים להכיר אותו זה נותן לנו תחושת ביטחון וסיפוק אדיר. ההתקשרות תהיה חזקה ונגלה שאפשר לעשות הרבה דברים עם התינוק ושפשוט כיף לבלות יחד!

התינוק חכם יותר

חוויות סביבתיות מעודדות את החיבור בין עצבים וכך מאפשרות את גדילת המוח והתפתחותו. נשיאת התינוק עוזרת למוח המתפתח של התינוק. כאשר התינוק במנשא, הוא משתתף פעיל בעולם של אמא ואבא, ובו זמנית הוא נמצא במקום מוגן ומוכר. עובדה זה מונעת גירוי יתר של מערכת העצבים. רעשים רגילים עלולים להבהיל ולהפריע לתינוק או לעודד למידה וגדילה. כאשר התינוק לבד הם יכולים להיות מפחידים. כאשר התינוק נמצא במנשא, לרעשים אלה יש ערך לימודי – האמא בתגובה שלה, נותנת לתינוק "פילטר" לעולם ויכולה בקלות ובמהירות לתת סימן ש"הכל בסדר".

המנשא עוזר בהנקה

גם להנקה יכול המנזר להיות לכלי עזר מעולה. כאשר התינוק נמצא במנשא, הוא בדרך כלל יונק יותר. בגלל הקרבה לאמא, היא יכולה לזהות בקלות רבה יותר את הסימנים שהתינוק מסמן כאשר הוא צריך לינוק, והוא לא צריך לבזבז אנרגיה רבה כדי לקרוא לה. תינוק הנמצא קרוב לאמא, מריח אותה ואת החלב ויבקש לינוק לעיתים קרובות יותר, מה שעוזר לתהליך ייצור החלב של האמא ומקל על מערכת העיכול של התינוק. בנוסף, יש מנשאים בהם ניתן להיניק את התינוק מבלי להוריד את המנשא – עובדה שמקלה על הנקה מחוץ לבית ובזמני לחץ (כאשר צריכים בדיוק להכין ארוחת ערב או לטפל בילד גדול יותר…)

המנשא המתאים ביותר עבורכם, הוא המנשא שעונה על הצרכים האישיים שלכם. אין מנשא שהוא הכי טוב לכולם, לכן, כדאי לבדוק סוגים שונים של מנשאים.

מנשא בד ארוך‏‏

היתרונות של מנשא בד הם מחירם הנמוך יחסית ומגוון התנוחות בהם ניתן לשאת את התינוק – החל מערסול, דרך נשיאה קדמית ונשיאת צד ועד נשיאת גב. מנשאי בד מומלצים מאד ע"י מלוות התפתחות.

מנשאי בד עשוים רצועת בד ארוכה. המנשאים עשוים בד טריקו בעל אלסטיות מסוימת (האורך הרוחב ומידת האלסטיות משתנים מחברה לחברה).

מנשא גב‏

יתרונם הגדול של מנשאי הגב הוא באפשרות לשאת את התינוקות והפעוטות למשך זמן רב יחסית.

קיימים 3 סוגים עיקריים של מנשאי גב. מנשאים אתניים כגון "וולאבי" ו"קובבה" עשויים מבד רך ובדרך כלל צבעוני, ודורשים מיומנות גבוהה יותר בתפעולם. מנשאים מערבים כמו "יאמו" או "ארגו" שהם מרופדים יותר ומאפשרים גם נשיאה מקדימה או על הצד, והם גם יקרים יותר, ומנשאי הגב עם המסגרת הקשיחה, המאפשרים נשיאה על הגב בלבד, מתאימים יותר לטיולים ארוכים, וניתן להשיגם בד"כ בחנויות לתינוקות או למחנאות.

מנשא צד‏‏

היתרון העיקרי של מנשא הצד הוא בנוחות התפעול. ניתן לשאת בו תינוק בכל גודל. המעבר בין התנוחות השונות הינו קל ואינו מצריך שימוש בקליפסים או רצועות כלשהן. ההנקה מאד נוחה בתוך המנשא, ואף דיסקרטית.

הראשונים בקטגוריה זו הם מנשאים הנושאים שמות רבים כגון Over the Shoulder Baby Holder ,Maya Wrap "מנשק" וכו'. המשותף לכולם הוא המבנה – טבעת בד גדולה ורחבה הניתנת לכיוונון ומתיחה. במנשאים אלה ניתן לשאת במגוון תנוחות, החל מערסול תינוקות בני יומם, דרך נשיאה קדמית ונשיאה על המותן ועד נשיאה על הגב.

מנשא נוסף מסוג זה הוא pouch שהוא טבעת צרה יותר, בעלת מספר אורכים מוגבל הניתנים לשינוי על ידי רוכסנים.

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן